Označení Holst, Martinů, Mozart nese další abonentní koncert z dílny Karlovarských symfoniků. 6. února bude hlavním hostem orchestru hobojista Martin Daněk, někdejší vítěz soutěže Pražského jara, a v Atriu Císařských lázní zvolenými skladbami provede šéfdirigent karlovarského tělesa Ondřej Vrabec. Diváci uslyší Brook Green Suite Gustava Holsta, Koncert pro hoboj a malý orchestr Bohuslava Martinů…
Barbare Tataradze coby inspirativní vzor pro mladé talenty
„Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Jana Talicha provedl Mozarta s nadějně vystiženým stylovým cítěním, pečlivostí v rytmu a pěkně cílenou dynamikou.“
„Barbare Tataradze hrála klavírní part Haydnova dvojkoncertu náležitě dominantě a suverénně, s bezpečnou technikou v brilantních pasážích koncertu.“
„Finální větu Svatopavelské suity s titulem Dargason hrál orchestr vitálně a dal vědět, co je to anglická lidová taneční melodie tohoto názvu.“
Po slavnostním zahájení v Rudolfinu pokračoval hudební festival Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté koncertem v sále Pražské konzervatoře dne 19. listopadu. Druhý koncert festivalu a první z cyklu uváděného pod titulem Můj vzor, s upřesněním setkání studentů s inspirujícími osobnostmi, přivítal toho večera gruzínskou klavíristku Barbaru Tataradze. Vedle ní měl v Haydnově dvojkoncertu pro housle a klavír sólo Václav Hudeček. Program naplnila dále díla Mozarta, Sibelia, Holsta a Janáčka. Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře řídil Jan Talich, dirigent souboru od roku 2023.
Svátky hudby v Praze představí gruzínský klavírní talent
Třiatřicátá sezóna pražského koncertního cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, bude v listopadu pokračovat druhým koncertem. V úterý 19. listopadu budou v Sále Pražské konzervatoře Hudečkovými hosty mladá gruzínská pianistka Barbare Tataradze, Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře a Jan Talich v roli dirigenta. Koncertem s názvem Můj vzor bude třetí listopadové úterý od půl osmé…
Festival Brno Brass Fest zahájila hudba vesmírných sfér
„Venkovní produkce bývají pro pořadatele koncertů i pro samotné muzikanty vždy výzvou, počasí ale zahajovacímu koncertu festivalu přálo.“
„Každé ze sedmi částí suity připisuje Holst jednu planetu a charakter, planety ale neřadí podle reálného seskupení ve sluneční soustavě kvůli celkovému hudebnímu vyznění suity.“
„Animace na LED stěně, které pro festival vytvořili experti z Hvězdárny a planetária Brno, hudbu vhodně a decentně doplňovaly.“
Čtvrtek 13. června byl díky zahajovacímu koncertu festivalu Brno Brass Fest velkolepou oslavou žesťových nástrojů. Večerní koncert proběhl na Biskupském dvoře v Brně, představil se rezidenční soubor festivalu Moravia Brass Band pod vedením Roberta Kružíka.
Brno Brass Fest. Mezinárodní žesťový festival potřetí v Brně
Jediný festival s mezinárodním rozměrem zaměřený na hudbu pro žestě v České republice Brno Brass Fest, se v letošním roce uskuteční mezi 13. a 16. červnem na různých místech Brna. Program festivalu nabídne koncerty klasické hudby i dalších žánrů, jejichž společným jmenovatelem jsou žesťové nástroje, edukativní programy a hudební plavbu po Prýglu. Vrcholem bude český debut…
Lieder Company ruší letošní koncertní sezónu
AKTUALIZACE: Na základě dnešního rozhodnutí pořadatele Lieder Company je z důvodu nedostatečného návštěvnického zájmu a snížení dotace ze strany Ministerstva kultury níže avizovaná letošní koncertní sezóna zrušena. // Zahajovací večer třetího ročníku koncertní řady Lieder Company Prague bude dalším z kamínků mozaiky oslav Roku české hudby. Pořadatelé vybrali výhradně český program inspirovaný moravskou…
Pohledem Petra Vebera (52)
Klasici aneb Kdo se tam dostane
„Klasikem je Smetana, i když zaznívají hlasy, že inscenovat jeho opery je kvůli jejich příběhům obtížné a že na ně lidé ani nechtějí moc chodit.“
„I když pro odezvu poměrně širokého publika nějaké silné podněty jejich hudba tak snadno nenabízí, tak třeba ještě jejich čas přijde…?“
„Kdo další vstoupí po slavné české skladatelské čtveřici a několika jejich souputnících s fanfárami na pomyslný Olymp, nebo se tam, což je pravděpodobnější, tak nějak nenápadně objeví?“
Debaty a úvahy o tom, kdo ze žijících nebo nedávno zesnulých skladatelů se jednou stane klasikem, kdo se dostane do kánonu uznávaných za ty nejvlivnější a nejdůležitější, tedy i nadále hrané, jsou ošemetné. Vzpomeňme na autory minulosti, objevené až mnohem později, ale i na oslavované…
ČRo D-dur: Vánoční hudba všech epoch, stylů, hlasů a nástrojů
„V pondělí v 10:25 naváže tradice fenomenálních hornistů; uslyšíme Radka Baboráka, jak nahrál Bachovu původně violoncellovou suitu na lesní roh.“ „Ve středečních 20:00 poslouchejte záznam ze sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigentky Evy Ollikainen. Nejprve uvede Brahmův slavný Dvojkoncert a moll.“ „Ovšem ve 12:10 v sobotu je možné poslouchat Bachovo zhudebnění…
FOK s hudbou ze Star Wars i světovou premiérou. A už závěrem listopadu ve vyšperkované Rybovce
Slavné úvodní téma Johna Williamse z filmové ságy Hvězdné války rozezní 8. a 9. listopadu Smetanovu síň Obecního domu a zahájí „vesmírný“ program Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Orchestr v rámci něj pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera zahraje také velkolepý cyklus symfonických básní Planety Gustava Holsta, který byl Johnu Williamsovi inspirací při…
Finále festivalu Janáček a Luhačovice v jedinečné atmosféře
„Haydn Petra Nouzovského bol vrúcne osobný, vrstevnatý, brilantný, objavný i fascinujúco kantabilný.“
„Fundovaný výklad Jan Jiraský doplnil skladbami interpretovanými s dokonalým porozumením jedného z najväčších znalcov Janáčkovho diela.“
„Interpretácia súboru Collegium Marianum sa vyznačovala technickou vyspelosťou, expresivitou, zmyslom pre odhaľovanie skrytých detailov i vyváženosťou sólových nástrojov a ansámblu, vrátane skvelého continua.“
Posledné dva dni jubilejného 30. ročníku festivalu Janáček a Luhačovice sa konali v priestoroch Lázeňského divadla a kostola Svätej Rodiny. Ponúkli široký repertoárový rozptyl hudby od obdobia baroka až po 20. storočie, od notoricky známych skladieb až po vzácne rarity a od štandardnej interpretácie na súčasných nástrojoch až po historicky poučený prístup.
Festival Janáček a Luhačovice už potřicáté
Od dnešního dne za pět týdnů začíná jubilejní 30. ročník festivalu Janáček a Luhačovice. Koná se od úterý 11. do neděle 16. července a hudbymilovným hostům a lázeňským návštěvníkům nabídne umělecké zážitky s vybranými díly klasické hudby a také doprovodný program. Festival bude letos výjimečně zahájen až v úterý 11. července; tradičním odpoledním zastavením u busty Leoše…
Lubomír Brabec, Ivana Andrlová a Zuzana Štalbachová účinkovali ve prospěch spolku Prader-Willi
„Ukázková agogika přinesla líbivé proměny dynamiky, ve které držely basy, jakožto nedílná součást harmonie, úhlednou jednotu smyků.“
„Poetický svět Fišerovy pocty italskému houslovému virtuosovi sdíleli sólista i ansámbl v noblesní a vlídné výrazové poloze, ze které elegantní proměnou tempa přešli do svůdného tanečního rytmu.“
„Proměnlivá dynamika s efektem echa již v úvodu skladby, působivé akcenty, rázné nasazení a jednota souboru působily naprosto povznášejícím způsobem.“
Pražský komorní orchestr má za sebou dvaasedmdesát koncertních sezón a to bez přerušení. Už to by stačilo k návštěvě kteréhokoliv z jejich koncertů. A navíc je letošní kalendář orchestru opravdu atraktivní. Najdeme v něm kupříkladu violoncellistu Jiřího Bártu nebo hobojistu Viléma Veverku. Koncert, o kterém pojednává přítomná zpráva, však v seznamu nenajdete.
Mimořádný koncert PKO pro spolek Prader-Willi
V úterý 7. března se bude konat koncert Pražského komorního orchestru (PKO) pro spolek Prader-Willi. PKO instituci Prader-Willi dlouhodobě podporuje a již po několik sezón pořádá koncerty zaměřené na pomoc dětem s touto nemocí. Sólistou letošního koncertu bude Lubomír Brabec. Zazní hudba skladatelů Purcella, Vivaldiho, Tartiniho, Holsta a Fišera. Hudební setkání v Koncertním sále…
PKO účinkoval v Kolumbii a v Praze nabídne sedm koncertů
Na začátku ledna se Pražský komorní orchestr účastnil hudebního festivalu v kolumbijské Cartageně. Těleso tam odehrálo sedm koncertů, které byly věnovány národní hudbě střední a východní Evropy. České, ruské, maďarské, rumunské a polské skladby s PKO zahráli sólisté ze všech koutů světa. Na některé koncerty se můžete podívat na oficiálním Youtube kanálu samotného festivalu.…
Anglické a filmové Vánoce u svatých Šimona a Judy
Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze a soubor Camerata Carolina pod vedením Jakuba Zichy a Ondřeje Kunovského vystoupí v pátek 9. prosince od půl osmé v pražském kostele svatých Šimona a Judy. Klasickou hudbu zastoupí vánočně laděné skladby Angličanů Elgara, Holsta a Vaughana Williamse. Dále zaznějí známé hudební motivy z filmů Harry Potter, Sám doma a dalších. Pěveckými…
Holst a Saint-Saëns ve Zlíně s Romanem Patočkou a Tomášem Braunerem
Ve středu 16. listopadu od 19 hodin se bude ve Velkém sále Kongresového centra Zlín konat druhý koncert abonentního cyklu B Filharmonie Bohuslava Martinů. Jeho program budou lemovat dvě díla Gustava Holsta, která posluchače nejprve provedou Dálným východem, aby je v závěru pomyslně přenesla až k planetám. Provedení orchestrální suity Planety doplní…
Pražský komorní orchestr zahájí sezónu s houslistkou Sarou Dragan
Pražský komorní orchestr vstupuje do své dvaasedmdesáté koncertní sezóny. Hudební akce se budou konat ve Velkém sále paláce Žofín, v kostele svatých Šimona a Judy, v Koncertním sále Pražské konzervatoře a ve Dvořákově síni Rudolfina. Na místě koncertního mistra se vystřídají Leoš Čepický a jeho zástupce Patrik Sedlář. Jako hosté se představí houslisté Sara Dragan…
Mimořádné koncerty 72. sezóny Pražského komorního orchestru
Pražský komorní orchestr představuje dva mimořádné koncerty následující sezóny, které se budou konat ve Velkém sále paláce Žofín a v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Zahajovací koncert PKO se bude konat 4. října 2022 od 19:30 hodin. Vystoupí na něm houslistka Sara Dragan, laureátka mnoha mezinárodních soutěží. Mimořádný koncert pro spolek Prader-Willi…
Pražský komorní orchestr představuje 72. sezónu s jedenácti koncerty
Pražský komorní orchestr v září vstoupí do své dvaasedmdesáté koncertní sezóny. Hudební akce se budou konat ve Velkém sále paláce Žofín, v kostele svatých Šimona a Judy, v Koncertním sále Pražské konzervatoře a ve Dvořákově síni Rudolfina. Na místě koncertního mistra se vystřídají Leoš Čepický a jeho zástupce Patrik Sedlář. Jako hosté se představí houslisté Sara…
Chouchane Siranossian: Hudba je mou každodenností
„Akademie má za cíl formovat mladé a o něco usilující hudební elity.“
„Samozřejmě je potěšením být spolu, ale ještě větším privilegiem je scházet se takhle společně k tvoření hudby“
„Už jen to, když jsme pohromadě na pódiu, je přece symbolem. Reprezentujeme patnáct různých zemí.“
Na festivalu Smetanova Litomyšl hostuje ve Smetanově domě ve středu 22. června Ensemble Esperanza, smyčcový soubor lichtenštejnské Mezinárodní hudební akademie sdružující mladé hudebníky z patnácti zemí světa. Hrají různorodý repertoár sahající od Griega a Holsta přes Bartóka po Čtvero ročních dob v Buenos Aires od Ástora Piazzolly. Švýcarská houslistka Chouchane Siranossian, umělecká vedoucí orchestru, jinak také mezinárodně uznávaná sólistka hrající na barokní housle, v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz probírá principy, na nichž stojí Akademie a její soubor. Jak říká, v rámci každého projektu všichni společně rostou.
Závěr koncertní sezóny Slovenské filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina
„Ďalšia Bellova koncertná predohra premiérovo na pultoch orchestra SF.“
„Violončelista Alban Gerhardt si po spoľahlivom sólovom výkone v koncerte Edwarda Elgara znova sadol do orchestra ako tutti hráč.“
„Holstove Planéty priniesli efektné vyvrcholenie sezóny.“
Poslední koncerty Slovenské filharmonie v této sezóně připadly na 16. a 17. června. Před orchestr se postavil jeho šéfdirigent Daniel Raiskin a jako sólistu si přizval violoncellistu Albana Gerhardta. Společně pak provedli nejen Elgarův Koncert pro violoncello a orchestr e moll, ale v úvodu také koncertní předehru Sedmohradsko, požehnaná krajina Jána Levoslava Belly a jako vrchol Planety Gustava Holsta.
Závěrečné koncerty Slovenské filharmonie. V úterý Martin Kasík, ve čtvrtek a v pátek Alban Gerhardt
V úterý 14. června od 19 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie zahraje klavírista Martin Kasík. Svůj program sestavil ze dvou Beethovenových sonát a z Musorgského Obrázků z výstavy. Závěrečné koncerty této sezóny prvního slovenského orchestru se budou konat ve čtvrtek 16. a v pátek 17. června v Koncertní síni Slovenské filharmonie, vždy od 19…
Nejen autentický Suchoň. Orchestr Slovenského rozhlasu společně s pianistkou Jordanou Palovičovou
„Ve Velkém koncertním studiu, jak zde nazývají hlavní koncertní prostor s mohutnými varhanami stojícími jako monolit nad jevištěm, mimochodem největšími na Slovensku, zazněl výběr tří sofistikovaných skladeb.“
„Jordana Palovičová, mladá slovenská pianistka a pedagožka na Katedře klávesových nástrojů a církevní hudby VŠMU v Bratislavě, zvládla tuto roli bezpochyby perfektně.“
„Orchestr společně s dirigentem Adamem Sedlickým vytvořil skvěle fungující organismus a s potřebným nasazením provedl tuto interpretačně náročnou skladbu.“
Program 9. abonentního koncertu bratislavských rozhlasových symfoniků nabídl v pátek 20. května celkem tři výrazná díla. Zazněla Suita sv. Pavla od Gustava Holsta, Rapsodická suita pro klavír a orchestr Eugena Suchoně a „Skotská“ symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Dirigent Adam Sedlický přizval slovenskou pianistku Jordanu Palovičovou, která provedla Suchoňovu sugestivní skladbu s nesmírným nasazením.
Mladí plní elánu rozezněli Svátky hudby
„Noční serenádu napsal Mozart pro salcburský karneval, a tak si v ní až neskutečně zahýřil.“
„Marek Pavlica měl letos úspěšný rok. Zvítězil nejen v Luhačovicích, ale získal i první cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži Concorso Musicale Internazionale Città di Palmanova.“
„Přestože Holst během svého života složil přes dvě stě děl, slávu mu přinesla pouze orchestrální suita Planety.“
Při každých Svátcích hudby, které organizuje Václav Hudeček, se můžeme těšit na koncert, na kterém vystupují mladí umělci. Je to benefit pro špičkové absolventy Hudečkovy Akademie v Luhačovicích, která letos oslavila pětadvacet let a vychovala za tu dobu přes čtyři stovky vynikajících houslistů, kteří jsou dnes uznávanými sólisty nebo koncertními mistry v celé řadě filharmonií. Tradičně se koná v koncertním sále Pražské konzervatoře. Loni koncert zrušila covidová opatření, letos se jej podařilo uskutečnit 23. listopadu pod názvem Můj vzor.
Horák, Tomeček a Sedlář v úterý u Šimona a Judy
Pražský komorní orchestr vystoupí v úterý 9. listopadu od 19:30 hodin v kostele svatých Šimona a Judy. Jako sólisté se představí akordeonista Ladislav Horák, hráč na Panovu flétnu Petr Tomeček a houslista a koncertní mistr PKO Patrik Sedlář. Na programu budou Koncert pro housle a smyčce a moll Johanna Sebastiana Bacha, suita Z časů Holbergových Edvarda Griega a tři…
Kultura v srdci Prahy od středy podeváté
Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, pořádá devátý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy. Ten se bude konat v Koncertním i Divadelním sále Pražské konzervatoře od středy 19. října do čtvrtka 9. prosince. Představí se na něm mladé hudební naděje společně s významnými umělci a soubory. Středeční Slavnostní zahajovací koncert od…
Pohledem Jiřího Vejvody (16)
Na toulavou strunu (ze Schönbrunnu).
Koncert letní noci Vídeňských filharmoniků 2021
„Koncerty letní noci jsou pro diváky zdarma; v normálních letech mohou hudbu poslouchat vstoje, vsedě, zatančit si při ní, či dokonce uspořádat piknik.“
„Vystoupení Vídeňských filharmoniků s datem 18. června 2021 se odehraje pod taktovkou britského dirigenta Daniela Hardinga, v jedné ze skladeb rozezní křídlo stále uznávanější klavírista Igor Levit.“
„Loni svůj Schönbrunn přesunuli Vídeňští filharmonici na druhou polovinu září, kdy smělo být přítomno jen kolem dvoustovky diváků; letos jich mají být tři tisícovky.“
Za týden zazní už tradiční Koncert letní noci ve vídeňském Schönbrunnu v podání Vídeňských filharmoniků. Večer, jehož dramaturgie posluchače provede vzdálenými končinami, bude řídit Daniel Harding. Koncertu smí být přítomny pouze tři tisíce diváků – ostatní mohou sledovat přímý televizní přenos.
Chuhei Iwasaki: Mým cílem je, aby zeď mezi filmovou a klasickou hudbou nebyla tak velká
„Když je někdo dobrý muzikant a chce dělat výbornou hudbu, tak se autorita dirigenta zrodí přirozeně.“
„Filmové skladby, hlavně ty hollywoodské, jsou napsány pouze pro studio a je hrozně těžké hrát je naživo.“
„Při koncertu Star Wars jsem mezi diváky viděl deset až jedenáct Darth Vaderů, což na abonentním koncertu Plzeňské filharmonie moc nebývá.“
Narodil se v roce 1987 v Japonsku a už od čtyř let se učil hrát na housle. V devíti letech vstoupil do dětského orchestru a právě orchestrální hudba mu naprosto učarovala. Když v roce 2006 Chuhei Iwasaki slyšel v Japonsku vystoupení České filharmonie pod taktovkou dirigenta Zdeňka Mácala, byl to pro něj bez nadsázky osudový zážitek…
Letní noční koncert Vídeňských filharmoniků 2021
V pátek 18. června se uskuteční jedna z nejznámějších vídeňských hudebních událostí roku. Bude to tradiční Letní noční koncert Vídeňských filharmoniků v zámeckém parku Schönbrunn a i letos se ponese ve znamení protiepidemických opatření. Jako pojítko letošního ročníku vybrali organizátoři touhu po vzdáleném světě – „Fernweh“. Pořadatelé prozrazují, že za dirigentským pultem letního…
Klasika v souvislostech (2)
Skladatel jediného díla. Holst a jeho Planety
„Gustav Holst navozuje svou hudbou dojmy, jaké umějí vyvolávat symfonické básně.“
„Do hudby vznikající v Anglii přinesl jako první skladatel ezoterické a exotické mytologické podněty, východní mystiku.“
„V případě Elgara si lidé vzpomenou na několik titulů, u Vaughana Williamse přinejmenším na dva. Holst dopadl hůř.“
Planetárium není hvězdárna. Zatímco na hvězdárně pozorujeme oblohu pomocí dalekohledu, v planetáriu je hvězdná obloha promítána na strop v kupoli, pod kterou sedíme. Pražské Planetárium s projekční plochou přes osm set metrů čtverečních, od jehož otevření uplyne v listopadu šedesát let, patří k největším na světě. Se symfonickou suitou Planety Gustava Holsta je to v mnohém podobné. Nemá mnoho společného s astronomií, planet si totiž všímá z hlediska astrologického. A v listopadu uplyne rovných to let od jejího prvního kompletního provedení.