sobota, 09 květen 2020 11:30

HAMU a CESNET získaly cenu Europa Nostra 2020

Autor:

Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze získala ve spolupráci se sdružením CESNET Evropskou cenu za kulturní dědictví EUROPA NOSTRA 2020. Ocenění získaly za projekt využití síťových přenosů pro mezinárodní spolupráci v živé kultuře. Vzhledem k současné situaci, a to nejen v kulturním sektoru, patří projekt k vizionářským počinům vývoje nových metod výuky. Nejvyšší evropské ocenění v oblasti kulturního dědictví je uděleno 21 projektům z 15 zemí.

 

8

 

Projekt Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu výzkumného pracoviště HAMU Musical Acoustics Research centre (MARC), sdružení CESNET a renomovaných umělců z řad pedagogů HAMU obdržel toto evropské ocenění za využití síťových přenosů pro mezinárodní spolupráci v živé kultuře. Technologie umožňuje hudebníkům hrát společně na velké vzdálenosti pouze s milisekundovým zpožděním. Přináší nové možnosti prezentace, spolupráce, vzdělávání a interpretace klasické hudby a poskytuje více možností evropské spolupráce mezi umělci, učiteli a studenty. Podporuje též nové způsoby kulturní výměny mezi zeměmi.

 

4

 

V nedávné době byla technologie využita u koncertního projektu Pocta statečným, při příležitosti udílení Ceny Václava Havla za lidská práva ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Vyzkoušela se také při veřejném hudebně tanečním představení Kéž bych pod hvězdami dobře odtančil svůj tanec, na kterém byla prezentována hudební skladba synchronně hraná na zvony čtyř pražských kostelů a varhanami v sále Martinů na HAMU, doprovázená společným tanečním vystoupením dvou tanečnic nacházejících se v Praze a Barceloně v reálném čase. Technologii využil i real-time audiovizuální koncert Svíčka pro Toufara, hraný na varhany ze čtyř pražských kostelů.

Vítězný projekt kategorie Vzdělávání, odborná příprava a osvěta nazvaný Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu reflektuje současnou potřebu mezinárodní spolupráce za využití inovativní technologie multimediálního síťového přenosu s velmi nízkou přidanou latencí pro zvuk i obraz. Tato technologie je testována ve výzkumném centru MARC HAMU pro vysokou citlivost uměleckého výkonu na vnější podmínky a úspěšně bylo vyzkoušeno její použití i na veřejných koncertech rytmicky náročných děl Bohuslava Martinů, která patří k nejobávanějším na souhru hudebníků. Metoda je zároveň využívána a zkoumána i v distanční výuce mezi partnerskými institucemi.

 

2

 

CESNET je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky, které provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání zahrnující počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště a prostředí pro spolupráci a nabízející širokou škálu služeb.

 

1

 

Foto: Ondřej Němec, Youtube

 

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.