pondělí, 15 srpen 2022 11:28

Olomoucké barokní slavnosti se Škroupovou zpěvohrou Dráteník

Autor:

Olomoucké barokní slavnosti v tomto týdnu nabídnou premiéru zpěvohry Dráteník od Františka Škroupa. Veřejná generálka se koná 17. srpna, slavnostní premiéra ve čtvrtek 18. srpna a repríza v pátek 19. tohoto měsíce, vždy od 19:30 hodin v Domu u parku v Olomouci. Festival pořádá Studio Volantes.

 

103

 

V režii a dramaturgické úpravě Kateřiny Křivánkové, v kostýmech a scéně Sylvy Markové vystoupí pěvci Matúš Šimko, Lenka Cafourková Ďuricová, Vincenc Ignác Novotný, Zuzana Badárová, Aleš Janiga, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vodrážka a Martin Mihál. Všechny účinkující a Volantes Orchestra hudebně povede Marek Čermák.

 

100

 

Slovo režisérky:

Autoři první původní české zpěvohry Dráteník, skladatel František Škroup a Josef Krasoslav Chmelenský, jsou nervózní. Dnes se přece koná ona očekávaná premiéra jejich díla! Před zraky diváků se má rozehrát příběh o mladé lásce, o dobrých lidech, o vztazích mezi otci, syny a dcerami. O Růženě a Vojtěchovi, kteří by se rádi vzali, ale stojí jim v cestě několik zdánlivě nepřekonatelných překážek. A hlavně o dráteníkovi, který se stane hybatelem celého příběhu.

Dnes se koná ona očekávaná premiéra. A není divu, že jsou autoři nervózní – jeden ze zpěváků nevystoupí, a tak na poslední chvíli musí zaskočit samotný skladatel. A libretista Chmelenský přilévá vodu do ohně: chce mít vše pod kontrolou, chce mít vše tak, jak má v opeře být. Jak má ale opera vlastně vypadat?

 

101

 

Foto: ilustrační - Wikipedia, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.