čtvrtek, 12 květen 2022 14:00

Prokofjevova Popelka od pátku v brněnském Mahenově divadle

Autor:

Balet Národního divadla Brno v poslední premiéře této sezóny uvede balet Sergeje Prokofjeva Popelka. V nové rodinné inscenaci choreografky a režisérky Markéty Pimek Habalové se diváci mohou těšit na okouzlující příběh dívky, která čelí závistivé Maceše a nevlastním sestrám. Dílo s Orchestrem Janáčkovy opery hudebně nastudoval Ondrej Olos. Premiéra se bude konat zítra, v pátek 13. května, od 19 hodin v Mahenově divadle.

 

201

 

V hlavních rolích se v nové inscenaci objeví tanečnice a tanečníci Klaudia Radačovská a Emilia Vuorio, Arthur Abram a Shoma Ogasawara, Se Hyun An, Eriko Wakizono a Andrea Popov, Ivona Jeličová a Thoriso Magongwa, Barbora Bielková a Isabella Poli, Kristýna Kmentová a Taella Williams a další.

Z šesti baletních opusů Sergeje Prokofjeva jsou dodnes populární zejména dva – Romeo a Julie a pohádková Popelka. Ta patří k baletům, které nejsou omezovány původním choreografickým provedením, a proto existuje řada slavných i pozoruhodných inscenací, které vznikají od padesátých let minulého století dodnes. Každá generace choreografů uvádí „svoji“ Popelku a Balet NdB nyní uvádí od roku 1953 už čtvrtou inscenaci. Popelka v režii a choreografii Markéty Pimek Habalové se vrací na jeviště Národního divadla Brno po čtyřiceti letech. Na nové inscenaci se výtvarně podíleli i známá česká jména spojená s divadelní tvorbou, Pavel Knolle – kostýmy a David Janošek – výprava.

 

200

 

Největší inspirací při tvorbě scénografie k baletu Popelka mi byl prostor snu a noci. Nekonečnost nebe a hloubka temně modrého světa snů, noční oblohy, měsíce, hvězd… Snu ve smyslu snu ve spánku, ale i cíle a tužby, za kterou se v životě vydáváme na cestu. Snu Popelky o lepším životě a zázraku vysvobození ze zajetí smutku a tmy... Její cesta za světlem, za kouzlem, za proměnou, za láskou,“ popisuje Janošek svou inspiraci pro vytvoření scény. A na co dalšího se můžou diváci těšit? Na scéně uvidí, jak vypadá Popelčin domov, Princův zámek, ale i kouzelný les, kde bydlí skřítci a jiné čarovné bytosti.

 

202

 

U kostýmů dominuje elegance spojená s hravostí a kouzly. Jejich autorem je český tanečník, bývalý šéf uměleckého souboru Laterny Magiky a výtvarník Pavel Knolle, který se podle vlastních slov nechal unášet vzájemnou energií inscenačního týmu a krásnou pohádkou, fantazií bez limitů. Kostýmy odrážejí charakter jednotlivých postav a jsou nedílnou součástí jevištního dění.

A pro koho je balet Popelka určený? „Myslím, že bude pro všechny, kdo mají rádi pohádkové příběhy a šťastné konce, tančené a hrané naživo, jak se teď říká live. Zkuste přijít a uvěřit, že laskavost a dobré srdce ještě pořád vítězí. Ať už jste malí, nebo velcí,“ uvádí Pimek Habalová.

 

111

 

Foto: Ctibor Bachratý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.