KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Josefa Myslivečka si zahraje ve filmu zpěvák Vojtěch Dyk english

Hlavní roli v historickém filmu Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, českém skladateli z osmnáctého století, bude hrát populární český zpěvák a herec Vojtěch Dyk. Původně ohlášený ruský herec Egor Koreshkov se po změně některých plánovaných dat s tvůrci už termínově nesešel. První natáčecí den se uskutečnil 29. července v divadle Teatro Sociale di Como. Filmaři, herci a hudebníci jsou v okolí italského jezera Lago di Como i v dalších dnech.

Dyk je známý jako frontman hudební kapely Nightwork a skupiny Tros Discotequos a jako zpěvák brněnské swingové formace B-Side Band. V poslední době na sebe výrazně upozornil také v hlavní úloze jevištní podoby Bernsteinovy Mše, s níž objel české země. Účinkoval v ní – tehdy jako chlapecký sólista – už při jejím prvním českém uvedení v roce 1997 na nádvoří Pražského hradu. Ke zpěvu se dostal přes chlapecký sbor Pueri gaudentes.

„Jsme si jisti, že Vojta bude, jako talentovaný a zkušený muzikant, pro náš film velkým přínosem. Někdy ty správné věci přicházejí prostě nečekaně,“ řekl o změně v hlavní roli producent Jan Macola.

Hudbu k filmu nahrál letos na jaře v Praze pod taktovkou Václava Lukse barokní orchestr Collegium 1704. Při prvních dnech natáčení je vedle hudebníků před kamerou také italská herečka Barbara Ronchi, které propůjčila hlas operní pěvkyně Simona Šaturová, herec Lino Musella a pěvci světových jmen – Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Juan SanchoKrystian Adam a především kontratenorista Phillipe Jaroussky, s nímž jsme uveřejnili pod titulkem „Už vím, že Mysliveček je první třída“ na jaře rozhovor.

Režisér a scenárista Petr Václav připravoval film spolu s producentem Janem Macolou více než deset let. Rozhovor s Petrem Václavem čtěte ZDE. V Itálii nyní spolupracuje se španělským kameramanem Diegem Romero, se scénografem Lucou Servinem, s kostýmním návrhářem Andreou Cavalletto a maskérkou Andreou McDonald.

Film s rozpočtem 120 milionů korun se bude natáčet do září 2020, dokončen má být na jaře roku 2021. Jeho koproducentem je Česká televize.

Foto: Petra Hajská, Jarmila Stuková, Lucian Hunziker, Michal Novák

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...



Příspěvky od Petr Veber



Více z této rubriky