úterý, 08 říjen 2019 11:32

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Sobotní galakoncert v Olomouci

Autor:

Vyhrajte další dvojici vstupenek na Podzimní festival duchovní hudby, jeho jubilejní 25. ročník právě probíhá v Olomouci. Tentokrát soutěžíme o lístky na sobotní Galakoncert, 12. října v kostele Panny Marie Sněžné. Od 19 hodin na něm vystoupí altistka Lucie Hilscherová, legendární basista Richard Novák, orchestr Czech Virtuosi a český dirigent působící v Německu Stefan Veselka.
Do soboty můžete navštívit ještě jeden koncert, a to ZÍTRA, ve středu v Kostele svatého Mořice. Od sedmi hodin večer tam zazní program nazvaný Duchovní hudba a postmoderna, který doprovodí  světelný design Jana Komárka. Dramaturgie vedle sebe postavila díla Salve Regina Arvo Pärta a Requiem Alfreda Schnittkeho. Hrají Ensemble Inégal v čele s Adamem Viktorou.

Soutěžní otázka: Ve kterém roce získal Richard Novák cenu Thálie za celoživotní mistrovství?
Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: OLOMOUC4 a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v PÁTEK 11. října 2019.
Vstupenky bude mít připravené na místě před koncertem.

 

hilscherova-3

 

Lucie Hilscherová (1979) absolvovala sólový zpěv pod vedením Romany Feiferlíkové, psychologii a hudební výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Zpěv studovala také u Ursuly Schönhals na Filozofické fakultě Technické univerzity v Chemnitz. Absolvovala pěvecké kurzy u Helen Donath, Hedwig Fassbender, Gabriely Beňačkové nebo Dagmar Peckové. Je laureátkou pěveckých soutěží Cantilena Bayreuth, Musica Sacra Competiton v Římě a Mezinárodní pěvecká soutěž Ant. Dvořáka v Karlových Varech. Hostuje v Národním divadle v Praze, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Divadle J. K. Tyla v Plzni, Slezském divadle v Opavě a Státním divadle v Košicích a Nationaltheater Mannheim. Jako Háta v Prodané nevěstě se přestavila i v Tokiu a v Londýně. Patří mezi vyhledávané koncertní pěvkyně v oboru písňovém i oratorním, s oblibou se věnuje také interpretaci skladeb současných autorů.

Richard Novák (1931) absolvoval brněnskou konzervatoř v r. 1955 (obor kompozice a dirigování), v r. 1954 získal první operní angažmá v Ostravě. Po úspěšných soutěžích v Toulouse a Hertogenboschi se stal sólistou brněnské opery, kde se po mnoho let významně podílel na dramaturgicky a umělecky velmi ceněné éře. Z operních rolí (150) v jeho repertoáru nic významného nechybí, je ovšem také častým interpretem velkých oratorních děl (mnohaletá spolupráce s Českou  filharmonií) a dlouhý je též seznam písňových cyklů, kterým se soustavně věnuje. Mezi nimi patří jistě čestné místo Dvořákovým Biblickým písním v nesčetných provedeních ať s klavírem, varhanami či orchestrem. Ocenění:  Zasloužilý umělec - 1986, Thálie za celoživotní mistrovství - 2001, Cena ministerstva kultury - 2005, Cena antonína Dvořáka - 2016.

 

novakhsdgvhsgdvhsvdf

 

Czech Virtuosi zahájili svoji koncertní činnost před více než dvaceti lety. Během svého působení odehráli stovky koncertů zahrnujících díla světových mistrů komorní, symfonické, duchovní i operní hudby, a to od baroka až po současnost. Doménou orchestru i přesto zůstává tvorba W. A. Mozarta. Kromě řady koncertů ve Vídni, například ve slavném Konzerthausu či Schönbrunnu, lze však Czech Virtuosi slyšet i ve vzdálenějších koutech světa. Již třikrát absolvovali koncertní turné po Japonsku a každoročně jsou zváni na hudební festivaly v Nizozemí, Itálii nebo Španělsku. Vyzdvihnout lze také jejich účast na Festivalu české hudby ve francouzském Dijonu v roce 2015 a 2017, v lednu 2019 v Caen, v březnu 2019 provedli Czech Virtuosi Dvořákovo Stabat Mater ve Vídni. Doma se soubor účastní tuzemských festivalů (například Svatováclavského v Ostravě), vystupuje v pražském Rudolfínu a pořádá své vlastní koncerty v Brně. Tradicí se zde již staly Tříkrálové koncerty s Jiřím Pavlicou a jeho Hradišťanem v katedrále svatého Petra a Pavla.

Stefan Veselka (1968) se narodil českým rodičům v norském Stavangeru. Svá hudební studia začal na Salzburském Mozarteu, ukončil je na Vysoké hudební v Berlíně. Získal ceny v národních a mezinárodních soutěžích, mj. v Beethovenově soutěži ve Vídni, Schnabelově vBerlíně, Evropské klavírní soutěži v Lucemburku. Od svého koncertního debutu v roce 1985 se představil jako sólista a komorní hráč na festivalech a samostatných koncertech v zemích Evropy, v Japonsku a v USA. Natočil řadu CD, za kompletní klavírní dílo A. Dvořáka pro společnost Naxos získal v roce 2004 cenu Classical Internet Award. Jako orchestrální a operní dirigent vystoupil v Norsku, Německu, Nizozemí, Anglii a České republice. Pedagogicky působil na vysoké hudební škole v Karlsruhe, v tomto městě byl hlavním dirigentem divadla, dále v Bremerhavenu, nyní je prvním dirigentem Symfonického orchestru v Münsteru.

 

Kapellmeister-am-Theater-Muenster-Stefan-Veselka-fuehrt-ohne-zu-fuehren1image1024width

 

Foto: Petr Matoušek, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.