pátek, 19 květen 2023 17:01

Hradecká filharmonie se v příští sezoně důkladně věnuje soudobé hudbě

Autor:

Filharmonie Hradec Králové se svým švýcarským šéfdirigentem a flétnistou Kasparem Zehnderem odtajnila následující, 46. sezónu. Program řazený do 6 abonentních řad nese motto „hudbu vidět i slyšet“. Navíc se uskuteční devět mimořádných koncertů, festival soudobé orchestrální hudby Hudební fórum Hradec Králové a také 7. ročník projektu Hradecký memoriál, jehož posláním je připomínat novodobé dějiny našeho státu prostřednictvím uměleckých forem.

 

2023-05-19-FHK-nova-sezona-01

 

Královéhradecký orchestr své stálé koncertní řady rozlišuje pomocí barev, což lze rovněž vnímat jako součást motta „hudbu vidět a slyšet“, které má za cíl hudbu zprostředkovávat více lidským smyslům než jen sluchu.

Hlavní, Bílá abonentní řada s podtitulem „velký symfonický cyklus“ a také celá sezóna se započne netradičně Harfovým koncertem autora Reinholda Gliera, kyjevského rodáka pohřbeného v Moskvě, v podání sólistky Anaïs Gaudemard a za doprovodu domovské filharmonie. Řídí Kaspar Zehnder, i nadále šéfdirigent tělesa. Přestože varhanám je věnováno jedno celé abonmá, druhý koncert „bílého“ cyklu bude patřit jim a sólistce-varhanici Evě Bublové. Dirigent Andreas Sebastian Weiser se představí při třetím koncertě řady s názvem Na Bacha a Purcella, při kterém nezazní ani Purcell, ani Bach. Proveden naopak bude Regerův Klavírní koncert se sólistou Koljou Lessingem, zajímavým interpretem, který na vysoké úrovni kombinuje klavír s houslemi. V daný večer bude představen také Brittenův Průvodce orchestrem (na Purcellovo téma). Filharmonie Hradec Králové se připojí k oslavám Roku české hudby prostřednictním v poslední době často prováděné symfonie Asrael Josefa Suka. Bedřich Smetana bude ke svému dvoustému výročí narození poctěn koncertem jeho cyklu symfonických básní Má vlast – řídí Jiří Rožeň. Přednímu současnému českému skladateli, Kryštofu Mařatkovi, bude v rámci šestého koncertu řady přehrán jeho Klarinetový koncert Luminarium a celý večer nese název právě této skladby. Dirigent Jiří Petrdlík se před orchestr představí při příležitosti koncertního provedení Fibichova melodramu Námluvy Pelopovy; opět pod hlavičkou oslav Roku české hudby. Šérdirigent pak hlavní koncertní cyklus zakončí společně se zástupcem nastupující generace českých klavíristů, Matyášem Novákem; provede Lisztův Klavírní koncert č. 2. Ten večer bude na závěr proveden rovněž Koncert pro orchestr Bély Bartóka.

 

2023-05-19-FHK-nova-sezona-02

 

Žlutá abonentní řada „Malý symfonický cyklus“ kupodivu také zahrnuje varhanního sólistu, kterým bude Pavel Kohout při projektu s názvem Potopená katedrála. Ke hradecké filharmonii se postaví také Český filharmonický sbor Brno a společně předvedou Mahlerovu patrně nejslavnější Symfonii č. 2. Můj domov je název závěrečného koncertu cyklu a zazní díla českých velikánů Dvořáka, Suka, Janáčka a Martinů. Pochopitelně půjde o další příspěvek k oslavám českého hudebního roku.

Jak už bylo naznačeno, varhany mají svou řadu, Stříbrnou, a mnohé z jejích koncertů jsou zpracovány dramaturgicky odvážně. Autoři jako Lemmens, Sullivan, Mach, Bédard, Alain, Sweelinck, Krebs, Karg-Elert, Hakim či Bruhns jistě nepatří k neprovozovanějším. Antica e Moderna je název pouze jednoho z večerů cyklu – představí se Schola Gregoriana Pragensis a provede mimojiné skladbu Petra Ebena, tedy otce uměleckého vedoucího souboru Davida Ebena. Pavel Kohout zastane varhanní part.

 

2023-05-19-FHK-nova-sezona-03

 

Modrý cyklus „Mezi proudy“ poskytuje možnost ke crossoveru. Využita bude například vystoupením sourozenců Slováčkových, saxofonisty Felixe a zpěvačky Anny Julie. Filharmonie neopomíjí program vhodný pro rodiny s dětmi, který disponuje aspektem hereckých výkonů. Tak své umění předvedou herci William Valerián, Lucie Andělová, Martina Czyžová a Klicperovo divadlo. Zelená abonentní řada se zabývá žánrem operety a muzikálů. Sezóna přinese také mimořádné koncerty, tedy koncerty mimo abonmá, a zmiňme alespoň oslavu sedmdesátin Jiřího Pavlici spolu s jeho souborem Hradišťan.

Orchestr, krom toho, že soudobé hudbě poskytuje značný prostor v rámci své sezony, rovněž pořádá festival soudobé, světově orchestrální hudbě věnovaný. Festival nese název Hudební fórum Hradec Králové a příští bude už jeho devatenáctý ročník. Často se jedná o koncerty se světelným, výtvarným či pohybovým designem a ve spolupráci se stanicemi Český rozhlas Vltava a D-dur. Součástí jsou také videoprojekce. Trojice večerů představí trojici hostujících dirigentů: Mariána Lejavu, Rastislava Štúra a Chuheie Iwasakiho; poslední z představení nabídne zahraničního sólistu-hornistu Saara Bergera.

 

2023-05-19-FHK-nova-sezona-04

 

A Hradecký memoriál je projektem, který i se ve svém sedmém ročníku pokusí naplnit své poslání připomínat novodobé dějiny českého státu a návaznosti na datum 17. listopadu připomínat hodnoty demokracie; zprostředkovávat dialog mezi pamětníky a současnou generací. Na akci vystoupí skupina Pražský výběr, kytarista Rudy Linka či Divadlo Semafor. Kompletní informace k nové sezoně jsou dostupné zde.

 

Foto: Jaroslav Klinský, Jean-Baptiste Millot, Schola Gregoriana Pragensis (Facebook), Saar Berger (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.