sobota, 13 červen 2020 09:40

Epoque Quartet a Duo Siempre Nuevo připomenou události roku 1945

Autor:

V rámci Českolipského komorního cyklu vystoupí v pondělí 15. června od sedmi hodin v Jiráskově divadle smyčcové kvarteto Epoque Quartet a kytarové duo Siempre Nuevo. Koncert připomene události z roku 1945, kdy bylo na pět tisíc obyvatel České Lípy přesně 15. června odsunuto do Německa. Večerem provede historik Tomáš Cidlina a moderátor Pavel Ryjáček.

 

1

 

V náhradním prostoru Jiráskova divadla v České Lípě nabídne spojení Epoque Quartet a dua Siempre Nuevo hudební pásmo na pomezí klasické hudby, jazzu a tanga. Zazní díla Astora Piazzolly, Mateusze Smoczynského, Martina Brunnera, Tomáše Illeho, Milana Tesaře, Petra Wajsara nebo Štěpána Raka. Smyčcové kvarteto Epoque Quartet se kromě klasické hudby rádo a často věnuje i neklasickým žánrům. Za dobu své existence se vyprofilovalo ve špičkový soubor, který kromě sólových koncertů spolupracuje s řadou hudebníků z různých hudebních odvětví. Podobné pověsti se těší i kytarové duo Siempre Nuevo ve složení Matěj Freml a Patrick Vacík.

 

3

 

Koncert bude vzpomínkou na pět tisíc obyvatel České Lípy, kteří byli 15. června 1945 vyhnáni ze svých domovů. Během jediného dne musel průvod složený převážně z žen, dětí a starých lidí ujít strastiplnou cestu z České Lípy až do saského Waltersdorfu. Pětasedmdesáté výročí této události připomene pietní pamětní setkání v České Lípě, na které koncert naváže. Hostem koncertu bude historik Tomáš Cidlina z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Vstupné na koncert je dobrovolné, s nutností rezervace ZDE. Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v září přesunutým koncertem z března, na kterém se představí barytonista Roman Hoza za doprovodu varhanice a cembalistky Barbary Marie Willi a violoncellisty Michala Raitmajera.

 

Foto: Fb Siempre Nuevo, Fb festivalu Lípa Musica

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.