Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
Nevšedním koncertem pokračuje v úterý 28. ledna cyklus soudobé hudby orchestru Prague Philharmonia. Hlavními hudebními protagonisty tohoto „speciálního dílu“ hudební talkshow, která se již druhou sezonu koná ve Švandově divadle v Praze, budou dva významní současní skladatelé – Petr Kotík a Philip Glass. Večerem o vývoji hudební avantgardy v New Yorku od sedmdesátých let 20. století provede dramaturgyně cyklu Hana Dohnálková s hudebním skladatelem Petrem Kotíkem.

Pro oba skladatele, Petra Kotíka (*1942) i Philipa Glasse (*1937) se stal New York v sedmdesátých letech 20. století důležitým společným místem nejen k žití, ale i komponování a organizování koncertů a jejich stěžejních uměleckých projektů. Do tohoto období zavede hudební skladatel Petr Kotík prostřednictvím svojí hudby, ale také svých osobních životních a profesních zkušeností. Z jeho hudební tvorby byly pro tento koncert vybrány tři kompozice různého hudebního obsazení, všechny zazní v české premiéře. Ariane pro violoncello a klavír (2001/2024) v podání violoncellisty Andreje Gála a klavíristy Miroslava Beinhauera; Existence vzdálenosti (předehra k opeře Master Pieces 2014–2018) pro housle, violu, violoncello, trubku a bicí v podání Barbory Kolářové, Michala Sedláčka, Andreje Gála, Ladislava Kozderky a Štěpána Hona a konečně Many Many Women Plus (1971–78/2024) v uměleckém obsazení pro tento večer v čele s Petrem Kotíkem na flétnu a pěvkyněmi Irenou Troupovou a Elmaz Mrkvičkovou.
Výběr kompozic Philipa Glasse byl konzultován s jeho blízkými spolupracovníky – Michaelem Riesmanem a Richardem Guérinem. Dojde na tři skladby a dvě z nich – Smyčcový kvartet č. 1 (1966) v obsazení Barbora Kolářová, Kateřina Krejčová, Michal Sedláček a Balázs Adorján a Piece in the Shape of a Square pro dvě flétny v podání Daniela Havla a Elišky Boškové zazní v české premiéře. Jako třetí zazní Two Pages z roku 1968, jedna autorových nejtypičtějších kompozic. Zde se dvou partů ujmou Miroslav Beinhauer a Kamil El-Ahmadieh.
U příležitosti koncertu bude vydána speciální publikace s názvem Kompozice jako proces: Petr Kotík a Philip Glass, která obsahuje rozhovor obou skladatelů, který spolu vedli v roce 2014 v New Yorku.
Foto: archiv orchestru
Příspěvky redakce
- Marek Kozák dvakrát v Německu. S Janem Čmejlou se vrátí do Lipska
- Vondráčkovy červnové koncertní cesty Evropou
- Akademici komorní hudby v Niměřicích a Nelahozevsi
- Rudolfinum plné dětí díky Pražskému filharmonickému sboru i České filharmonii
- Straussův Netopýr pobaví v Brně
Více z této rubriky
- ‚Sbohem, můj krásný plameni.‘ Mozartovská pocta v olomoucké Vile Primavesi
- Marek Kozák dvakrát v Německu. S Janem Čmejlou se vrátí do Lipska
- Vondráčkovy červnové koncertní cesty Evropou
- Akademici komorní hudby v Niměřicích a Nelahozevsi
- Rudolfinum plné dětí díky Pražskému filharmonickému sboru i České filharmonii
- Straussův Netopýr pobaví v Brně
- Na soutěži Prague Junior Note na klavír hrají i pětiletí
- ČRo D-dur: Na víkendové návštěvě u Jana Talicha
- Hudba z Kingdom Come: Deliverance II rozezní kutnohorský chrám svaté Barbory
- Tomáš Král v červnu v Halle, Lipsku i Lyonu