Valkýra koncertně pod taktovkou Kenta Nagana ve Státní opeře
Projekt Wagnerových cyklů Drážďanského hudebního festivalu v roce 2024 pokračuje. Tentokrát je na programu Valkýra, druhý díl tetralogie Prsten Nibelungův. Premiérové historicky poučené koncertní uvedení se uskuteční v Praze ve Státní opeře 9. března, následují reprízy v dalších evropských městech. Diriguje Kent Nagano.
Kent Nagano, hudební ředitel Hamburské státní opery, pokračuje ve speciální spolupráci mezi Dresdner Festspielorchester a Concerto Köln. The Wagner Cycles uvedou druhé dílo tetralogie v šesti městech v roce 2024: v Praze (9. března), Amsterdamu (16. března), Kolíně nad Rýnem (24. března), Hamburku (1. května), Drážďanech (9. května) a Lucernu (21. srpna). „S ‚Die Walküre‘ zintenzivňujeme naše úsilí: nejen že nás další odborníci podpoří při zkoumání aspektů, jako je tempo, zdrojové materiály a rétorika, ale budou se zkoumat i otázky, jako jsou Wagnerovy představy o ženskosti, pro něž práce na Valkýře nabízí dobrý základ pro diskusi. V první řadě se však budeme věnovat Wagnerovým revolučním inovacím v orchestrální praxi,“ říká Kent Nagano.
Wagnerovský cyklus byl v roce 2023 pod záštitou Drážďanského hudebního festivalu zahájen v Drážďanech koncertní premiérou Zlata Rýna. „Drážďany i Praha jsou města s významnou wagnerovskou historií. První ředitel Státní opery Angelo Neumann byl Wagnerovým blízkým přítelem a z Prahy udělal téměř druhý Bayreuth. Valkýru zde na Neumannovo pozvání dirigoval Gustav Mahler již v roce 1885. Jedinečné provedení pod taktovkou Kenta Nagana uvádíme ve spolupráci s Drážďanským hudebním festivalem s velkou vděčností a hrdostí,“ podotýká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery.
Pro Drážďanský hudební festival je wagnerovský cyklus vizionářským projektem. Die Walküre, do které jsou zapojeni muzikologové, hudebníci a zpěváci z celé Evropy v čele s Kentem Naganem, je nyní nově akademicky zkoumána, studována na workshopech a zkouškách a prováděna na koncertech. Drážďany jsou město, kde Wagner navštěvoval Kreuzschule, později pracoval jako generální hudební ředitel a nakonec byl policií hledán jako revolucionář. Akademický výzkum a provozovací praxe se tak setkávají s historií a tradicí. „Jsme hrdí a rádi, že tento fascinující projekt přispěje k novému chápání hudby Richarda Wagnera,“ říká Jan Vogler, intendant festivalu.
Concerto Köln, využívající dobové nástroje a jejich kopie, je už více než třicet let zárukou prvotřídních výkonů vyznačujících se vysoce individuálním zvukem a vášní pro znovuobjevování zapomenutého repertoáru. Dlouhodobou spolupráci s Kentem Naganem ocenilo těleso titulem čestného dirigenta. Sešli se už mimo jiné nad partiturou Mozartovy opery Idomeneo a nad Beethovenovými symfoniemi. Záměr historicky poučené interpretace celého Wagnerova Prstenu, se kterým přišli a za který se v roce 2023 postavil Drážďanský hudební festival, je označován za skutečný umělecký megaprojekt.
Součástí uvedení v Drážďanech (9. května) bude bohatý doprovodný program, který bude vedle koncertní dílny zahrnovat také vědecké přednášky, pódiové diskuse, představení hudebních nástrojů a řadu dalších akcí.
Foto: Facebook / Dresdner Festspielorchester, Peter Fischli
Příspěvky redakce
- Liberecké Divadlo F. X. Šaldy zahajuje spolupráci s Pamětí národa
- Rok české hudby pohledem Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
- Trio Bohémo brázdí Spojené státy
- Když nenávist přemůže lásku… Cherubiniho Médea ve Stavovském
- Olga Jelínková jako Violetta a Woglinde v Lipsku
Více z této rubriky
- Trio Bohémo brázdí Spojené státy
- Když nenávist přemůže lásku… Cherubiniho Médea ve Stavovském
- Olga Jelínková jako Violetta a Woglinde v Lipsku
- Neobvyklé spojení České filharmonie a Collegia Vocale 1704
- Další slovenský dvojboj Radka Baboráka
- Tři klavíristé a jediný houslista na lednových Svátcích hudby v Praze
- Svátky písní Olomouc letos podvaapadesáté
- Mladí laureáti vážených soutěží stanou na rudolfinském pódiu
- Pianista Mao Fujita vystoupí v Ostravě
- Hladoví Jeníček a Mařenka hrají squash. Humperdinckova klasika moderně v Olomouci