Druhá polovina Podzimního festivalu duchovní hudby se slovenskou příchutí
V Olomouci se opět koná tradiční Podzimní festival duchovní hudby, který letos absolvuje 32. ročník mezi 21. zářím a 18. říjnem. Celkem devět koncertů je připraveno na rozličných místech hanácké metropole i jejího okolí. Letošní ročník má navíc výrazný česko-slovenský rozměr, do Olomouce přijede řada hostů ze Slovenska v rámci tzv. Slovenské sezóny, která se v letošním roce v Olomouci koná. KlasikaPlus.cz představuje druhou polovinu festivalu, tzn. akce od 8. října dále.

Ve středu 8. října se v chrámu sv. Michala představí výhradně slovenští interpreti: sopranistka Adriana Banásová, pěvecký sbor Technik STU a Slovenský komorní orchestr s duchovní hudbou minulého století včetně Rutterova Magnificat, které kombinuje prvky klasické hudby s vlivy latinskoamerické hudby, jazzu a populární hudby. Zazní také Sukova Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op. 35a. V neděli 12. října festival zavítá do baziliky na Svatém Kopečku, kde bude na programu koncert k 145. výročí Akademického sboru Žerotín, který více než tři dekády vede Pavel Koňárek. Ten vystoupí společně s Czech Ensemble Baroque v dílech Poulenca, Martinů a Händela. O tři dny později, 15. října ve Freskovém sále Komenia, zazní výběr z díla olomouckého rodáka Gottfrieda Fingera v podání souboru Ensemble Rýnský vystupujícího ve složení Vojtěch Jakl (barokní housle), Bianca Cucini (viola da gamba) a Jiří Havrlant (cembalo). Závěr festivalu obstará 18. října v chrámu Panny Marie Sněžné koncert s podtitulem Mystika v hudbě. Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Jakuba Kleckera uvede Janáčkův Otčenáš, Fišerův Labyrint a Poulencovo Stabat Mater. Sólisty budou Jana Šrejma Kačírková a Tomáš Černý, spoluúčinkovat bude Český akademický sbor Brno.
Foto/zdroj: archiv souboru
Příspěvky redakce
- Marek Kozák dvakrát v Německu. S Janem Čmejlou se vrátí do Lipska
- Vondráčkovy červnové koncertní cesty Evropou
- Akademici komorní hudby v Niměřicích a Nelahozevsi
- Rudolfinum plné dětí díky Pražskému filharmonickému sboru i České filharmonii
- Straussův Netopýr pobaví v Brně
Více z této rubriky
- ‚Sbohem, můj krásný plameni.‘ Mozartovská pocta v olomoucké Vile Primavesi
- Marek Kozák dvakrát v Německu. S Janem Čmejlou se vrátí do Lipska
- Vondráčkovy červnové koncertní cesty Evropou
- Akademici komorní hudby v Niměřicích a Nelahozevsi
- Rudolfinum plné dětí díky Pražskému filharmonickému sboru i České filharmonii
- Straussův Netopýr pobaví v Brně
- Na soutěži Prague Junior Note na klavír hrají i pětiletí
- ČRo D-dur: Na víkendové návštěvě u Jana Talicha
- Hudba z Kingdom Come: Deliverance II rozezní kutnohorský chrám svaté Barbory
- Tomáš Král v červnu v Halle, Lipsku i Lyonu