Závěrečné koncerty Slovenské filharmonie. V úterý Martin Kasík, ve čtvrtek a v pátek Alban Gerhardt
V úterý 14. června od 19 hodin v Malém sále Slovenské filharmonie zahraje klavírista Martin Kasík. Svůj program sestavil ze dvou Beethovenových sonát a z Musorgského Obrázků z výstavy. Závěrečné koncerty této sezóny prvního slovenského orchestru se budou konat ve čtvrtek 16. a v pátek 17. června v Koncertní síni Slovenské filharmonie, vždy od 19 hodin. Dirigovat bude šéfdirigent SF Daniel Raiskin a hostem bude německý violoncellista Alban Gerhardt, který zahraje slavný Elgarův Violoncellový koncert e moll. Hlavním dílem obou večerů pak budou Planety Gustava Holsta.
„Na úvod programu zaznie posledné orchestrálne dielo Jána Levoslava Bellu Sedmohradsko, požehnaná krajina, ktoré skladateľ skomponoval ako šesťdesiatročný. Je to ďalšie z diel predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktoré zaznie v bratislavskej Redute v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina,“ uvádějí pořadatelé.
Meditativní Violoncellový koncert anglického skladatele Elgara byl dlouhou dobu v pozadí jeho tvorby. Popularitu mu přinesla interpretace slavné Jacqueline du Pré v šedesátých letech minulého století. „Alban Gerhardt spolupracuje s najlepšími svetovými orchestrami ako Berlínski filharmonici, Royal Concertgebouw Amsterdam a Chicago Symphony Orchestra,“ představuje sólistu dramaturgie. V České republice je Gerhardt znám díky spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a svým letošním účinkováním v bachovském programu na Pražském jaru.
Závěr koncertů bude patřit symfonické suitě Planety Gustava Holsta, ve které se ke Slovenské filharmonii přidají členky Slovenského filharmonického sboru, které hudebně připravil sbormistr Branko Ladič. „Dielo so siedmimi časťami, hudobnú podobu siedmich planét okrem Zeme a Pluta, začal Gustav Holst komponovať v roku 1914. Prvou ukončenou časťou bol Mars, nasledovali Venuša a Jupiter. Saturn, Urán a Neptún vznikli v roku 1915 a Merkúr bol skompletizovaný v roku 1916,“ popisuje dramaturgie. Suita měla premiéru v roce 1920 a skladatele proslavila po celém světě. Zároveň inspirovala další tvůrce, zejména filmové hudby.
Foto: Peter Brenkus, archiv KlasikyPlus
Příspěvky redakce
- Dorothy Khadem-Missagh s Doležalovci na HAMU
- Ullmann, Klusák, Zemlinsky. Zajímavé záměry v Mariánských Lázních
- Mikulov oslaví sborové umění
- Koncerty Ostravské bandy v Irsku s mezinárodním dialogem současných tvůrců
- Piccoli. Collegium Marianum nabízí tvůrčí dílny pro děti a hravé dospělé