Společnost Early Music Vancouver již téměř pětapadesát let příspívá kulturní scéně Vancouveru. Letní festival s názvem Bach untamed v pořadatelství institutu právě probíhá a představují se na něm nejznámější umělci mezinárodní scény staré hudby. Jedním z nich je také česká sopranistka Hana Blažíková. Vzácná pocta jednomu z nejvýznamnějších skladatelů raného baroka, Benátčanovi Giovannimu Gabrielimu se…
ČRo D-dur: Vánoční hudba všech epoch, stylů, hlasů a nástrojů
„V pondělí v 10:25 naváže tradice fenomenálních hornistů; uslyšíme Radka Baboráka, jak nahrál Bachovu původně violoncellovou suitu na lesní roh.“ „Ve středečních 20:00 poslouchejte záznam ze sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigentky Evy Ollikainen. Nejprve uvede Brahmův slavný Dvojkoncert a moll.“ „Ovšem ve 12:10 v sobotu je možné poslouchat Bachovo zhudebnění…
Velkolepý návrat Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc do svatého Mořice
„Moravia Brass Band zazářil ve Vivaldiho třívětém Houslovém koncertu D dur v transkripci pro sólovou trubku a žeště.“
„Kateřina Málková se představila jako spolehlivá interpretka, jejíž doménou je hudba 20. století.“
„Generální oprava nástroji velmi prospěla a zvukově se změnil skoro k nepoznání – zní o dost plněji a barevněji než dříve.“
Prvním zářijovým pondělím byl zahájen Mezinárodní varhanní festival Olomouc, nejstarší událost tohoto druhu u nás. Koncert se uskutečnil na nově generálně opravených a čerstvě požehnaných varhanách Michaela Englera v chrámu sv. Mořice. Karel Martínek na něj přizval českou varhanici Kateřinu Málkovou a ansámbl Moravia Brass Band s dirigentem Chuheiem Iwasakim. Všichni zmínění zde vystoupili poprvé. Na závěr pro posluchače společně připravili úspěšnou premiéru skladby vynikajícího trumpetisty a člena Moravské filharmonie Olomouc, Ondřeje Moťky. Celý chrám byl do posledního místa zaplněn, což je pro tento festival typické.
Slavnostní návrat do svatého Mořice i se světovou premiérou
Předzvěstí nové sezony Moravské filharmonie Olomouc je tradičně Mezinárodní varhanní festival Olomouc, který se letos koná popětapadesáté. Ústředním momentem celého festivalu jsou nově zrestaurované Englerovy varhany v chrámu sv. Mořice, jimž co do velikosti v České republice konkuruje jen nástroj v bazilice sv. Jakuba v Praze. Na zahajovacím koncertě festivalu 4. září se představí…
ČRo D-dur: Pocta Santinimu a mnoho nových nahrávek
„Zazní nová bravurní nahrávka Smetanova kvartetu Z mého života v podání Pavel Haas Quartetu.“ „Z nabídky Eurorádia nejprve koncert, jehož hlavní protagonistkou je houslistka Julia Fischer a pozoruhodný dirigent mladší generace Cristian Măcelaru.“ „Tentokrát si poslechněte titul, od kterého zná každý předehru, ale málokdo pokračování. Na programu je Rossiniho velká vážná opera Vilém Tell.“…
Na Svátcích hudby znělo nejen baroko
„Bylo to chytré, bylo to nápadité, a hlavně skvěle představilo dialog jednotlivých nástrojových skupin.“
„Antonini je považovaný za virtuosa na zobcovou flétnu evropského formátu a tak jsme měli možnost srovnávat výkon mladičké Soni.“
„Na to, jak jsou mladí, hráli skvěle.“
Kdo nebyl na koncertě Svátků hudby v úterý 21. února na Pražské konzervatoři, ten musí litovat. Nejen kvůli skvělé dramaturgii, protože ta je u Svátků hudby příznačná, ale i kvůli velmi nápadité inscenaci, kdy se rozhodně nejednalo o strnulou hudební prezentaci. Prostě koncert, který poučí i potěší. Koncert, na který se rádo vzpomíná.
VÝHERCI VSTUPENEK:
Nejen baroko úterních Svátků hudby
Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté budou v únoru pokračovat večerem, který představí odnož barokního mládí, která se rodí na Pražské konzervatoři. V jejím koncertním sále se představí Barokní orchestr Pražské konzervatoře, který povede flétnista a dirigent Jakub Kydlíček, a trojice talentovaných mladých sólistů: violoncellisté Kryštof Cejp a Adam Melíšek a flétnistka Soňa Mindová. V jejich…
SOUTĚŽ O DVĚ DVOJICE VSTUPENEK:
Nejen baroko úterních Svátků hudby
Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté budou v únoru pokračovat večerem, který představí odnož barokního mládí, která se rodí na Pražské konzervatoři. V jejím koncertním sále se představí Barokní orchestr Pražské konzervatoře, který povede flétnista a dirigent Jakub Kydlíček, a trojice talentovaných mladých sólistů: violoncellisté Kryštof Cejp a Adam Melíšek a flétnistka Soňa Mindová. V jejich…
Collegium 1704 ve Vzletu s hudebními cestami Evropou
Letošní sezóna komorního cyklu souboru Collegium 1704 ve Vzletu v pražských Vršovicích se rozrostla na celkem devět koncertů s rozmanitým programem, ve kterém se od února do prosince představí sólisté i pravidelní hosté. Jde o tělesa v různých konstelacích, ale i o exkluzivní partnerské projekty připravené ve spolupráci s domácími i prestižními evropskými institucemi. „V mnohém jsme navázali na…
Waldsassen vzdal hold legendárnímu trumpetistovi Ludwigu Güttlerovi
„Programová skladba obou koncertů nezapřela Güttlera coby vášnivého badatele, který na základě svých archivních rešerší, bohatých hráčských zkušeností a enormních znalostí širokého repertoáru porovnává a nachází souvislosti i tam, kde bychom je zprvu nečekali.“
„Vokální či instrumentální kompozice zazněly v úpravách pro žesťové nástroje. Güttler si s velkou erudicí zdařile pohrává s jejich kombinacemi, v nichž v zájmu výsledného homogenního a měkkého zvuku uplatňuje trubku, corno di caccia, lesní roh, altový, tenorový a basový pozoun, tubu a tympány.“
„Výtečnou schopnost orientace v oblasti vokální hudby nakonec pánové prokázali i svými pěveckými výkony ve dvou závěrečných adventních písních.“
Na dvou odpoledních koncertech v klášterní bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Evangelisty v hornofalckém Waldassenu ohlásil známý německý trumpetista Ludwig Güttler konec své koncertní kariéry. První koncert jím vedeného drážďanského komorního ansámblu žesťových nástrojů se odehrál v sobotu 26. 11. vpředvečer adventu, druhý pak následující den u příležitosti první adventní neděle. V obou případech byla bazilika do posledních míst vyprodána.
Kurzy Renesance Opočno začínají
Letošní multižánrové kurzy Renesance Opočno začínají v pondělí 22. srpna a potrvají do soboty 27. srpna. Dnes je v místním Mariánském kostelíku v 19 hodin uvede Zahajovací koncert, na kterém vystoupí soubory EnRe, Krkonošské Collegium Musicum a La Bilancetta pod vedením Vlastimila Kováře. Zaznějí skladby Heinricha Schütze a Giovanniho Gabrieliho. Letošní Třídu sólového zpěvu povede americko-jordánská…
Musica Florea třicetiletá
Už třicátou sezónu chystá pro své diváky soubor poučené interpretace Musica Florea, který vede Marek Štryncl. Pro její nadcházející jarní část připravil tři programy, které postupně odehraje v Praze, v Brně a v Nymburce. První už v pátek 25. března. Pražskou sezónu letos otevírá program nazvaný Hudební experimenty 17. a 18. století, který se zaměřuje…
Musica Florea v neděli v Kutné Hoře
Devatenáctá sezóna festivalového cyklu Musica Florea Bohemia 2021 se chýlí ke konci, ale soubor chystá nedělní koncert, který se bude konat od 19 hodin v kutnohorském refektáři galerie GASK. Koncert nese titul Raně barokní experimentování a podtitul Improvizace na hudbu nejen Claudia Monteverdiho. Projekt je současným zkoumáním a experimentováním s takzvaným novým stylem. Ten…
VÝHERCI VSTUPENEK:
Musica Florea v Nymburku, Praze a Kutné Hoře
Podzimní barokní experimentování – to je téma trojice nadcházejících koncertů souboru Musica Florea. Nese podtitul „Improvizace na hudbu nejen C.Monteverdiho. Odehrají se 16. října od 19 hodin v Evangelickém kostele Nymburce, 22. října od půl osmé večer v Českém muzeu hudby v Praze a 28. listopadu od 19 hodin v GASKu v Kutné Hoře a nabídnou autory…
SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Musica Florea v Nymburku, Praze a Kutné Hoře
Podzimní barokní experimentování – to je téma trojice nadcházejících koncertů souboru Musica Florea. Nese podtitul „Improvizace na hudbu nejen C.Monteverdiho. Odehrají se 16. října od 19 hodin v Evangelickém kostele Nymburce, 22. října od půl osmé večer v Českém muzeu hudby v Praze a 28. listopadu od 19 hodin v GASKu v Kutné Hoře a nabídnou autory…
Poslední koncert letošního Podzimního festivalu duchovní hudby
„Podmínky pro přípravu koncertů ležící na bedrech organizátorů i hudebníků jsou jistě nejtěžší v novodobé historii České republiky.“ „Obě zpěvačky předvedly naprosto profesionální výkon a podařilo se jim přenést emoce z baroka až k současným posluchačům, za což jim patřil zasloužený obdiv.“ „Nic to ale neubralo na kvalitě koncertu, kterému pomáhala i improvizovaná dramaturgie, která sledovala…
Ladislav Moravetz: Dotýkáme se věčnosti
„Schütz je vykladačem Písma pomocí hudebních prostředků. A jeho sbírky duchovních koncertů dokládají, jak text může ovlivňovat tvar hudby.“
„Petr Eben dokázal duchovní obsah promítnout i do instrumentální hudby; obsah je promeditovaný.“
„Improvizace má přinášet radost.“
Na Velkopáteční bohoslužbě přenášené dopoledne Českou televizí z prázdné modlitebny v Praze-Strašnicích se společně podíleli tři muži v černém a s bílými rouškami: slovem, modlitbami a kázáním nejvyšší představitel Českobratrské církve evangelické Daniel Ženatý a místní farář Martin Sabo a s nimi jako jediný zpívající – a zároveň u varhan – kantor této církve Ladislav Moravetz…
Posvátné symfonie od Gabrieliho i Ebena
„Technicky brilantní a přitom jemné uchopení sólového partu umocňovaly barevně pestré a promyšlené rejstříkové kombinace hradeckých varhan.“ „Fresky Piera della Francesca pro velký orchestr patří mezi vrcholná díla Bohuslava Martinů.“ „Varhany byly již tehdy Ebenovým životním hudebním nástrojem, ke kterému se celý život vracel, zejména v improvizaci a kompozici.“ Filharmonie Hradec Králové připravila zajímavý…
Druhá sezóna komorního cyklu Collegia Vocale 1704 uvede Händela, Monteverdiho i Poulenca
Nová sezóna představí ansámblový vokální repertoár v nejrozmanitějších podobách od renesančního madrigalu až po vokální díla Francise Poulenca. Prvních pět koncertů proběhne od března do listopadu v kostele sv. Šimona a Judy, závěrečným šestým koncertem zahájí Collegium 1704 svou činnost v Produkčním domě Vzlet ve Vršovicích. „Kromě hudby slavných skladatelů jako je Georg Friedrich…
Luteránské baroko a Collegium Vocale 1704
„Musikaliche Exequien i Israels Brünnlein jsou vokální hudbou zařazující se do kontextu období vzpomínání na zesnulé.“ „Z koncertů v kapli Italského institutu neobytně zůstává pocit, že přece jen nejde o prostor akusticky ideální ani pro posluchače nadprůměrně inspirativní.“ „Přesto koncert s mnoha krásnými místy a celkově v soustředěném klidu a vyzařování.“ Poslední program Collegia Vocale 1704 byl…
Letní zážitek z Benátek trochu jinak – styl vícesborovosti
„Vícesborová technika zapůsobila i prostorově. Vyzdvihla bych také působivou barvu theorby a harfy se žesťovými nástroji.“ „Z celkem jedenácti skladeb měly vokálně-instrumentální kompozice převahu, což krásně vyvážily čtyři instrumentální skladby a jedna vokální.“ „Velmi oceňuji postavení varhan na pódiu, kde tvořily s ostatními nástroji kompaktní celek.“ I když je dvojice měsíců červenec a srpen spojována…