KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Sekera a Brousek v inscenaci postavené na korespondenci mezi Mozartem a jeho ženou english

Představení Dobré ráno, milá ženuško! na motivy Mozartových dopisů jeho ženě Konstanci zhlédnou návštěvníci mladoboleslavského Městského divadla. Na pódiu se 4. prosince sejdou hned dva „Amadeové“: klavírista Miroslav Sekera si zahrál malého Mozarta ve slavném Formanově filmu, Ondřej Brousek pak hlavní roli jeho divadelní adaptace. Akce spojující mluvené slovo s hudbou spadá pod rámec koncertního cyklu Rok na 4 doby.

Nejmilejší ženuško, kéž bych již měl dopisy od Tebe! – Kdybych Ti chtěl vyprávět všechno, co provádím s Tvým obrázkem, jistě by ses hodně smála! – Například když jej vyndavám z jeho vězení, říkám: pozdrav Tě Bůh, Stancičko! – Pozdrav Tě Bůh Šibalko – prskavko – všetečko – drobečku – spolknu tě a umačkám!Mozart svou Konstanc upřímně miloval a jeho dopisy jsou citem naplněny vrchovatě, někdy je v nich láskyplné šibalství, někdy žárlivé kárání. Jsou však také dokladem dobových mravů a tíživé finanční situace mladého páru, která byla příčinou bolestivých odloučení.

Cyklus Rok na 4 doby pořádá nezisková organizace 4ART, z. s. jejíž cílem je založit v Mladé Boleslavi koncertní cyklus klasické hudby, který bude na vysoké úrovni a dovede do Mladé Boleslavi špičku české i světové hudební scény. Má v úmyslu pohybovat se od tradičních konceptů, jako je symfonický orchestr, komorní seskupení nebo recitál až k netradičním hudebním možnostem s přesahem za hranice klasické hudby, jako je melodram, taneční hudba nebo jazz. Uměleckým garantem celého cyklu je renomovaný pianista Miroslav Sekera, který celý projekt řídí po dramaturgické stránce.

Články o předchozích projektech v rámci cyklu čtěte ZDEZDE.

Foto: Zuzana Eisová

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky