neděle, 20 leden 2019 11:31

Classic Prague Awards 2018: uznání pro laureáty i nominované

Autor:

 

„Ocenění za celoživotní přínos převzali při slavnostním ceremoniálu a v přímém televizním přenosu pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík.“

„Talentem roku se stal šestadvacetiletý houslista Milan Al-Ashhab, absolvent teplické konzervatoře a pražské AMU.“

„S orchestrem vystoupili také čtyři mladí nadějní interpreti – osmiletá Klára Gibišová, dvanáctiletý Vilém Jirsa, třináctiletý Jan Vobořil a sedmnáctiletý Adam Klánský.“

 

DSC4653-2

 

Jedenáct jmen, jedenáct nositelů cen Classic Prague Awards 2018. Červená, Pančík, Al-Ashhab, Baborák Ensemble, Bärenreiter, Bennewitzovo kvarteto, Česká filharmonie, Katta, Mařatka, Pražský filharmonický sbor a Vodička. Blahopřání však po sobotním ceremoniálu musí směřovat i k dalším čtrnácti jménům - zbývajícím nominovaným, kteří nejsou horší než ti, co vyhráli.

 

DSC4661

 

Třetí ročník cen pro vážnou hudbu Classic Prague Awards 2018 přivedl v sobotu večer do Smetanovy síně Obecního domu v Praze desítky osobností tuzemské hudební kultury. Ocenění za celoživotní přínos převzali při slavnostním ceremoniálu a v přímém televizním přenosu pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. Třiadevadesátiletá, nadále aktivní umělkyně, která v roce 1962 emigrovala na Západ a do vlasti se vrátila po roce 1989, je osmé desetiletí hvězdou operních a koncertních pódií, ale i činoherního divadla, muzikálu a filmu. Josef Pančík, loňský osmdesátník, se do hudebního dění zapsal především více než padesátiletou prací sbormistra Janáčkovy opery v Brně.

 

DSC1194

 

Talentem roku se stal šestadvacetiletý houslista Milan Al-Ashhab. Absolvent teplické konzervatoře a pražské AMU zvítězil loni ve vídeňské Soutěži Fritze Kreislera a předtím i v soutěži New York Concert Artists and Associates Worldwide Debut Audition určené pro hudebníky do 35 let. KlasikaPlus s ním vedla na podzim rozhovor Soutěže jsou mi spíš nepříjemné. S Milanem Al-Ashhabem byli v této kategorii nominováni pianista Lukáš Klánský, absolvent AMU a laureát Mezinárodní soutěže Hanse von Bülow v dirigování od klavíru, a houslistka Olga Šroubková, vítězka soutěže Pražské jaro 2017 a nositelka druhé ceny v loňské světové soutěži v Šanghaji nesoucí jméno Isaaca Sterna.

 

DSC0756

 

V dalších kategoriích Classic Prague Awards 2018 posuzovali a oceňovali porotci umělecké počiny. Za nejlepší sólistický výkon získal cenu houslista Jiří Vodička, a to jmenovitě za provedení skladeb Camille Saint-Saënse a Pabla de Sarasate na loňském Novoročním koncertu České filharmonie. Nominace obsáhly také interpretaci Šostakovičova 1. houslového koncertu Milanem Al-Ashhabem ve Vídni a pražský recitál Markéty Cukrové.

 

DSC0812

    

Bennewitzovo kvarteto (Jakub Fišer a Štěpán Ježek - housle, Jiří Pinkas – viola a Štěpán Doležal – violoncello) obdrželo cenu v kategorii Komorní výkon za svůj koncert v sezóně Českého spolku pro komorní hudbu, na němž v lednu zazněly v Rudolfinu skladby Roberta Schumanna, Franze Schuberta a Bohuslava Martinů. Soubor, loni už hrající dvacet let, má v životopisu vítězství v kvartetních soutěžích v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008 a pak už stovky koncertů po Evropě, Americe a Asii. V nominacích figurovalo také provedení Janáčkova Zápisníku zmizelého Jaroslavem Březinou, Sylvou Čmugrovou a Martinem Kasíkem na Festivalu Mahler Jihlava a komorní koncert Klavírního kvarteta Josefa Suka ke stému výročí Československa. Byl to právě Štěpán Ježek, kdo při předávání cen vyslovil myšlenku, že uznání stejně tak jako oceněným patří i zbylým nominovaným.

 

190117Honeckwebres37cPetraHajska-Vasilek

 

Jako Vokální výkon roku vyhodnotila porota účast Pražského filharmonického sboru na podzimním uvedení Mahlerovy 2. symfonie v sezóně České filharmonie. Nominovanými byli také Ensemble Inégal se Schnittkeho a Pärtovými díly na koncertě festivalu Smetanova Litomyšl a Kühnův dětský sbor za zahajovací koncert Dnů Bohuslava Martinů.

 

190109BykovSpacekhires26cPetraHajska

 

V Mahlerově symfonii Vzkříšení se v ocenění se sborem setkala Česká filharmonie. Orchestrálním výkonem označila porota právě její říjnový koncert, řízený Semjonem Byčkovem. Filharmonie tak nakonec zvítězila nad Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Pietarim Inkinenem, nominovanými za zahajovací koncert sezóny v září 2018, a nad Ensemblem Inégal Adama Viktory a jejich zelenkovským programem v květnu v kostele Panny Marie pod řetězem.

 

DSC1026

   

Kategorii Soudobá kompozice vyhrál skladatel Kryštof Mařatka s dílem OrigINovation uvedeným v premiéře v dubnu v Salle Cortot Paříži. „V hudbě jsou střípky lidské existence,“ řekl z pódia Mařatka a vyjádřil v té souvislosti přesvědčení, že tomu tak bude i v budoucnosti, protože hudba je v tomto smyslu jen jedna - nikoli stará, nebo soudobá, nikoli renesanční, nebo romantická… S Mařatkou byli jako autoři nominováni ještě Aleš Březina za Monumenta Bohemica uvedená 27. října při znovuotevření Národního muzea a Lukáš Sommer za fantazii Galla Violin, která zazněla v dubnu ve Smetanově síni.

 

DSC0988

 

Baborák Ensemble zvítězil s Wolfgangem Amadeem Mozartem - deskou s hudbou pro lesní roh vydanou u Supraphonu - v kategorii Nahrávka roku. Jako další nejlepší byly v nominacích supraphonské tituly komorního sboru Martinů Voices Lukáše Vasilka (Madrigaly Bohuslava Martinů) a Czech Ensemble Baroque dirigenta Romana Válka (Richterovo Te Deum).

 

DSC4632

  

Kategorie Crossover, určená umělcům spojujícím klasickou hudbu s hudbou populární nebo folklorní, jazzovou, rockovou, etnickou a podobně, není omezena počtem hudebníků a není ani rozdělena na instrumentální či vokální. Mohl do ní být přihlášen jak živý koncertní projekt, tak třeba nahrávka. Zvítězila varhanice Kateřina Chroboková vystupující jako Katta, a to se svým autorským recitálem Vox Organi uvedeným v září v Olomouci. Druhou a třetí nominací byly kompaktní desky – CD Nadechnutí kapely Čechomor a dechového orchestru Kumpánovi muzikanti a CD A Portrait Of John Doe kapely Floex, londýnského skladatele Toma Hodge a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

 

DSC1065

 

Podruhé během večera šli na pódium zástupci Pražského filharmonického sboru - sbormistr Lukáš Vasilek a ředitelka Eva Sedláková – když došlo na vyhlašování nositele Ceny České televize – klasika roku, vybraného z vítězů soutěžních kategorií. Stejně jako ředitel České filharmonie David Mareček, i Lukáš Vasilek vztáhl ocenění na všechny hudebníky svého tělesa. Podobně ostatně hovořil také sbormistr Josef Pančík. A Soňa Červená na pódiu vyjádřila přání, aby v Praze opět existovaly dvě konkurenční operní scény; otevřela tedy znovu téma samostatné Státní opery, která je už několik let integrována do Národního divadla.

Miloslav-Bure-a-Bohuslav-Martin-m-1957-Foto-Centrum-Bohuslava-Martin-v-Police 

Poslední z křišťálových trofejí – cenu Ambassador of Czech Music - získalo nakladatelství Bärenreiter sídlící v Kasselu a vnímané jako celosvětově největší dodavatel notových materiálů české hudby. Noty se pod touto značkou vydávají od roku 1923, česká tvorba už také dlouho. V roce 1977 vznikl pak společný projekt s tehdy ještě státním podnikem Supraphon, jímž bylo souborné kritické vydání děl Leoše Janáčka. Od roku 1991 existuje pražská pobočka firmy. A před třemi roky začalo souborné kritické vydávání děl Bohuslava Martinů, rozvržené na několik desítek dalších let.

 

DSC4629

 

Jediné české ceny určené tvůrcům, interpretům a organizátorům na scéně klasické hudby byly v sobotu předány v desítce kategorií. Večer doprovodila Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským a houslistou Janem Mráčkem. Vystoupili také čtyři mladí nadějní interpreti – osmiletá pražská pianistka Klára Gibišová, dvanáctiletý houslista Vilém Jirsa z Náchoda, třináctiletý Pražák Jan Vobořil hrající jako otec na lesní roh a sedmnáctiletý violoncellista Adam Klánský, který je studentem Pražské konzervatoře. 

 

DSC0825

 

Hlavní porotu stejně jako o rok dříve tvořili sopranistka Gabriela Beňačková, houslista Václav Hudeček, klarinetista Jiří Hlaváč, klavírista Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup. Další osobnosti tvořily odborné poroty.

 

DSC0660

 

Do soutěže se může přihlásit každý umělec, který má v daném roce prokazatelnou aktivní činnost v rámci stanovených kategorií. O výsledcích v jednotlivých kategoriích rozhodují specializované poroty. Povinností každého přihlášeného je umožnit porotcům osobní účast na představení, koncertu či jiné akci, v jejímž rámci je projekt prezentován. Každý přihlášený musí mít svého garanta – uměleckou školu, instituci nebo pořadatele, muzikologické pracoviště nebo odborného publicistu. A musí dodat porotám záznam projektu.

Prezidentem soutěže je podnikatel a komunální politik Petr Stuchlík, jejím ředitelem někdejší ministr kultury Jiří Besser. Večer moderoval Jiří Vejvoda.

 

DSC4672

 

Foto: Pavla Hartmanová, Petra Hajská, Petr Veber

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.