pátek, 20 březen 2020 12:09

Ivo Kahánek zahraje online ve prospěch seniorů

Autorka:

„Stejně jako potřebujeme nyní dostatek vitamínů a spánku, je potřeba sytit i duši.“

„Mně osobně asi vytanou na mysli vzpomínky na mé první veřejné vystoupení, které se odehrálo právě tady…“

„Každý může přispět libovolnou částkou na podporu organizace Život 90.“

 

3

 

Časopis Reflex a Mall.TV reagují na aktuální situaci a přesouvají kulturní dění do online světa. Do společného projektu #kulturažije přispěje živým vystoupením už tuto neděli 22. března od šesti hodin večer také klavírista Ivo Kahánek. V secesní síni Základní umělecké školy Frýdek-Místek zahraje díla Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina. Výtěžek koncertu podpoří organizaci Život 90.

Internetová televize Mall.TV bude koncert vysílat živě na www.mall.tv/kulturazije. Skrze platformu Donio může navíc každý přispět libovolnou částkou na podporu organizace Život 90, která se věnuje lidem koronavirovou pandemií nejvíce ohroženým, tedy našim seniorům.

Přední český klavírista Ivo Kahánek zahraje prostřednictvím internetu výběr skladeb, které patří k tomu nejlepšímu z české i světové klavírní literatury. „Hudba má tu moc, že léčí, rozjasňuje mysl a dokáže dobře naladit. Stejně jako potřebujeme nyní dostatek vitamínů a spánku, je potřeba sytit i duši,“ říká Ivo Kahánek. „Do programu koncertu jsem se rozhodl zařadit skladby letošního ´oslavence´ Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina, které dle mého soudu tuto schopnost mají.“ Zazní tak Beethovenova Sonáta c moll op. 13 „Patetická“, Chopinovo Scherzo b moll op. 31 a dvě části z Dvořákova cyklu Slovanské tance. K Ivo Kahánkovi se přidá klavíristka Jarmila Holcová, studentka AMU v Praze a Birmingham City University ve Velké Británii. Link ke sledování koncertu najdete také zde.

 

4

 

Organizace Život 90 existuje již 30 let. Jejím cílem je především podpora nezávislosti starších lidí, a to, aby ve všedních povinnostech byli co nejsamostatnější a nepřestávali se podílet na společenském životě.

Ivo Kahánek pochází z Palkovic v Moravskoslezském kraji a i v těchto dnech pobývá právě tam. Online přenos se uskuteční v sále Základní umělecké školy ve Frýdku-Místku, kde on sám absolvoval první hodiny klavíru. „Chtěl bych především poděkovat vedení ZUŠ Frýdek-Místek, jak operativně nám vyšlo vstříc, a také zdůraznit, že se přenos uskuteční s absolutním minimem zúčastněných lidí a při dodržování nejpřísnějších hygienických opatření. Mně osobně asi vytanou na mysli vzpomínky na mé první veřejné vystoupení, které se odehrálo právě tady…“

 

1

 

------------------------

Klavírista Ivo Kahánek je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskými filharmoniky pod vedením Sira Simona Rattla. V České republice vystupuje pravidelně na mezinárodních festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, v roce 2019 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova. Vánoční číslo BBC Music Magazine 2019, nejprodávanějšího světového časopisu se zaměřením na klasickou hudbu, ocenilo nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou hodnocením „Nahrávka měsíce“ (Recording of the Month). Nyní toto album usiluje v nejužší nominaci o prestižní výroční cenu BBC Music Magazine v kategorii Concerto jako nejlepší nahrávka roku v celosvětovém měřítku.

 

Foto: Dušan Martinček, Petrof, Dvořákova Praha

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.