pátek, 02 září 2022 11:50

Festivalová ouvertura Dvořákovy Prahy v Karlových Varech

Autor:

Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha na neděli 4. září přichystali festivalovou ouverturu, která se bude konat od 17 hodin na Mlýnské kolonádě v Karlových Varech, a to v rámci projektu Po stopách Antonína Dvořáka. Karlovarský symfonický orchestr pod taktovkou Jan Kučery přednese výhradně Dvořákova díla – předehru k opeře Šelma sedlák, Serenádu E dur pro smyčcové nástroje a slavnou Symfonii č. 9 e moll, op. 95, Z Nového světa. Samotný festival Dvořákova Praha se bude konat od 8. do 25. září. Více informací najdete zde.

 

0002

 

Tradiční festivalová ouvertura Po stopách Antonína Dvořáka nás v letošním roce zavede do západočeských Karlových Varů. Proslulé lázeňské město bylo v průběhu let svědkem řady skladatelových návštěv, ačkoli se nikdy nejednalo o pobyt léčebný,“ uvádějí pořadatelé s tím, že Dvořák se zde setkával se svým hlavním nakladatelem Fritzem Simrockem či s významným vídeňským hudebním estetikem a kritikem Eduardem Hanslickem. Rovněž tam vícekrát vyslechl provedení svých děl, která věhlasný lázeňský orchestr často zařazoval na programy svých koncertů.

 

0001

 

Karlovy Vary také mohou být hrdé na to, že na jejich půdě zazněla ve Dvořákově přítomnosti evropská kontinentální premiéra symfonie Z Nového světa. Stalo se tak 20. července 1894 pod taktovkou Augusta Labitzkého v sále hotelu Poštovní dvůr. Světovou premiéru mělo dílo v prosinci 1893 v New Yorku a evropskou v červnu 1894 v Londýně, v Praze zaznělo poprvé v říjnu 1894. Na dvořákovskou tradici navazují v Karlových Varech dodnes, jak dokládá už půlstoletí pravidelně pořádaná Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka či fakt, že Karlovy Vary byly vůbec prvním městem na světě, v němž byla vztyčena skladatelova socha.

Festivaloví návštěvníci budou mít možnost navštívit autentická místa Dvořákových pobytů a samozřejmě nebude chybět ani jeho hudba, která ve spojení s půvabně starosvětskou architekturou města slibuje nevšední zážitek,“ věří organizátoři. Program jako obvykle doplní odborným výkladem festivalový muzikolog David Beveridge.

 

0003

 

Foto: Petr Dyrc, Fb KSO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.