András Schiff natřikrát s Českou filharmonií
Po zahajovacích koncertech pokračuje první český orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v uvádění děl Antonína Dvořáka. V minulém týdnu byla od 4. do 6. října na programu koncertní předehra Othello, Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Sedmá symfonie, o týden později od 11. do 13. října diváci uslyší předehru Karneval, Koncert pro klavír a orchestr g moll a Devátou symfonii „Novosvětskou“. Jako klavírista se představí sir András Schiff, rezidenční umělec sezony.
Sólista první série koncertů, dvaatřicetiletý Španěl Pablo Ferrández, s Českou filharmonií debutoval v lednu 2022. S Anne-Sophie Mutter, která ho zařadila do své vzdělávací nadace, exceloval ve Dvojkoncertu pro housle a violoncello Johanessa Brahmse. V druhé sérii dvořákovských koncertů se představí sir András Schiff, který je uznávaný na celém světě jako klavírista, dirigent a pedagog. Narodil se v Budapešti v roce 1953 a studoval hru na klavír na místní Akademii Ference Liszta u Pála Kadosy, Györgyho Kurtága a Ference Radose a v Londýně u Georga Malcoma. Důležitou součástí jeho interpretační kariéry jsou kompletní provedení Beethovenových sonát a děl Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Franze Schuberta a Bély Bartóka. Spolupracoval s předními světovými orchestry, nyní se však zaměřuje především na sólové recitály, dirigování od klavíru a unikátní dirigentské projekty. Jeho bachovská vystoupení se stala každoročním vrcholem festivalu BBC Proms a pravidelně vystupuje také na festivalech ve Verbier, Salcburku a Baden-Badenu, stejně jako v londýnské Wigmore Hall. V italské Vicenze sídlí od roku 1999 jeho vlastní komorní orchestr Cappella Andrea Barca, složený z mezinárodních sólistů, komorních hráčů a přátel. Společně vystoupili v Carnegie Hall, na festivalu v Lucernu a na Mozartwoche v Salcburku a čekají je turné po Asii a cyklus Bachových klavírních koncertů v Evropě.
Po koncertech ve Dvořákově síni Rudolfina vyveze Česká filharmonie na přelomu října a listopadu „dvořákovský festival“ do Jižní Korey a Japonska. V Jižní Koreji vystoupí v Soulu a Tegu, v Japonsku zavítá do měst Jokohama, Osaka, Niigata a Nagoja. Asijské turné vyvrcholí třemi koncerty ve slavné tokijské Suntory Hall. V březnu příštího roku pojedou filharmonici s dvořákovským programem do Španělska, Belgie, Francie, Německa a Rakouska a na konci Roku české hudby pak budou Českou republiku se skladbami Antonína Dvořáka reprezentovat v USA a Kanadě.
Foto: Petra Hajská
Příspěvky redakce
- Haasův Šarlatán v produkci ostravského divadle v místě světové premiéry
- Dvořákův Houslový koncert povolanýma rukama v Lipsku a v Bochumi
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem
- Může duše puknout jako zvon? Odpověď hledá Lieder Society
Více z této rubriky
- Haasův Šarlatán v produkci ostravského divadle v místě světové premiéry
- Dvořákův Houslový koncert povolanýma rukama v Lipsku a v Bochumi
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem
- Může duše puknout jako zvon? Odpověď hledá Lieder Society