Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera a jeho devátý ročník
Už za tři dny začíná devátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera. Událost přinese šest koncertů na šesti místech karlovarského okresu a za svůj zahajovací si zvolila vystoupení souboru Barocco sempre giovane společně s varhanicí, ředitelkou Karlovarského symfonického orchestru, jakož i zakladatelkou zmiňovaného festivalu Michaelou Moc Káčerkovou. Na úplný úvod celé kulturní akce v kostele Navštívení Panny Marie v Rudném zazní Le Journal Du Printemps: Suita č. 1 autora, jehož má festival ve svém názvu.
Baroko v Císařských lázních je název dalšího projektu, ke kterému byl povolán samotný Karlovarský symfonický orchestr. Sólistou na trubku v tomto případě bude Marek Zvolánek, Martin Hroch obstará cembalo. Karlovarské provedení v úplném konci srpna řídí Jakub Kydlíček. Kristina Fialová se v doprovodu, opět, Michaely Káčerkové představí 2. září v pořadu Bachovy gambové sonáty. Osoba v letošní hudební sezoně značně viditelná mimojiné porotcovstvím v soutěži Pražského jara, kde historicky poprvé soutěžili violisté, má zásluhu na podstatném zviditelnění violy jakožto sólového nástroje. Umělkyně se svým mistrovstvím 14. září navštíví kostel sv. Petra a Pavla v Krajkové. Tiburtina Ensemble, soubor, který nedávno vystoupil dokonce v New Yorku a jehož prominentní členkou je sopranistka Hana Blažíková, bude k viděním kostele sv. Jiří v Horním Slavkově. Vokální ansámbl v doprovodu středověké harfy nabídne Hudbu pro nebeský dvůr Hildegardy z Bingenu se zaštiťujícím lákavým názvem Nebeská harmonie. V kostele sv. Jáchyma v Jáchymově posluchači 19. září uslyší varhanní koncert. Tentokrát nehraje zakladatelka Káčerková, nýbrž se předvedou japonští umělci Kensuke Ohira (varhany) a Jo Kishigami (lesní roh). Nabídnou pestrý repertoár od Bacha po Regera včetně několika skladeb současných skladatelů. Závěr festivalu bude v podání sedmičky interpretů v čele s Vojtěchem Spurným. Ryze barokní program bude k slyšení v kostele Zvěstování Panny Marie v Ostrově.
Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera do názvu vetkl jméno barokního skladatele, rodáka z města Krásno, a zasazuje se o renesanci jeho tvorby. Festival každoročně propojuje koncerty s neobvyklými místy a památkami kraje. Významnou roli v dramaturgii zaujímají varhanní koncerty. V minulých ročnících se na festivalu představili umělci jako Alfred Strejček, Marie Fajtová či Lucie Kaňková a soubory Musica Florea, Ensemble Damian nebo i Komorní filharmonie Pardubice. Výtěžky z koncertů jsou věnovány na další činnosti v oblasti kultury a umění jako je podpora uměleckého vzdělávání dětí, opravy varhan a jiné.
Foto: archiv souboru Barocco sempre giovane, Facebook / Stiftsmusik Stuttgart
Příspěvky redakce
- Svatovavřinecká sezona Pražského jara přivítá Štěpána Raka
- Symfonikové Prahy 8 vzývají jaro
- Berlínská Věc Makropulos v anketě největším zážitkem ze zahraničního divadla
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
- Dvě tria a tanec v žižkovském Atriu
Více z této rubriky
- Svatovavřinecká sezona Pražského jara přivítá Štěpána Raka
- Symfonikové Prahy 8 vzývají jaro
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
- Dvě tria a tanec v žižkovském Atriu
- Exkurze do Londýna s Alenou Hönigovou
- Hudební festival Zbraslav počtvrté a znovu premiérově a přitažlivě
- Smetanovské dny. Týden druhý
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě
- Hlasy tří světů aneb Jaro s Victoria Ensemble