KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Zuzana Marková ve Frankfurtu ztvární dvojroli v raritní Zemlinského opeře Der Traumgörge english

Frankfurtská opera uvede 25. února vůbec poprvé inscenaci opery Der Traumgörge Alexandera Zemlinského. Podílí se na ní mladá česká sopranistka Zuzana Marková, která se do Frankfurtu vrací již poněkolikáté. A ujme se dokonce dvou rolí najednou. Inscenace vzniká v hudebním nastudování německého dirigenta Markuse Poschnera, v režii Tillmanna Köhlera. Titulní roli zpívá americký tenorista AJ Glueckert.

Vytvořit dvě velmi zajímavé ženské postavy – dvojroli Princezny a Gertraudy – v Zemlinského opeře, která se bohužel hraje jen zřídka, je pro mě speciální výzvou,“ říká Zuzana Marková. „Hudba opery Der Traumgörge posouvá harmonické hranice, je barevně bohatá a nabízí širokou škálu výrazových možností. Je to úžasný objev, který mě opravdu baví a oslovuje mě. Jsem rodačka z Prahy a Zemlinsky je s hudební historií Prahy velmi úzce spojen. V letech 1911 až 1927 byl totiž hudebním ředitelem Nového německého divadla.

Opera Alexandera Zemlinského Der Traumgörge byla dokončena už v roce 1906, vlivem nešťastných historických okolností první poloviny 20. století, které byly spojeny s nástupem fašismu, se ovšem světová premiéra tohoto díla konala až v roce 1980 v Norimberku v rámci celkové renesance Zemlinského díla. Ve Frankfurtu nad Mohanem zazní toto jeho dílo úplně poprvé. Po premiéře 25. února už jsou v plánu reprízy 29. února a 3., 9., 13., 16., 23. a 31. března.

Zuzana Marková ve Frankfurtu v posledních letech vystupovala již několikrát, a to jako Elvíra v Belliniho Puritánech a Gilda ve Verdiho opeře Rigoletto. Mladá česká umělkyně již během své kariéry stihla zazářit na mnoha prestižních scénách a opakovaně se na ně i vrací – Pařížská opera, Královská opera Covent Garden, Unter den Linden v Berlíně, Kolín nad Rýnem, benátská La Fenice. V létě 2023 také excelovala v roli Gildy v Římě. 13. ledna 2024 rovněž vystoupila s legendárním tenoristou Andreou Bocellimpražské O2 areně.

Zuzana Marková vystudovala na Pražské konzervatoři dokonce tři obory – dirigování, klavír a zpěv. V tom se dále zdokonalovala v Itálii. V rodné Praze se v operní produkci poprvé představila paradoxně docela nedávno v rolích Violetty Valéry (La Traviata) a Donny Anny (Don Giovanni), do té doby v českém hlavním městě vystupovala jen koncertně.

Děj opery Der Traumgörge vychází z atmosféry Vídně přelomu 19. a 20. století, inspiruje se výzkumy Sigmunda Freuda o snech a podvědomí. Také Görge, hrdina Zemlinského opery, se vyrovnává se svými obavami prostřednictvím snů. Žije ve světě knih a zamiluje se do snové princezny, ačkoli se má oženit s Gretou, přízemní mladou ženou, která by si přála pevněji se držet reality. Görge však chce svou pohádku uskutečnit, a tak uteče a skončí jako opilec ve vesnici, kde se k němu opět chovají jako k outsiderovi. V čarodějnici Gertraud Görge opět nachází svou princeznu. S ní může poslouchat pohádkové příběhy a snít.

Foto: Barbara Aumüller, Národní divadlo Praha / Daniel Jäger, archiv Z. Markové

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky