středa, 02 únor 2022 11:35

Kontrabasista Roman Patkoló zahraje s košickou filharmonií Bottesiniho

Autor:

Státní filharmonie Košice připravila na čtvrtek 3. února zajímavý program. V Domě umění od 19 hodin zazní Bottesiniho Kontrabasový koncert č. 2, v němž se sólového partu ujme renomovaný hráč Roman Patkoló. Úvod bude patřit předehře k Rossiniho opeře Straka zlodějka a v druhé polovině koncertu orchestr pod vedením Maroše Potokára přednese Čtvrtou symfonii Petra Iljiče Čajkovského.

 

Patkolo-Roman1

 

Bottesini je Paganinim kontrabasu,“ říká sólista Roman Patkoló, který na svůj nástroj začal hrát ve třinácti letech. O rok později byl přijat na žilinskou konzervatoř a v tom samém roce zvítězil v Soutěži studentů slovenských konzervatoří a začal studovat na univerzitě v Mnichově. V letech 1999 až 2011 byl stipendistou nadace na podporu mladých talentů houslistky Anne-Sophie Mutter. „Na jej podnet mal možnosť hrať pre také hudobné osobnosti, akými sú André Prévin, Daniel Barenboim, Krzysztof Penderecki, Jamese Levine, Zubin Mehta či Kurt Masur,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že jako čtyřiadvacetiletý začal on sám na univerzitě v Mnichově vyučovat. V současnosti Patkoló pedagogicky působí na Hudební univerzitě v Basileji a vede mistrovské kurzy v Evropě a Asii. Hraje na nástroj italského mistra Nicola Gagliana z roku 1725, který v minulosti patřil slavnému dirigentu a kontrabasistovi Sergeji Kusevickému.

Koncert otevře předehra k Rossiniho opeře Straka zlodějka a v závěru zazní Čajkovského Čtvrtá symfonie. „Zvykne sa jej hovoriť aj ‚Osudová‛, nie však v rovnakom zmysle, ako je to u Beethovena. Tu je osudový motív akýmsi Damoklovým mečom, ktorý sa počas celej symfónie neustále vracia, aby nekompromisne zmaril akékoľvek vyrastajúce emócie túžby, lásky, radosti či nádeje tak, aby nikdy nedosiahli naplnenie. Je to boj s neporaziteľnou silou, ktorú nie je možné prekonať i keď sa o to neprestávame snažiť…,“ uvedl o symfonii dirigent Maroš Potokár. Dílo vznikalo v těžkém období skladatelova krátkého a nevydařeného manželství a tato zkušenost se v něm odráží. Sám skladatel ho však považoval za jedno ze svých nejlepších.

 

2022-02-03Maro-Potokr-dirigent

 

Foto: Fb a archiv Státní filharmonie Košice

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.