KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Koncert sakrální hudby v Košicích. Mužská sóla Šrejma a Šelc english

Milovníci vokálně-instrumentální hudby a sborového zpěvu ocení Večer sakrální hudby, na který zve Státní filharmonie Košice. Koncert v podání orchestru Státní filharmonie Košice, čtyř sólistů a Českého akademického sboru Brno se uskuteční ve středu 15. listopadu a řídí jej hlavní hostující dirigent Zbyněk Müller. Akce je součástí Festivalu sakrálního umění 2023.

Program Večera sakrální hudby přibližuje hlavní hostující dirigent ŠFK Zbyněk Müller: Čajkovského Serenádu pro smyčcový orchestr C dur vnímá jako velmi populární a posluchačský vděčné dílo. Zatímco komorní orchestry ho uvádějí velmi často, u symfonických těles tomu tak není, protože pro jejich dramaturgy leží tato serenáda ve stínu velkých symfonií. „Myslím ale, že k tomu není valný důvod, protože jsem toho názoru, že velké obsazení sluší této serenádě víc než obsazení komorní. Už úvodní téma, kterým je serenáda jakoby orámována, svým záběrem a šíří evokuje třeba mohutný říční tok. Kromě toho, že je jistě lepší, když má široká řeka vody dostatek.

Po přestávce zazní Dvořákova Mše D dur známá jako „Lužanská“, ke které má dirigent velmi blízký, osobní vztah. „S ‚Lužanskou‘ jsem strávil stovky hodin v prostředí, pro které byla původně napsána, a sice na kůru s amatérským sborem. Asi žádné dílo neznám zevnitř lépe a asi žádné jsem v životě nezkoušel víc. Přesto mi ani trochu nezevšednělo a každé jeho další provedení je vždy svátek,“ říká Zbyněk Müller.

Na pódiu Domu umění se představí sólisté sopranistka Adriana Banásová, mezzosopranistka Alena Grach Kropáčková, tenorista Martin Šrejma a barytonista Tomáš Šelc. Český akademický sbor vede Michal Vajda. Státní filharmonie Košice (ŠFK) zve i na veřejnou generálku v deset hodin a předkoncertní setkání v osmnáct.

Foto: Miriama Fenciková

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky