pondělí, 12 září 2022 17:25

Českým kandidátem na Oscara je film Il Boemo

Autor:

Česká filmová a televizní akademie vybrala jako letošního kandidáta na Oscara za Českou republiku snímek režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo – výpravný příběh skladatele Josefa Myslivečka. Historický film v titulní roli s Vojtěchem Dykem bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži o Zlatou mušli filmového festivalu v San Sebastianu, který začíná tento pátek. Do českých kin oficiálně vstoupí 20. října. Na autentickém provedení Myslivečkových operních árií se ve filmu za hudebního doprovodu orchestru Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse podílejí přední pěvci – Philippe Jaroussky, Simona Šaturová, Raffaella Milanesi nebo Emőke Baráth.

 

Il-Boemofoto-3

 

Petr Václav připravoval film Il Boemo více než deset let. Výpravný snímek vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci a natáčel se v České republice a Itálii. Přibližuje osudy českého hudebníka, který se ve své době dokázal prosadit v obrovské konkurenci italských skladatelů a vystoupat až na samotný vrchol tehdejšího operního světa.

Souběžně s uvedením do českých kin se v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci v Praze otevře i výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Instalace představí návštěvníkům jeho život a tvorbu a také nabídne k poslechu a zhlédnutí několik filmových árií v provedení světových operních hvězd a také kostýmy z filmu. Vernisáž bude spojena se křtem knihy Josef Mysliveček od muzikologa Daniela E. Freemana, který se jako odborný poradce podílel i na vzniku filmu.

 

112

 

Seznam 15 filmů vybraných pro souboj o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film bude zveřejněn 21. prosince a nominace 24. ledna 2023. Datum ceremoniálu 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je stanoveno na 12. března. Čeští akademici vybírali z 15 hraných a dokumentárních filmů přihlášených jejich producenty. Zlatou sošku Oscara zatím získaly pouze tři tuzemské filmy: v roce 1965 Obchod na korze, o dva roky později Ostře sledované vlaky a v roce 1996 Kolja.

 

Foto: Marta Tagliavia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.