KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Michal Medek: Aby Smetana nebyl jen bustou ve třídě hudební výchovy english

„Nebyl jen zakladatelem české národní hudby, ale také vyhlášeným tanečníkem.“

„Chceme, aby zněly i jiné skladby než Má Vlast, respektive než jen Vltava nebo Prodaná nevěsta.“

„Bude to oslava spojená se zabijačkovými hody, všelidovou veselicí, hudbou i prostou rekonstrukcí událostí před dvěma sty lety.“

První únorovou sobotu se v Litomyšli, rodišti Bedřicha Smetany, koná Slavnostní smetanovský bál. K tanci bude v sále Smetanova domu hrát Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Markem Šedivým a později Pilsner Jazz Band. O předtančení se postarají sólisté baletního souboru Národního divadla. Ředitel letního festivalu Smetanova Litomyšl Michal Medek v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz zdůrazňuje, že bál odstartuje smetanovské oslavy ve městě měsíc před skladatelovými narozeninami. Na jubilejní den 2. března je pak připravena především městská akce s názvem Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek. Je totiž zaznamenáno, že František Smetana, sládek litomyšlského zámeckého pivovaru, slavil v březnu 1824 synovo narození spolu s pivovarskou chasou a že tehdy nechal vyvalit na dvůr sudy s pivem.

Jde v sobotu třetího února v Litomyšli o bál, nebo o ples?

O bál – chceme navázat na tradici, ke které se hlásil sám Smetana. Nebyl jen zakladatelem české národní hudby, ale také vyhlášeným tanečníkem. Mnoho tanečních prvků se vyskytuje i v jeho hudbě. Jde především o výrazný rytmus polky, o které si Smetana předsevzal, že pro ni jako pro tradiční český tanec učiní to, co svého času dokázal Chopin s mazurkou: totiž etablovat ji v klasické hudbě své doby.

Koná se měsíc před narozeninami. Proč ne v den narozenin? Že už potom bude postní doba?

Záměrem Slavnostního smetanovského bálu je odstartovat smetanovské oslavy v Litomyšli, které naváží na vyhlášení Roku české hudby a projektu Smetana200 na začátku ledna. Únorové datum je víceméně symbolické, neboť budeme měsíc před Bedřichovým narozením. O ten měsíc později potom na smetanovský bál navazují v Litomyšli celodenní oslavy nesoucí název Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek.

Takže je dobré rozvrhnout pozornost na delší období… A obrací se festival jako pořadatel bálu jen k obyvatelům města, respektive k obvyklým návštěvníkům letního festivalu, mezi nimiž jsou i lidé z širšího regionu a určitě i lidé z Prahy, nebo hledí ještě výše?

Nejenom k obyvatelům. Náš bál má za cíl přilákat milovníky tance, kterým zahraje polky a valčíky symfonický orchestr. A o předtančení se postarají sólisté baletu Národního divadla v Praze.

Určitě jste zvali i politiky a další známé osobnosti. Je mezi pozvanými i prezident republiky?

Samozřejmě, že odešla pozvánka i na Pražský hrad.

Bude to tedy spíše hudební, nebo přece jen především společenská akce?

Hudební, taneční, společenská…

Kdo s takovým nápadem přišel? Existuje nějaký precedens z minulosti Smetanova domu?

O smetanovském bálu jsme si povídali už zhruba před dvěma lety a nezávisle ke mně nápad dolehl od třech kolegů z oboru – Marka Šulce, Aleše BřezinyMartina Rudovského. Hned jsem pocítil, že je to silná myšlenka. Chtěli jsme připomenout Smetanovo výročí nejen hudebně. Víme, že tanec byl pro našeho skladatele opravdu častou kratochvílí, a proto jsme se rozhodli bál na jeho počest uspořádat. A Smetanův dům je místem, kde se plesy konají od nepaměti. Bylo tedy přirozené směřovat místo bálu právě tam.

Vznikne nová každoroční tradice?

Není to naše primární ambice, chceme bálem přispět k oslavám dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany.

Co se tedy chystá v Litomyšli potom, na 2. března?

Mnoho oslav, zábav, tradičních okamžiků. Hlavním pořadatelem bude město Litomyšl, které mimo jiné plánuje již zmiňovanou akci „Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek“. Bude to oslava spojená se zabijačkovými hody, všelidovou veselicí, hudbou i prostou rekonstrukcí událostí před dvěma sty lety. Vedle toho se chystá otevření výstavy Bedřich Smetana a Litomyšl, kterou připravuje Regionální muzeum Litomyšl, a součástí slavnostního dne bude i hold u pomníku Bedřicha Smetany.

V čem se bude pohled na Smetanu snažit být během letoška nový?

Jedním z našich cílů v rámci projektu Smetana200 je představit Bedřicha Smetanu jako člověka z masa a kostí, aby nebyl jen učebnicovou položkou nebo bustou ve třídě hudební výchovy. Chceme, aby zněly i jiné skladby než Má Vlast, respektive než jen Vltava nebo Prodaná nevěsta. V rámci oborových setkávání s dramaturgy z evropských operních divadel nebo s pořadateli koncertů „lobbujeme“ za provádění i jiných děl, komorních skladeb nebo klavírních kompozic.

————

Čtěte také náš SeriálPlus o Bedřichu Smetanovi a v seriálu Klasika v souvislostech o Národním divadle.

Foto: ilustrační - Národní muzeum Praha, Smetanova Litomyšl, Pilsner Jazz Band / Ddominik Erban, Facebook / Rok české hudby, Pixabay / garten-gg, Wikipedia / Jan Polák / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...



Příspěvky od Petr Veber



Více z této rubriky