Dvořákova Praha v září se zahraničními orchestry a s písněmi
„Kurátorkou Dvořák Collection, věnované písním, je sopranistka Kateřina Kněžíková. Vystoupí ve čtyřech programech.“
„Novinkou je minicyklus Bez kravaty. Propojí klasickou hudbu s humorem, nadsázkou a s jinými hudebními žánry.“
„Priorita, kterou jsou mladí interpreti, se odráží v cyklu pořádaném v Centru Bořislavka.“

Hostující zahraniční orchestry a sólisté, rezidence České filharmonie, písně v interpretaci Kateřiny Kněžíkové a dalších pěvců, koncerty v novém cyklu nazvaném Bez kravaty a pozornost mladým, včetně finále soutěže Concertino Praga… To budou klíčové momenty podzimního festivalu Dvořákova Praha. Jeho osmnáctý ročník se uskuteční od 5. do 23. září a nabídne více než tři desítky programů. Dominuje jim hudba Antonína Dvořáka, ale zazní i velká díla od Mozarta, Mahlera, Brucknera, Ravela, Berlioze, Šostakoviče, Prokofjeva, Korngolda, Martinů nebo Roberta a Clary Schumannových.
Festival Dvořákova Praha otevře Novosvětskou symfonií v pátek 5. září v Rudolfinu Frankfurtský rozhlasový symfonický orchestr a jeho šéfdirigent Alain Altinoglu. Sólistou Violoncellového koncertu Antonína Dvořáka má být ten večer Gautier Capuçon. O den později těleso uvede Šostakovičovu Osmou symfonii a za přispění Juliana Rachlina Houslový koncert Jeana Sibelia. Závěr festivalu bude v úterý 23. září patřit Orchestru National de France. Dirigent Cristian Măcelaru připraví díla Antonína Dvořáka a Maurice Ravela, pianista Rudolf Buchbinder s nimi zahraje Gershwinův Klavírní koncert.

Během tří týdnů v Praze vystoupí mimo jiné Sächsische Staatskapelle Dresden a její šéfdirigent Daniele Gatti s klavíristou Kirillem Gersteinem, Gustav Mahler Jugendorchester pod taktovkou Manfreda Honecka a s houslistou Renaudem Capuçonem nebo Chamber Orchestra of Europe s pianistou a dirigentem Andrásem Schiffem. Českou filharmonii bude řídit a s houslemi s ní zároveň vystoupí Leonidas Kavakos, při druhém vystoupení v rámci její festivalové rezidence se na podiu objeví britský dirigent Robin Ticciati a norská houslistka Vilde Frang. Prague Philharmonia zahraje s dirigentem Robertem Kružíkem a s nimi sóla přednesou litevská klavíristka Onutė Gražinytė a britský violoncellista Steven Isserlis. Dvacet let oslaví na festivalu tuzemský dechový soubor Belfiato Quintet. Klavírní recitál bude patřit Paulu Lewisovi.
Kmenová programová řada Dvořák Collection, která v jednotlivých festivalových ročnících postupně představuje Dvořákovo dílo v jeho šíři podle žánrů a forem, se letos zaměří na skladatelovu písňovou tvorbu, a to s klavírním i orchestrálním doprovodem. Kurátorkou je sopranistka Kateřina Kněžíková. Na festivalu vystoupí ve čtyřech různých programech. První z nich, pro který Dvořákovy písně aranžuje pro orchestr skladatel Jiří Gemrot, připravuje sólistka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Robertem Jindrou. Další jsou komorní. Spolu s Kněžíkovou se představí ještě mezzosopranistka Bella Adamova, barytonista Roman Hoza a basista Jan Martiník.

Novinkou ve festivalovém programu bude letos minicyklus nazvaný Bez kravaty (No Tie). Propojí klasickou hudbu s humorem, nadsázkou a s jinými hudebními žánry. Primárně v tomto případě však podle pořadatelů nejde o kravaty, tedy o dress code, ale o „mentální metaforu“. Řada pěti koncertů vybočujících z obvyklé dramaturgie chce přinést možnost „kultivovaně se bavit“. Zařadí se do ní virtuózně komická dvojice Igudesman & Joo, jejíž program Sound New World vznikl na objednávku festivalu, dále uskupení Philharmonix složené z hráčů Berlínských a Vídeňských filharmoniků, dvojice Cello Duello, hornistka Berlínských filharmoniků Sarah Willis s evropsko-kubánským programem Mozart y Mambo a na závěr v programu Bach Meets Bolling violoncellista Jiří Bárta s jazzovými hosty.

Setrvalá priorita, kterou jsou pro Dvořákovu Prahu mladí interpreti, se odráží ve čtyřdílném koncertním cyklu pořádaném v Centru Bořislavka, kde také sídlí Karel Komárek Family Foundation, rodinná nadace podnikatele a filantropa, hlavního mecenáše festivalu. Vystřídají se tam, vždy v úterý a ve čtvrtek v podvečerním čase, Tomáš Jamník s violoncellisty Ševčíkovy akademie a pianistou Pavlem Praženicou, dále Jiří, Richard a Eduard Kollertovi, poté účastníci mistrovských kurzů komorní hudby Vídeňských filharmoniků a nakonec klavírista Jan Jiraský se svými mladými svěřenci. Pod hlavičkou Dvořákovy Prahy se také uskuteční finálová kola rozhlasové soutěže Concertino Praga, tento rok ve dvou kategoriích – Dechové nástroje a Klávesové a strunné nástroje.

Programovou řadu Pocta Schumannovi inspirovala skutečnost, že na festivalu zazní od Roberta Schumanna nejen Klavírní a Violoncellový koncert, ale také jeho méně známý Houslový koncert a k tomu Klavírní koncert jeho ženy Clary Schumannové. Spojnicí mezi Schumannem a Dvořákem je Johannes Brahms. V mládí byl starším kolegou v jeho časopise přivítán jako jasný talent a stal se rodinným přítelem Schumannových. Obdobně pak on sám později výrazně pomohl mladšímu Dvořákovi dostat se do mezinárodního povědomí.
„Dvořákova Praha se stala synonymem pro tradiční festival klasické hudby evropského formátu. Turbulentní současnost přináší pocity, na které ti dříve narození již možná zapomněli a ti mladší je nikdy nezažili. Proto chceme sdílet společně s tradičními hodnotami i často úsměvný či lehce provokativní pohled na hudbu, která lidstvo provází od nepaměti,“ uvedl ředitel festivalu Jan Simon. Programovými krédy jsou podle jeho slov vrcholná kvalita, profesionalita, kreativita a respekt. A to i při – jak říká – v podstatě polovičním rozpočtu v porovnání s třítýdenním a počtem koncertů jen o něco rozsáhlejším festivalem Pražské jaro, majícím za sebou ovšem historii trvající už osm desetiletí.

Foto: Petr Weigl, Oliver Killig, Max Parovsky, Marek Novotný, Wikipedia - volné dílo, Petr Veber
Příspěvky redakce
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
Více z této rubriky
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Nejen Sebastian, také Bernhard a Ludwig. Bachovská nabídka Collegia 1704
- Angela Gheorghiu po více než dekádě v Praze
- Klavírista Martin Kasík zahraje Dvořáka s filharmoniky ze Zelené Hory
- Varhanní závěr března u Svatého Jakuba s Pergolesiho Stabat Mater
- Barry Douglas budí zájem. Prague Philharmonia tak otevřela i rudolfinskou emporu
- Jubilejní plzeňské klavírní klání. Kdo naváže na Pavola Praženicu?