KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Kontrabasový recitál na Novoměstské radnici english

Ve čtvrtek 22. února se na pražské Novoměstské radnici uskuteční recitál talentovaného kontrabasisty, dirigenta a skladatele Indiho Stivína. Za doprovodu klavíristky Alice Springs zazní díla romantických skladatelů v interpretově úpravě pro kontrabas. Tématem koncertu je přátelství v hudbě.

Propagátor kontrabasu Indi Stivín je jedním z výrazných mladých talentů české hudby. Pochází z pražské hudební rodiny, od dětství se věnoval hře na klavír a housle, v devíti letech začal hrát na kontrabas, jehož hluboký uklidňující zvuk si velmi oblíbil. Záhy se pustil i do komponování pro tento nástroj a v posledních dvou letech se věnuje i dirigování.

Hru na kontrabas studoval Stivín pod vedením Dalibora Tkadlčíka, prvního kontrabasisty Státní opery Praha, prof. Jána Krigovského z vídeňské univerzity a prof. Jiřího Hudce na pražské HAMU. Absolvoval mistrovské kurzy u předních světových kontrabasistů, Thomase Martina, Miloslava Jelínka, Zsolta FejervárihoRomana Patkoló. Sólovou hru studoval u amerického kontrabasisty Garyho Karra. V patnácti letech se stal laureátem Mezinárodní instrumentální soutěže v německém Markneukirchen a v roce 2018 debutoval na festivalu Pražské jaro se svým sólovým recitálem. Jako jediný kontrabasista se probojoval do finále Eurovize 2018 ve Velké Británii. Jeho skladbu Suita Bohemia provedl BBC Scottish Symphony Orchestra pod taktovkou Thomase Dausgaarda na Edinburském festivalu. Jeho skladatelská práce byla v roce 2020 odměněna cenou OSA. Jako sólista již spolupracoval s řadou českých i slovenských symfonických i komorních těles. Nedávno na sebe upozornil i sebevědomým výkonem na Koncertu vítězů soutěží, který zařadil na svůj program Český spolek pro komorní hudbu.

Do program svého recitálu na Novoměstské radnici Indi Stivín zařadil skladby Antonína DvořákaJohannesa Brahmse. Jelikož ani jeden z těchto autorů nenapsal nic pro sólový kontrabas, jejich skladby Stivín uvede ve vlastní úpravě pro sólový kontrabas a klavír. Za něj usedne všestranná klavírista Alice Springs, která Stivína doprovází od roku 2011 nejen na koncertních vystoupeních, ale také mezinárodních soutěžích. Koncert začíná v půl osmé večer.

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky