DVD My Musical Life k dnešním devadesátinám Alfreda Brendela
Dnes slaví významné životní jubileum světově proslulý rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. U příležitosti jeho devadesátin přichází vydavatelství Supraphon se speciálním DVD s názvem Alfred Brendel – My Musical Life, které obsahuje přednášky a masterclass zaznamenané v letech 2019 a 2020, kdy klavírista přijal pozvání Prague Music Performance a České filharmonie do Prahy.
Alfred Brendel se ve Vídni v prosinci 2008 loučil po šedesáti letech s kariérou klavíristy. Další čas věnoval psaní hudebních esejů a poezie, přednášení a vedení mistrovských kurzů. „Jako píšícího klavíristu mě kdosi nazval ‚divokým filozofem u klavíru‛ a v Americe ze mě dokonce udělali intelektuála. Tak to dopadne, když někdo vydává knížky, nosí brýle, a nehraje Rachmaninova,“ s humorem o sobě uvedl Brendel a k tomu ještě doplnil, jak vnímá své texty: „Jde především o výsledky sebepochybování, bez nichž by se interpret neměl obejít, jako nástroje sebekritiky a jako pokusy o pomoc sobě samému.“
Skladatelé Beethoven, Mozart a Schubert jsou s klavíristou spjatí nejsilněji. V autobiografické přednášce Můj hudební život pak na DVD umělec dává nahlédnout do světa plného paradoxů, z něhož povstala legenda jménem Brendel. Odkrývá zde zdroje své inspirace, svého vzdělání, umění a vidění světa.
„V lednu 2021 vstupuje Alfred Brendel do svých devadesátých let – se zkušeností hodnou jeho věku, ale i s chutí stále poznávat nové věci a učit se. A také s humorem, který nezřídka obrací k sobě samému. Málokterá osobnost ovlivnila interpretaci a vnímání hudby jako právě Brendel. Jako první natočil celé Beethovenovo klavírní dílo, podařilo se mu na koncertní pódia vrátit hudbu Franze Schuberta. V posledních letech se stále častěji vracel do Prahy a z jeho přednášek a masterclass v Rudolfinu vzniklo i zmiňované DVD,“ uvádí vydavatelství s tím, že na vzniku dokumentů se podíleli režiséři Jakub Kořínek a Jordan Dimov. O obrazovou postprodukci se postaral Jakub Mayer a v hudebních částech Alfred Brendel spolupracoval s klavíristou Janem Bartošem a s Triem Incendio.
Foto: Supraphon, Ben Ealovega, Amy T. Zielinski, Vojtěch Havlík
Příspěvky redakce
- Berlínská Věc Makropulos největším zážitkem ze zahraničního divadla
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
- Dvě tria a tanec v žižkovském Atriu
- Exkurze do Londýna s Alenou Hönigovou
- Hudební festival Zbraslav počtvrté a znovu premiérově a přitažlivě
Více z této rubriky
- Na krásném modrém Dunaji.
Vídeň slaví 200. výročí narození Johanna Strausse ve velkém stylu - Zhodnocení Roku české hudby 2024 očima jeho koordinátorů
- Janáčkova hudba zní od Austrálie po Kanadu. Operní hlavně v Evropě
- Česká klasická hudba v nových rozměrech na Expu 2025. S Českou filharmonií nebo Ivem Kahánkem
- Rok české hudby pohledem Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů
- Festivalový Rok české hudby s letošním výhledem
- Rybův rok 2025
- Nová česká komorní hudba. Výzva SoundCzechu umožnila vznik dvacítky nahrávek
- Opery Bedřicha Smetany v roce 2024 na českých jevištích i jinde. Promarněná příležitost?
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě