Narozeninový koncert Ensemble Opera Diversa pro Miloše Štědroně přeložen na duben
Své letošní aktivity měl Ensemble Opera Diversa zahájit narozeninovým koncertem pro Miloše Štědroně, a to v úterý 8. února v Ústavu hudební vědy FF MU v Brně. Bohužel, po konzultacích v širším kruhu aktérů události, včetně oslavence, ansámbl uvážil, že termín konání koncertu je vzhledem k přetrvávajícím nesnázím spojeným s pandemií natolik hraniční, že ho odloží na úterý 5. dubna 2022. Upřesňující informace dodá soubor v dohledné době a pevně doufá, že je to první a poslední přesun, který letos činí.
Skladatel, hudebník, univerzitní profesor a popularizátor vědy i hudby se souborem spolupracuje několik let a vytvořil pro něj řadu operních, koncertních i komorních hudebních děl. Na programu samotného narozeninového koncertu zazní nová skladba oslavence, v níž zhudebnil verše Jana Skácela. Dále budou pod vedením kmenové dirigentky souboru Gabriely Tardonové uvedeny méně provozované skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana, Ctirada Kohoutka a Jana Kapra – skladatelů v různých rovinách významně spojených se Štědroňovým životem i dílem. Sólistkami hudebního setkání budou sopranistka Irena Troupová a akordeonistka Anežka Gebauerová. V plánu je také beseda s Milošem Štědroněm, která se bude konat před koncertem rovněž na Ústavu hudební vědy.
„Koncert se uskuteční v přednáškové místnosti N21 na Ústavu hudební vědy (spadajícím pod Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity). Jde o poněkud netradiční koncertní místo, celá instituce je však s působením profesora Štědroně neodmyslitelně spjatá,“ uvádí ansámbl s tím, že ani původní datum konání koncertu nebylo zvoleno náhodně. Propojovalo totiž dvě význačná jubilea: o den dříve, 7. února, uplyne sto let od narození Jana Skácela, autora Štědroněm zhudebněného textu, a 9. února se Miloš Štědroň dožije onoho oslavovaného jubilea.
„Spolupráce skladatele s Ensemble Opera Diversa dala v minulosti vzniknout mnoha povedeným dílům, a to jak operním, tak orchestrálním,“ připomíná soubor. Ze skladeb pro orchestr je to například třídílná skladba …or not to be… pro smyčce z roku 2012 věnovaná Johnu Tyrrellovi nebo čtyřvětý dvojkoncert Quattro omaggi claudiani pro klavír, housle a smyčce inspirovaný Monteverdim, který zazněl v premiéře v roce 2017. Mezi opery, které se objevily na diversním repertoáru, pak patří Palackého truchlivý konec, premiérovaný v roce 2013, podle hry Huberta Krejčího a fraška Chameleon z roku 2015 podle Ludvíka Kundery. K letošnímu výročí Gregora Johanna Mendela je v současnosti připravována polovečerní opera nazvaná Magnum mysterium. Sacra et profana de vita Gregori Mendeli (Velké tajemství. Světské a posvátné ze života Gregora Mendela) na vlastní libreto Miloše Štědroně. V produkci Ensemble Opera Diversa pak zaznělo také několik autorových světových premiér v podání komorních souborů – v roce 2017 skladba Pour Rien dedikovaná uskupení Francisextet, o rok později pětivětá skladba Affetti Banalissimi psaná na míru pro Trio Aperto nebo cyklus osmi miniatur Canti diversi insieme pro perkuse v roce 2020. Ten zazněl v podání OK Percussion Duo.
Foto: archiv Ensemble Opera Diversa, Arathan Photography
Příspěvky redakce
- Dorothy Khadem-Missagh s Doležalovci na HAMU
- Ullmann, Klusák, Zemlinsky. Zajímavé záměry v Mariánských Lázních
- Mikulov oslaví sborové umění
- Koncerty Ostravské bandy v Irsku s mezinárodním dialogem současných tvůrců
- Piccoli. Collegium Marianum nabízí tvůrčí dílny pro děti a hravé dospělé