Salzburger Festspiele mají sto let. Konají se!
„Sály nejsou kvůli opatřením proti šíření koronaviru vyprodány celé.“
„Festival naplánoval pro toto speciální festivalové léto více než 30 audiovizuálních produkcí.“
„Joana Mallwitz je první ženou, která kdy dirigovala operu na Salcburském festivalu.“
Letos právě stoletý Salcburský festival musí čelit největším výzvám od druhé světové války. Ani nikdy předtím nebyl kulturní život tak ovlivněn a omezen jako v tomto roce. Světová epidemie nové nemoci je příčinou náhradního programu v polovičním rozsahu. Přehlídka se koná od 1. do 30. srpna a nechtěně se vrací k prazákladu, kdy umění je vším jiným než pouhou dekorací, kdy se stává skutečnou potravou a zároveň i smyslem života.
Pořadatelé na jaře delší dobu čekali, než se definitivně rozhodli, že festival letos bude. Hovoří zpětně o směsici naděje, snění, ale také intuice. A připouštějí, že letošní festival je hodně jiný než obvykle. Přesto obsahuje stovku programů na osmi jevištích. Jeho sté výročí připadá na 22. srpna.
Vedle Straussovy Elektry se letos hraje nově nastudovaná Mozartova opera Così van tutte; hrají Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Joany Mallwitz, která je první ženou, která kdy dirigovala operu na Salcburském festivalu. Na programu je pět desítek koncertů a matiné. Vedle Vídeňských filharmoniků hostují například Berlínští filharmonikové nebo West-Eastern Divan Orchestra pod taktovkou svého zakladatele Daniela Barenboima, letos osmasedmdesátiletého, který si 19. srpna připomněl už sedm desetiletí veřejného uměleckého působení. Na Salcburském festivalu debutoval v roce 1965.
Sály nejsou kvůli opatřením proti šíření koronaviru vyprodány celé, nosí se roušky a existuje řada dalších předpisů. Velký ohlas však vzbuzuje i televizní a rozhlasové vysílání a další cesty, jimiž se hudební dění dostane z Mozartova rodného města na kterékoli místo ve světě. Už o prvním víkendu Salcburského festivalu využilo příležitosti užít si festivalovou nabídku, i když do Salcburku nemohli přijet, více než 1,5 milionu lidí. Prostřednictvím Rakouského a Bavorského rozhlasu, televize Arte, Unitel, 3sat a v kinech a dalších médiích sledují audiovizuální vysílání, které je v tomto roce největším nahrávacím projektem v historii festivalu.
Salcburský festival naplánoval pro toto speciální festivalové léto celkem více než 30 audiovizuálních produkcí. Byly to například inscenace oper Elektra a Cosi fan tutte a kultovní činohry Everyone a první dva večery Beethovenova cyklu s Igorem Levitem. Při vysílání na ORF je sledovanost kolem 400.000 diváků, v bavorské televizi sledovalo vysílání podle dostupných informací dalších 236.000 lidí. V nabídce byly dále koncerty Vídeňských filharmoniků, orchestr Západo-východní Divan, Orchestr salcburského Mozartea, Camerata Salzburg, koncerty, na nichž účinkují Daniel Barenboim, Riccardo Muti, Renaud Capucon, Martha Argerich, Andras Schiff, Anna Netrebko, Yusif Eyvazov nebo Sonya Yoncheva.
Salcburský festival slaví právě sto let. Je nejvýznamnějším operním, hudebním a divadelním festivalem na světě, jedním z nejstarších a nejslavnějších v Evropě. U jeho zrodu stáli po první světové válce básník a dramatik Hugo von Hofmannsthal, skladatel Richard Strauss a režisér a tehdejší ředitel Salcburského divadla Max Reinhardt.
Podle původního plánu měl letos od 18. července do 30. srpna v průběhu 44 dnů na 15 jevištích uvést 222 pořadů. Koncertní program z toho měl zahrnout 91 vystoupení se zvláštním důrazem na tvorbu Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození, připadající na letošní prosinec, mělo ovlivňovat dramaturgii mezinárodního hudebního dění po celý rok.
Foto: Petr Veber
Příspěvky od Petr Veber
- Finále bez finále. Litomyšlský dvojboj Gershwin versus Bernstein
- Smetanova a opravdu i naše Má vlast podle Formanů a Ivanoviće
- Dvakrát osm je šestnáct aneb Dvořák na pokračování
- AudioPlus | Jakub Hrůša: Více než doposud už pracovat nemohu
- AudioPlus | Jan Mráček: Slovanské tance směřují rovnou k srdci
Více z této rubriky
- Rekordní jaro. To osmdesáté, Pražské
- Mahlerova Osmá je cesta mimo čas a prostor, říká Byčkov
- Petra Popelku čeká v roce 2026 debut s Berlínskými filharmoniky
- Začíná Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Slaví 75 let
- Důstojné završení projektu Rybova festivalu. Končí po osmi letech
- Dekádu Marka Ivanoviće na postu šéfdirigenta Janáčkovy opery završí dvojí Jenůfa
- Zanikne Festival hudebního divadla Opera?
- Hudební výstavy v Ostravě i Brně
- Zemřela Emma Kovárnová, Paganina moderní klavírní hry
- Hudbu měl v sobě neustále.
Vzpomínka na klavíristu Ivana Gajana