KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Česká filharmonie s hudebním mládím společně v Rudolfinu english

Projekt, který spojuje hráče s žáky základních uměleckých škol z celé České republiky, po celoročních přípravách vyvrcholí koncertem pod taktovkou Petra Altrichtera s Českou filharmonií. Na programu zaznějí skladby Carla Marii von Webera, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského. Akce se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 24. června, a to od jedenácti a sedmnácti hodin.

Proč tady vůbec jsme? Co vás sem přivedlo? Proč vlastně děláte muziku?“ Tyto otázky položil v přátelské debatě na začátku společného zkoušení žákům základních uměleckých škol dirigent Petr Altrichter. „Kvůli mamince, tatínkovi, kamarádovi, nebo kvůli kantorovi? Protože se nudím, protože chci něco dělat nebo protože někdo jiný chce, abych něco dělal? Tohle všechno jsou důležité důvody, ale ještě jedna věc by měla být důležitější. Hudba by měla být něčím, co děláte rádi. Muzika je svět, do kterého vstoupí jenom ten, kdo má muziku rád. Je to svět, který je velice hluboký, svobodný a krásný.

Společný orchestr se ve spolupráci České filharmonie a Asociace základních uměleckých škol koná už od roku 2014. V prvních dvou letech s orchestrem intenzivně pracoval šéfdirigent Jiří Bělohlávek, na kterého od roku 2018 navázal dirigent Petr Altrichter. Každým rokem se projektu účastní třicítka filharmoniků a na šest desítek žáků základních uměleckých škol, kteří jsou do programu vybíráni z jednotlivých krajů České republiky. Od ledna do června se všichni potkávají na přípravných zkouškách a nacvičují společné vystoupení pro velké publikum Dvořákovy síně. Výběr účastníků projektu je výlučně na spolupracujících základních uměleckých školách, které jsou nejlépe informovány o schopnostech a motivaci svých žáků.

Foto: Česká filharmonie

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky