Zemlinští zavítají na půdu Slovenské filharmonie
Do bratislavské Reduty, sídla Slovenské filharmonie, 14. ledna přijede Zemlinského kvarteto, český smyčcový soubor, který v loňském roce oslavil třicet let existence. Ve stejné budově, jen o dva i tři dny později, poté v dirigentské roli vystoupí Kaspar Zehnder, bývalý šéfdirigent Pražské komorní filharmonie a aktuálně šéf v Hradci Králové.
Smyčcový kvartet f moll Ludwiga van Beethovena je jedinečným titulem v souboru děl tohoto geniálního skladatele. Beethoven jej za svého života veřejně nepředvedl. Byl si vědom toho, že se v něm nečekaně a odvážně vydal cestou experimentu, který by soudobé publikum nepřijalo. Ján Levoslav Bella je obecně známý jako autor opery Kováč Wieland a lisztovské symfonické básně Osud a ideál. V poslední době však byla odhalena i méně známá zákoutí jeho tvorby. K oživeným dílům patří čtyři mistrovské smyčcové kvartety, mezi něž patří i ten v tónině e moll v maďarském stylu. Antonín Dvořák dlouho bojoval o své autorské renomé. Nakonec zvítězil a jeho cesty ho nakonec zavedly až za Atlantik. Jeho výrazově odlehčený Smyčcový kvartet F dur je hojně prokládán „exotickými“ severoamerickými hudebními idiomy.
Všechna tato díla zazní na koncertu v úterý 14. ledna v Malém sále Slovenské filharmonie v podání Zemlinského kvarteta. To tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje soubor na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězil na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získal Cenu publika. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandera Zemlinského ve Vídni. Repertoár kvarteta zahrnuje více než 350 děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění Diapason d´Or.
V roce 1817 Vídeň prožívala šílenství způsobené italskou operou – zejména dílem Gioacchina Rossiniho. Dvacetiletý Franz Schubert této „psychózy“ využil a nabídl publiku dvě brilantní Předehry v italském stylu. Slovenský skladatel Egon Krák (*1958) rád spojuje svou hudební tvorbu s významnými událostmi nebo výročími kulturního života. Ve vokální symfonické básni Divina belezza – sólo Sophie Daneman (soprán) vzdal hold Francesku Petrarkovi v souvislosti s několikanásobným výročím geniálního italského básníka. A Itálie potřetí: Felix Mendelssohn-Bartholdy byl nejen aktivním skladatelem a interpretem, ale věnoval se také organizování hudebního života. Tato činnost si občas vyžádala cesty do zahraničí a v případě jeho pobytu v Itálii vznikla Symfonie A dur.
Zmíněná díla zahraje Slovenská filharmonie pod vedením Kaspara Zehndera, šéfdirigenta Filharmonie Hradec Králové, v Koncertní síni Reduty ve dnech 16. a 17. ledna.
Foto: archiv souboru
Příspěvky redakce
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
Více z této rubriky
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku