KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

PKF pokračuje v brahmsovské sezóně english

Hudbě Leoše Janáčka, Johannesa Brahmse a W. A. Mozarta se dnes bude věnovat PKF – Prague Philharmonia. Po návratu z turné na Tchaj-wan se vrací k pražskému publiku v dalším koncertu orchestrálního cyklu. Orchestr povede Florian Krumpöck, který bude zároveň sólistou večera.

Po letech zasvěcených francouzské hudbě nebo interakci hudby a politiky se ve své 29. sezoně zaměřuje PKF – Prague Philharmonia na jednu konkrétní osobnost: na Johannesa Brahmse. „Brahms představuje určité tajemství a pro řadu hudebníků je jeho tvorba spojena i s problematičností. Je to nesmírně chytrá, inteligentní, skvěle propracovaná hudba. Zároveň je ale potřeba mít na paměti, že je určena k poslechu a publikum si ji má vychutnat. K sofistikovanosti je tak potřeba přidat i energii a zápal,“ vysvětluje šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume. „Je to skladatel, který přímo navazuje na Mozarta a především na Beethovena. Proto je pro PKF celkem jasnou volbou – má to, co klasicistní autoři, jen to překládá do jazyka 19. století,“ odkazuje Villaume na fakt, že hudba vídeňského klasicismu patří k stěžejnímu repertoáru orchestru.

Na druhém orchestrálním koncertu 29. října zazní Symfonie č. 1 c moll, ve které skladatel nejvíc navazoval na svůj vzor, Ludwiga van Beethovena. Během sezony si pak orchestr připomene i další zajímavá propojení v Brahmsově životě a tvorbě, například přátelství s Robertem Schumannem a jeho rodinou nebo Brahmsův vliv na kariéru a úspěch Antonína Dvořáka

Rakouský klavírista Florian Krumpöck si už na začátku kariéry vysloužil pozornost médií. Rakouská kritika ho označila za „tygra klavíru“. Krumpöck koncertoval v sálech po celém světě, ale pod vlivem svého mentora Daniela Barenboima se pak začal více věnovat i dirigování. V Praze se v dvojroli dirigenta a sólisty představí v Koncertu pro klavír a orchestr c moll Wolfganga Amadea Mozarta. Dramaturgii vedle Brahmse doplní ještě Adagio Leoše Janáčka. Se stejným programem se pak PKF – Prague Philharmonia představí v prosinci v jednom z nejprestižnějších sálů světa, ve vídeňském Musikvereinu.

Foto: Lukas Beck, Lukáš Marhoul / Photography

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky