neděle, 29 květen 2022 08:35

Klášterní hudební slavnosti v pondělí zahájí Bendova opera Vesnický trh

Autor:

Komická opera Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy bude vůbec poprvé v novém nastudování na objednávku festivalu Klášterní hudební slavnosti uvedena na jeho zahájení v pondělí 30. května v Divadle Šumperk. Hudebního provedení se ujme soubor Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem. V sólových pěveckých rolích se představí Helena Kalambová, Eliška Minářová, Doubravka Součková, Miloš Horák, Martin Javorský a Čeněk Svoboda, sborové party zazpívá Collegium Floreum. Celý projekt režijně vede Magdalena Švecová, zcela nové kulisy navrhli a realizovali Václav Krajc a Jiří Bláha. Kostýmy jsou z dílny divadelního výtvarníka Romana Šolce a Markéty Stormové.

 

00002

 

Příběh o peripetiích snoubenců Barušky a Lukáše, který se odehrává na vesnickém trhu, doprovází průzračná hudba s jasnou melodickou linkou z pera Jiřího Antonína Bendy. Veselé a na poslech velmi osvěžující dílo se stalo ve své době jednou z odlehčených zpěvoher, které nastoupily po éře statických barokních oper.

 

00003

 

Naplníme tak podtitul letošního ročníku ODVAHA. Odvážně se pouštíme do premiéry dosud ne příliš známého, ale vynikajícího díla. Uctíme také 300 let od narození autora J. A. Bendy, jenž svou tvorbou odvážně propojoval hudbu a mluvené slovo,“ vysvětluje ředitel festivalu Roman Janků.

Hudebního nastudování se ujal dirigent, skladatel a odborník na autentickou interpretaci staré hudby Marek Štryncl. Právě s ním a režisérkou představení Magdalenou Švecovou budou mít diváci šanci se setkat v šumperském divadle přímo před premiérou opery a dozvědět se mnohé ze zákulisí příprav i o díle samotném.

 

00004

 

Od zítřka do září festival uvede celkem jednadvacet koncertů českých i zahraničních interpretů na třinácti místech Jeseníků – v Šumperku, Jeseníku, Šternberku, Velkých Losinách, Klášteru na Hedeči, Tančírně v Račím údolí, v Karlově Studánce, Bruntále, v Bílé Vodě, Rapotíně, Maršíkově, Bludově a Loučné nad Desnou. Podrobnosti k opeře i dalším dvaceti koncertům v srdci Jeseníků najdete na www.klasterky.cz.

 

00001

 

Foto: Daniel Rozsnyo, Jiří Kučera

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.