Letní slavnosti staré hudby zakončí v úterý v Rudolfinu Večer pro krále
Příběh osudové lásky na motivy francouzských barokních oper skladatelů Jeana-Philippa Rameau, Jeana-Marie Leclaira, Michela Pignoleta de Montéclaira a Jeana-Josepha Cassanéa de Mondonvilla bude v úterý posledním letošním příspěvkem pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby. Tradiční přehlídka, která se letos koná po dvacáté, se uzavře v Rudolfinu od 19:30 hodin. Pořádá ji Collegium Marianum, které zve do Prahy významné hosty. Letos dramaturgie nabídla celkem sedm večerních a čtyři doprovodné programy.
„Slavnostní zakončení jubilejního 20. ročníku Letních slavností staré hudby bude láskyplným vyznáním francouzské barokní opeře, v níž se snoubí pěvecké umění s uměním tanečním. Večer pro krále vypráví příběh dvou milenců v podání skvostných pěveckých sólistů Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena. Protagonisté putují fantaskními krajinami, jejichž obyvatelé – v našem případě dva taneční sólisté Anna Chirescu a Artur Zakirov – svým tancem osud pěvců glosují i ovlivňují. Uslyšíme pastorále, strhne se bouře, zažijeme peklo, ale také výheň i led lásky. Abychom všem těmto dějovým a emočním zvratům uvěřili, musí být skladatelská společnost vskutku vybraná. Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville a Jean-Marie Leclair, kteří všichni komponovali pro krále-labužníka Ludvíka XV., jsou hudebními vypravěči par excellence,“ uvádí soubor Collegium Marianum, který připravila umělecká vedoucí Jana Semerádová.
Choreografii vytvořila Francouzka Natalie van Parys, která je uměleckou vedoucí významného tanečního souboru Les Cavatines, z něhož pochází i oba tanečníci Večera pro krále. Projekt je součástí víceleté programové linie připravované ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles), na níž se podílí také Francouzský institut. Letos festival nabídl sedm koncertů a doprovodný program. Kromě pořádajícího souboru Collegium Marianum během řady koncertů vystoupil i sbor Cappella Mariana, německý soubor Instrumenta Musica, polský Cracovia Danza Ballet, dále například francouzská mezzosopranistka Anna Reinhold či sopranistka Chantal Santon-Jeffery, belgické vokální uskupení Utopia, italsko – švýcarské duo Vittorio Ghielmi – Luca Pianca a italský trombonista žijící v Drážďanech Ercole Nisini, který během festivalu vedl interpretační kurzy a přednášku a je uměleckým vedoucím již zmíněného souboru Instrumenta Musica.
Foto: Letní slavnosti staré hudby
Příspěvky od Josef Zedník
- Komedianti před Sedlákem kavalírem ve Státní opeře netradičně a tradičně
- Pene Pati a Amina Edris v Rudolfinu – nádherný koncert!
- Zvony a Oedipus rex, který v titulní roli totálně selhal, v Národním divadle pod taktovkou Johna Fioreho
- Úloha recenzenta. Kam smí a kam už nesmí vkročit?
- FOK uvedl gratulační koncert Josému Curovi. Chtělo to více zpívajícího mistra
Více z této rubriky
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku