Slovenská filharmonie nejen na Špilberku, ale také ve švýcarském Murtenu
Podobně jako první český orchestr, míří i Slovenská filharmonie v závěru prázdnin na hudební festivaly do zahraničí. První zastávkou je Festival Špilberk pořádaný Filharmonií Brno, druhou pak švýcarský Murten Classics. Tam slovenské těleso zahraje mimo jiné i hudbu Antonína Dvořáka. V září bude těleso vystupovat i na domácí festivalové scéně.
Zájezdové aktivity Slovenské filharmonie zahrnují pro období závěru srpna dvě koncertní destinace. Tou první bude v neděli 18. srpna český Festival Špilberk, o jehož programu portál KlasikaPlus.cz informoval ZDE. Na jeho úvodním koncertu věnovaném Roku české hudby filharmonie řízená Jaroslavem Kyzlinkem doprovodí tenoristu Pavla Černocha a sopranistku Janu Šrejmu Kačírkovou u příležitosti tenoristova životního jubilea.
Z Brna Slovenští filharmonikové zamíří do švýcarského Murtenu, kde vystoupí na dvou koncertech letního festivalu Murten Classics pod vedením uměleckého ředitele festivalu Christopha-Mathiase Müllera. Přehlídka zasvěcená klasickému koncertnímu repertoáru se koná v malebném městečku Murten již od roku 1989, hlavním dějištěm festivalu je nádvoří tamního hradu. Letošní ročník festivalu je pořádán od 11. srpna do 1. září a ve dnech 23. a 24. srpna hradní nádvoří rozehraje identickým programem po oba dny slovenské těleso. To si pro své festivalové vystoupení připravilo Beethovenovu předehru Leonora III, op. 72b, Moyzesovy Tance z Pohronie, op. 43 a Dvořákovy Pražské valčíky, B99, taneční skladbu, kterou Dvořák zkomponoval na popud společensky významného plesu Národní beseda k obohacení repertoáru taneční hudby.
Skladby orchestrální doplní v programu Slovenské filharmonie Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 16 D dur, KV 451. Jeho sólového partu se ujme Konstantin Lifschitz, charkovský rodák, ruský pianista židovského původu známý svou hudební poetikou a barvitou hrou. Lifschitz již ve věku pěti let navštěvoval Gnessinovu speciální školu pro hudbu v Moskvě, kde ho vyučovala Tatjana Zelikmanová. Poté ho zavedly studia do Ruska, Anglie a Itálie mimo jiné k Alfredu Brendelovi, Leonu Fleisherovi a Charlesi Rosenovi. Se svou první, senzaci vzbuzující nahrávkou Goldbergových variací nominovanou na cenu Grammy, kterou nahrál v sedmnácti letech, se již zařadil do skupiny vůdčích pianistů současnosti spolupracujících s renomovanými komorními partnery a předními světovými tělesy. V loňském roce se s umělcem působícím ve Švýcarsku mohlo seznámit i české publikum v rámci festivalu komorní hudby pořádaného v Kutné Hoře, který portál KlasikaPlus.cz reflektoval ZDE.
V září se příznivci Slovenské filharmonie mohou těšit na dva koncerty pod širým nebem na bratislavských náměstích, a to v neděli 1. září na náměstí Svobody a o týden později 8. září na prostranství před Pradiarnou na Páričkově ulici. První z koncertů se uskuteční v rámci Bratislavského kulturního léta, druhý v rámci festivalu Symfónia umenia. Pestrý program složený z populárních čísel baletní a filmové hudby nastudovaný s Danielem Raiskinem a sólistou na saxofon Felixem Slováčkem mladším, vystřídá v druhém případě operní galakoncert, jehož protagonistou bude německý tenorista Jonas Kaufmann a taktovky Slovenské filharmonie se chopí Jochen Rieder.
Foto: Peter Brenkus,, archiv filharmonie, Sona Andreasyan, BKIS / Lucia Benediková
Příspěvky redakce
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
Více z této rubriky
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků