KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Skupina kolem Radka Baboráka také hostem salcburského Mozartova týdne english

Kulaté narozeniny právě letos 27. ledna „slaví“ Wolfgang Amadeus Mozart. V jeho rodném Salcburku se každoročně pořádá hudební akce zvaná Mozartwoche, jejímž uměleckým ředitelem je tenorista Rolando Villazón. Kromě mezzosopranistek Štěpánky Pučálkové a Magdalena Kožené se na festivalu 30. ledna dopoledne představí také rozšířené těleso Baborák Ensemble, jehož vedoucím je hornista Radek Baborák.

Baborák Ensemble

Baborak Ensemble, také Baborák Ensemble, je česká hudební skupina, kterou v roce 2001 založil hornista a dirigent Radek Baborák. Jádrem komorního souboru je lesní roh a smyčcové kvarteto v původním složení Dalibor KarvayMartina Bačová (housle), Karel Untermüller (viola) a Hana Baboráková (violoncello). V salcburském Velkém sále Mozartea soubor 30. vystoupí pod označením Baborák Ensemble+, tedy v rozšířeném obsazení, kdy na dopoledním koncertě od jedenácti hodin se podílí také dcera Radka Baboráka Marie Baboráková, se kterou KlasikaPlus.cz čerstvě uskutečnila rozhovor.

Marie Baboráková

Umělci nabídnou program přirozeně zaměřený především na Mozarta a skladatele jeho doby, včetně českých, jako byli Koželuh (Symfonie g moll, op. 22), Voříšek (Symfonie D dur, op. 23) a další. Od samotného Amadea zazní Tři německé tance, KV 605 a Dvě koncertní věty D dur, KV 412, kdy se coby sólový instrumentalista projeví Radek Baborák. Repertoár podrobněji zde.

Radek Baborák

Mozartův týden (Mozartwoche) je klasickohudební festival zaměřený na dílo Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791), který se každoročně koná v jeho rodném Salcburku. Byl založen v roce 1956 u příležitosti 200. výročí jeho narození a časově se pohybuje kolem jeho narozenin 27. ledna. Letos se akce koná v termínu 22. ledna až 1. února. Ačkoli se festival zaměřuje zejména na Mozartovu hudbu, představuje také díla jeho současníků, skladatelů z předchozích epoch, kteří ho inspirovali, a skladatelů z pozdějších epoch, které on sám ovlivnil. Obvykle zahrnuje koncerty orchestrální a komorní hudby a recitály, stejně jako operní představení. Uměleckým ředitelem akce je od roku 2019 mexický tenorista Rolando Villazón. Právě ten s Radkem Baborákem také uskuteční pokoncertní rozhovor vedený v němčině.

Foto: archiv KlasikaPlus.cz, archiv Baborák Ensemble, archiv Marie Baborákové

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky