Magdalena Kožená s premiérou Ondřeje Adámka v Mnichově
„Skladba má široké zdroje inspirace – od veršů z Bible přes moravský lidový zpěv až po posvátnou hinduistickou knihu.“
„Jedním z předchůdců Simona Rattlea byl u orchestru v letech 1961 až 1979 Rafael Kubelík.“
„Mnichovský kontrakt původem britského manžela Magdaleny Kožené má souvislost s brexitem, protože rodina žije v Berlíně.“
Mezzosopranistka Magdalena Kožená zazpívá v sobotu vpodvečer v mnichovské koncertní síni Gasteig. Účinkuje v živě vysílaném streamu Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, který se poprvé představí se svým budoucím designovaným šéfdirigentem Sirem Simonem Rattlem. Česká pěvkyně uvede ve světové premiéře písňový cyklus „Where are you?“ od Ondřeje Adámka.
Z Mnichova bude možné sledovat živě videostream a později, 16. března, také rozhlasový záznam vystoupení Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu a Magdaleny Kožené. Během večera zazní vedle Adámkovy hudby rovněž dílo Et exspecto resurrectionem mortuorum (Očekávám vzkříšení mrtvých) od Oliviera Messiaena pro žestě a orchestr a Pohřební hudba pro královnu Marii od Henryho Purcella, ve které spoluúčinkuje Sbor Bavorského rozhlasu.
Vokální cyklus Where Are You? (Kde jsi?) má široké zdroje inspirace – od aramejského textu a vybraných veršů z Bible přes moravský lidový zpěv a tradiční sevillský velikonoční chorál až po posvátnou hinduistickou knihu Bhagavadgíta.
Jako klíčové užívá biblické texty ze Starého zákona. Ondřej Adámek, který žije a tvoří už druhé desetiletí v zahraničí, je absolventem hudebních škol v Praze a ve Francii. Dosahuje svými kompozicemi značného ohlasu a nemalých úspěchů. Spolupracuje s choreografy a píše pro známé soubory věnující se současné a experimentální hudbě, jako jsou Ensemble Intercontemporain, Klangforum Wien nebo Les Percussions de Strasbourg, a pro významné přehlídky, mimo jiné Lucernský festival, Musiktage v Donaueschingen či Varšavský podzim. Komponuje orchestrální, komorní i vokální skladby. Hudební myšlenky většinou rozpracovává poměrně sofistikovanými technikami, často využívá zvukové a hudební podněty z různých mimoevropských kultur, které poznává při cestách do Asie a Afriky. Klade důraz na neotřelé zvukové barvy, zpracovává nahrávky mluvených hlasů, některé skladby získávají neopakovatelný charakter také díky využívání zájmu o dech a puls. Skladbu, která byla dokončena loni a zazní v Mnichově veřejně poprvé, společně objednaly Bavorský rozhlas pro cyklus Musica viva a London Symphony Orchestra.
Sir Simon Rattle bude šestým šéfdirigentem rozhlasového tělesa v Mnichově od sezóny 2023/2024. Jedním z jeho předchůdců byl v letech 1961 až 1979 Rafael Kubelík. O budoucím kontraktu původem britského manžela Magdaleny Kožené – majícím souvislost s brexitem, protože rodina žije v Berlíně, tedy v Evropské unii, a chce se vyhnout očekávaným komplikacím – jsme psali už ZDE.
Foto: BR / Astrid Ackermann
Příspěvky redakce
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
Více z této rubriky
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků