Smetanova Má vlast v multižánrovém pojetí příští rok v Azylu78
V návaznosti na divácky úspěšný multižánrový projekt Kniha džunglí uvedený na scéně Azyl78 připravuje čtveřice tvůrců historicky první hudební, divadelní, scénické, taneční a loutkové zpracování cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Umělecké síly spojí režisér Matěj Forman, dirigent Marko Ivanović, Česká filharmonie, taneční skupina Dekkadancers a Divadlo Minor. Premiéra se uskuteční 12. června příštího roku v pražském Azylu78.
Smetanova Má vlast se půl roku po završení oslav Roku české hudby a sto čtyřicet šest let od premiéry dočká nové interpretační podoby. Široce obsazený realizační tým připravuje inscenaci určenou příznivcům hudby, tance, improvizace, loutek, výtvarna a výpravných divadelních scén, a to všech věkových kategorií. Na novém projektu se podílí čtveřice osvědčených tvůrců: Matěj Forman, režisér a scénograf z Divadla bratří Formanů, Marko Ivanović, hudební skladatel, šéfdirigent Janáčkovy opery Národní divadla v Brně, Janek Jirků, režisér a ředitel Divadla Minor, a Štěpán Pechar, tanečník, choreograf a umělecký šéf Dekkadancers. Ti se pokusí vtisknout kmenovému dílu české hudební literatury, které zazní v podání šestnácti hudebníků České filharmonie, vizuální rozměr. „Spojení hudby, pohybu a vizuálních efektů v tak originálním prostředí, jakým je cirkusový stan, nám umožňuje vyjít za hranice tradičního koncertního sálu a oslovit širší publikum,“ uvedl k projektu David Mareček, generální ředitel České filharmonie. Premiéra se uskuteční 12. června příští rok v Azylu78, letní scéně divadla Jatka78 na pražském Výstavišti.
Má vlast zazní v hudebně upravené komorní podobě, jejímž autorem je Marko Ivanović, který se ujme i hudebního nastudování projektu. „Myslím si, že i s takto legendární skladbou lze navázat tvůrčí dialog. Že lze uchopit Smetanovu ideu a hudební nápady a podívat se na ně současnýma očima. Protože se domnívám, že i ten nejkonzervativnější posluchač se nakonec rád nechá pobavit a překvapit. Podstatou každého živého umění je totiž – hravost…” doplnil Ivanović.
Obraz krajiny a celkový vizuální svět Mé vlasti vytvoří se svým týmem spolupracovníků včetně výtvarnice Andrey Sodomkové režisér a scénograf Matěj Forman. Choreografii a taneční ztvárnění pocitů tuláka procházejícího českou krajinou připraví Štěpán Pechar z Dekkadancers. Loutkový rozměr, respektive divadelní obraznost, zpracování Smetanova opusu magnum doplní Janek Jirků, který je autorem námětu a scénáře a bude se podílet na režii projektu.
Na interpretace nového inscenačního pojetí Mé vlasti se budou účastnit téměř čtyři desítky interpretů. Šestnáct hráčů České filharmonie pod Ivanovićovou taktovkou spojí síly s tanečníky Dekkadancers, improvizační skupinou My kluci, co spolu chodíme, akrobatkami z cirkusového souboru Holektiv, Dorou Sulženko Hoštovou či Josefem Havelkou z divadla Minor. Reprízy projektu se uskuteční ve dnech 14. až 28. června.
foto: Irena Vodáková, Magdalena Rutová
Příspěvky redakce
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Ondřej Zámečník vítězem skladatelské soutěže festivalu Věčná naděje
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
Více z této rubriky
- Ostravská soutěž Pro Bohemia láká široké spektrum mladých umělců
- NeoKlasici s českou hudbou v Poděbradech
- Simon Rattle vtiskne své pojetí Glagolské mši a Slovanským tancům
- Zaostřeno na dechové nástroje s Jihočeskou filharmonií
- Recitály na klávesové nástroje i Beethovenova Devátá v bratislavské Redutě
- Padesát newyorských let Petra Kotíka a Philipa Glasse s účastí Prague Philharmonia
- Klavírista Martin Kasík otevře letošní část komorní sezóny v Brně
- Narozeninový koncert Evy a Radima Krestových
- Marie Šumníková sama s Chopinem na pódiu olomoucké Reduty
- Ricardo Marinello dvakrát v Česku