čtvrtek, 17 leden 2019 00:49

Právě doznělo (14) Saul dobyl Brno!

Autor:

Přesně 280 let od londýnské premiéry zaznělo v brněnském Besedním domě oratorium Saul Georga Friedricha Händela. A nadchlo! Koncertní provedení nastudovali Czech Ensemble Baroque se svým sborem a pod taktovkou Romana Válka, sólista newyorské Metropolitní opery Adam Plachetka a německý kontratenorista Andreas Scholl. Kromě nich zářili ale i další sólisté, Natalia Rubis, Kristýna Vylíčilová, Krystian Adam, Tadeáš Hoza. O první dojmy se tradičně ve VIDEU Právě doznělo podělil Petr Veber. Víc nabídne už brzy v ReflexiPlus.

 

saulbrno-559x317

 

Vrcholné Händelovo oratorium mělo premiéru v Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739. V Brně zaznělo v rámci cyklu staré hudby Bacha na Mozarta!, který pořádá Czech Ensemble Baroque od roku 2012. Saul dějově vychází z Bible, z První knihy Samuelovy. Libreto sleduje vztah mezi králem Saulem a Davidem, který od přátelství a obdivu směřuje k závisti a nenávisti. Velká sborová čísla v oratoriu Saul patří podle odborníků k tomu nejdramatičtějšímu, co Händel napsal.

Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka zahraje oratorium Saul ještě 8. února 2019 v pražském Rudolfinu a v létě ve Znojmě. V produkci Hudebního festivalu Znojmo vznikne scénická podoba díla, premiéru bude mít 25. července a reprízy pak 27. a 28. července.

 

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.