neděle, 20 září 2020 12:00

Varhany a varhaníci (20)
Kostel Nejsvětější Trojice v Dobříši

Autor:

„Nástroj byl pro katastrofální technický stav zlikvidován a zůstala pouze relativně zachovalá pseudobarokní skříň.“

„Po více jak dvacetiletém provizoriu se farnost rozhodla stav řešit.“

„Varhanářská dílna Kánský–Brachtl z Krnova do původní pseudobarokní skříně staví nástroj nový, vhodný pro soudobou liturgii a použitelný i k hraní ostatní hudební literatury.“

 

1

 

Další benefiční koncert na podporu dobříšských varhan se koná dnes, v neděli 20. září, přímo na místě, v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši. Účinkuje vokální soubor Gontrassek pod vedením Jana Bati. Na programu večera nazvaného Utrakvisté v Čechách jsou české liturgické zpěvy pozdního 15. století. Benefiční koncerty, které pomáhají získat finanční prostředky na stavbu varhan, zahrnují nejrůznější žánry. Jsou to koncerty komorní a varhanní i rockové a popové. Iniciátoři mají za cíl vestavbu nového nástroje do původní varhanní skříně.

Z archivních záznamů nelze zjistit, jaké varhany v dobříšském kostele byly před rokem 1898. Pouze je doloženo, že opravy původních varhan prováděl březnický varhanář Koch, berounský a posléze příbramský Sieger a pražští mistři Wocelka a Petr. Ze záznamů je patrné, že během čtyřiceti let se do oprav starých varhan, patrně ze 17. století, vynaložilo jedenapůlkrát více, než by stály varhany nové. Proto byly objednány nové varhany od Josefa Vanického z Třebechovic pod Orebem v roce 1898, za cenu 3 600 korun. Šlo na tehdejší dobu o technicky progresivní nástroj – po dispoziční i zvukové stránce, opatřený pneumatickou trakturou. Varhany byly však od samého začátku značně poruchové a v podmínkách nedostatečné péče po roce 1948 se staly pro silné napadení červotočem již v devadesátých letech minulého století nehratelnými. Nástroj byl pro katastrofální technický stav zlikvidován a zůstala pouze relativně zachovalá pseudobarokní skříň.

 

2

 

Pro doprovod bohoslužeb byl později přivezen nástroj zhotovený Karlem Eisenhutem z roku 1868, a to z jiné farnosti, kde se na něj nehrálo a v té době hrozilo jeho poškození vandaly. Stále se jednalo o provizorní řešení. Na kruchtě pak stály varhany dvoje, tedy varhanní skříň a funkční varhany, které však pro prostor kostela byly zvukově nedostačující.

Po více jak dvacetiletém provizoriu se farnost rozhodla stav řešit. Nabízelo se několik variant, například transfer jiného, vhodnějšího nástroje z diecéze, transfer nástroje ze zahraničí, sestavení nástroje z různých starších komponent, případně vestavba nového nástroje do původní varhanní skříně. Vanického varhanní skříň patří k těm nápaditějším pseudoslohovým kreacím té doby, a proto v roce 2015 padlo rozhodnutí ji využít – jak z důvodů finančních, tak i estetických. Byl vybrán dodavatel, Varhanářská dílna Kánský–Brachtl z Krnova, který do původní pseudobarokní skříně staví nástroj nový, vhodný pro soudobou liturgii a použitelný i k hraní ostatní hudební literatury. Nástroj bude postaven moderním způsobem s moderní mechanickou tónovou a rejstříkovou trakturou, se dvěma manuály a patnácti rejstříky, a nebude rozpačitý v akusticky nevýhodném prostředí s malým dozvukem. Termín předání je květen 2021.

 

7

 

Stejně jako kostel Nejsvětější Trojice a Zámek Dobříš v jeho sousedství tvoří ještě spolu s ostatními budovami bývalého „manství“ nádherný historický soubor, vestavbou nového nástroje do původní varhanní skříně nebude porušena celistvost interiéru s respektem k novobaroknímu prostoru kostela po jeho přestavbě z roku 1907, podle návrhu architekta Wiehla.

 

8

 

9

 

Autor textu: Ivo Kylar

 

Foto: Wikipedia, Fb Varhany Dobříš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.