Ceny Thálie 2024 uděleny. Šípkovu skleněnou plastiku získali slovenští pěvci
Herecká asociace udělila v sobotu 5. října v historické budově pražského Národního divadla již po jednatřicáté Ceny Thálie. Oceněno bylo dvanáct umělců v jednotlivých kategoriích a dalších deset za celoživotní mistrovství a mimořádné výkony. V oboru opera za loňský rok porotu nejvíce zaujaly výkony slovenských pěvců, sopranistky Soni Godarské a tenoristy Petera Bergera.
Tradičně se udělují Ceny Thálie ve čtyřech kategoriích – v činohře, v opeře, v oboru baletu, tance a pohybového divadla a v oboru muzikálu, operety a jiných hudebně-dramatických žánrů – a to za mimořádné jevištní výkony, které vznikly za uplynulé období v České republice. V každé z těchto kategorií se oceňují zvlášť ženské a mužské výkony, které posuzují oborové odborné poroty, jmenované prezidiem asociace. Od roku 2020 se oceňují také samostatně mimořádné umělecké jevištní výkony v oboru alternativního divadla a v oboru loutkového divadla. V každé z těchto kategorií je udělena pouze jedna cena, pro muže a ženy dohromady. Od loňského roku přibyla kategorie pro zahraničního umělce.
Oceněnými operními umělci se stali slovenští pěvci sopranistka Soňa Godarská a tenorista Peter Berger. Godarská působí na scénách v Liberci, Ostravě a v Českých Budějovicích, cenu si odnesla za svůj výkon v roli Manon v inscenaci stejnojmenné Massenetovy opery v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. Mezi muži porotu přesvědčil ztvárněním role Smetanova Dalibora v nastudování Národního divadla Brno zmíněný Peter Berger. Za celoživotní mistrovství v operním oboru cenu získala sopranistka Naďa Šormová spjatá zejména se scénou pražského Národního divadla a českým repertoárem, která se v Daliborovi představila i v newyorské Carnegie Hall.
V baletu byla oceněna Klára Jelínková ze souboru Dekkadancers za roli Blanche DuBois v inscenaci Tramvaj do stanice Touha a Patrik Holeček za roli Franze v Coppélii v pražském Národním divadle. Cena za celoživotní mistrovství v kategorii balet, tanec a pohybové divadlo putovala do rukou Josefa Kotěšovského, který je celou svou kariéru věrný pražské Laterně Magice.
Za muzikál, operetu a jiné hudebně dramatické žánry převzali Thálii Markéta Schimmerová Procházková a Lukáš Vlček, oba za výkon v inscenaci Chicago v Národním divadle moravskoslezském. Za celoživotní mistrovství v této kategorii byla oceněna zpěvačka Helena Vondráčková.
Mezi činoherci do třiatřiceti let věku zaujala Kamila Janovičová z Národního divadla moravskoslezského. V kategorii činohra zvítězili Kateřina Císařová a Miloslav König, oba z pražského Divadla Na Zábradlí. Cenu České akademie divadelníků si za celoživotní dílo odnesla režisérka Lída Engelová, z činoherců byli za celoživotní umělecké výkony Šípkovou plastikou obdarování Štěpánka Ranošová a Viktor Preiss.
V kategorii alternativního divadla dominovala Martina Hajdyla Lacová, za celoživotní mistrovství v tomto oboru byl oceněn in memoriam Jan Číhal. Mezi loutkoherci porota ocenila trio Marek Bečka, Vít Brukner a Radek Beran ze souboru Buchty a loutky.
Cenu za propagaci divadelního umění získal Alfréd Strejček. Po druhé v historii udělená cena za celoživotní herecké mistrovství zahraničnímu umělci byla předána Milanu Kňažkovi.
foto: web Cen Thálie a archiv Národního divadla v Praze
Příspěvky redakce
- Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
- Všechny cesty vedou do Říma. Soudobá česká a italská hudba v Praze a Hradci Králové
- Pražské Národní divadlo připomíná sto let Giacoma Pucciniho
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Směr Hongkong. Pražský filharmonický sbor vyveze Dvořáka
Více z této rubriky
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Skladatelská soutěž Nadačního fondu Hudba pro Věčnou naději otevřena do konce listopadu
- Mezinárodní varhanní soutěž Petra Ebena zná své vítěze. Dvanáctý ročník opanoval Stanislav Mühlfait
- Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby za rok 2024 získal Petr Altrichter
- Varhanická škola zřejmě bude Janáčkovým muzeem