neděle, 11 září 2022 15:06

Diversní podzim 2022 Ensemblu Opera Diversa

Autor:

Ensemble Opera Diversa na podzimní měsíce letošního roku připravuje několik událostí operního, koncertního i komorního charakteru. V rámci operního provozu kromě repríz oblíbených repertoárových inscenací chystá premiéru jednoaktové opery inspirované osobou fotografa Františka Drtikola. Koncerty představují tvorbu především tuzemských autorů se světovými premiérami děl Radima Bednaříka, Terezy Opálkové a Pavla Slezáka. První se odehraje ve středu 14. září od 19 hodin v prostorách secesní vily Löw-Beer v Brně. Podrobné informace najdete zde.

 

200

 

První orchestrální koncert diversního podzimu vzdává hold dosud aktivnímu Klubu moravských skladatelů, od jehož založení 17. září uběhne sto let. Klub byl roku 1922 ustanoven jako spolek sdružující hudební skladatele, interprety, publicisty, teoretiky a propagátory soudobého hudebního umění,“ uvádějí pořadatelé. Na programu jsou proto výhradně díla skladatelů spjatých s Klubem v různých rovinách – Pavla Blatného, Dalibora Spilky, Osvalda Chlubny a Karla Husy. Koncert, který byl už třikrát odložen, se bude konat ve středu 14. září od 19 hodin v prostorách secesní vily Löw-Beer, odkud soubor doposud pouze streamoval. Svou dramaturgií navíc částečně spadá do souborové linie hudebních inventur, které jsou v diversním pojetí tradičně věnovány méně provozovaným nebo na objednávku souboru vytvořeným skladbám tuzemských skladatelů.

Další z koncertů nové komorní linie věnující se tolik opomíjené soudobé kvartetní tvorbě navíc uvede premiéru kvartetu Ondřeje Kyase. Na přelom října a listopadu je také připravován dušičkový diptych skládající se ze sborového koncertu v podání Ensemble Versus a komorního recitálu manželů Paľových. „Kromě návratů do Reduty, Domu umění a Leitnerky s námi můžete zavítat do nově otevřené kavárny PF Café na Dominikánském náměstí, ale také do dvou brněnských vil – Löw-Beer a Stiassni,“ uzavírá svou pozvánku na podzimní akce Ensemble Opera Diversa.

 

201

 

Foto: Marek Olbrzymek, Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.