Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně v říjnu nabídne celkem dva orchestrální pořady v domovském Společenském domě Casino. V rozestupu dvou týdnů se nejprve 11. října představí polští umělci interpretující reprezentativní kompozice stylu romantismu, druhý koncert nabídne nevšední dramaturgické spojení skladeb Viktora Ullmanna, Jana Klusáka a Alexandera Zemlinského. První říjnový koncert mariánskolázeňského orchestru nabídne výpravu…
Petr Popelka: Se SOČRem chci dotáhnout rozdělanou práci
„Skladatelská zvídavost mě následně přivedla k dirigování.“
„Bartók je pro mě velký vzor a jeho tvorba pro mě představuje jeden z vrcholů kompozice ve 20. století.“
„Veřejnost se bude moci otevřených zkoušek zúčastnit a sedět přímo mezi hudebníky.“
Zahajovací koncert letošní sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu se uskuteční v pondělí 30. září od půl osmé večer ve Dvořákově síni Rudolfina. Ještě před koncertem jsme pohovořili se šéfdirigentem Rozhlasových symfoniků Petrem Popelkou o zajímavých dramaturgických počinech, které publikum v nadcházející sezóně čekají, o nové koncepci orchestru i o plánech do příštích let.
SOČR zahajuje s Isabelle Faust
Sezonu v Rudolfinu otevřou Rozhlasoví symfonikové v pondělí 30. září hudbou českých autorů, jak už se stalo zvykem v Roce české hudby. Přesto však zahájení bude trochu netradiční – SOČR se v duchu celorozhlasových aktivit a pod záštitou Nadačního fondu Českého rozhlasu zapojí do sbírky Pomáhejte s námi. Koupí vstupenky na Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro…
Na Pražském jaru budou v příštím roce soutěžit violoncellisté a hobojisté
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se v příštím roce bude konat po šestasedmdesáté, a to od 6. do 14. května. Mladí hudebníci do třiceti let věku hrající na violoncello nebo hoboj se mohou přihlásit na webu soutěže až do 2. prosince. Ve stopách výrazných osobností violoncellového a hobojového oboru, jakými mimo jiné byli…
Prague Philharmonia oslavila dvacet let cyklu soudobé hudby
„Skladba je uměleckou parafrází na tenisový zápas.“
„Pod názvem ‚To uteklo to‘ se skrývá v podstatě aleatorní kompozice zapsaná grafickou notací.“
„Lví podíl na úspěšném průběhu koncertu – na jeho interpretační složce – mělo kvartetní seskupení.“
Závěrečný koncert dvacátého ročníku Cyklu soudobé hudby „S“ orchestru Prague Philharmonia se konal v úterý 18. června ve studiu Švandova divadla v Praze na Smíchově. Na jeho programu byla prezentace tvorby čtyř českých skladatelů Miloše Orsona Štědroně, Martina Hyblera, Petra Wajsara a Jana Kučery.
Poslední koncert cyklu soudobé hudby Prague Philharmonia hned s pěti hosty
V úterý 18. června se ve Studiu Švandova divadla v Praze uskuteční závěrečný koncert Cyklu soudobé hudby „S“ orchestru Prague Philharmonia. Hlavními protagonisty večera bude kvarteto současných hudebních skladatelů ve složení Petr Wajsar, Miloš Orson Štědroň, Martin Hybler a Jan Kučera. Speciálním hostem bude Jan Klusák, který ve letošním roce slaví osobní…
Bystřické zámecké slavnosti zahájí Smetanovo trio
Město Bystřice pod Hostýnem a spolek Česká kultura zvou na Bystřické zámecké slavnosti, 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu ve dnech od soboty 8. června do úterý 25. června. S první akcí, jež se uskuteční na bystřickém zámku, se pojí vernisáž výstavy obrazů Jiřího Sodomy. Bezprostředně po vernisáži následuje hudební vystoupení Smetanova tria…
ČRo D-dur: Na návštěvě u Jana Klusáka
„V pondělí si můžete porovnat Morarzovo a Verdiho Requiem ve vzorových nahrávkách Harnoncourta a Karajana.“
„Ave středu od 22:00 uslyšíme, jak český dirigent Tomáš Hanus řídil Německý symfonický orchestr Berlín… nejprve Mozartův Klarinetový koncert A dur a pak Brucknerovu Symfonii č. 6 A dur“
„Nedělní operní podvečer od 16:00 bude patřit nedoceněné opeře Zdeňka Fibicha Nevěsta messinská, která je inspirována antickou tragédií.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 20. do 26. května?
Ti ve stínu aneb Na koho také vzpomenout v Roce české hudby? (16. týden)
Je Rok české hudby. Letopočet končící „magickou“ čtyřkou přináší významná výročí českých komponistů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Josefa Suka; půlkulatá řádka let navíc uplývá od úmrtí Bohuslava Martinů – autora, který uzavírá pětici tuzemských patrně největších. Pod drobnohledem na zmíněné však může být nesprávně zapomenuto na ty, kteří…
VideoPlus | Jan Klusák: Dodekafonie a intuice nejsou v rozporu
Skladatel, který se 18. dubna v roce 2024 dožívá devadesáti let, podle svých slov vlastně neví, proč píše hudbu… Jan Klusák se vyznačuje tvůrčí originalitou a ignorováním dobových tendencí, poplatných režimu. Byl ovlivněn neoklasicismem, ale později se přiklonil ke kompozičním technikám avantgardy – Druhé vídeňské školy a poválečné „darmstadtské“ Nové hudby, k atonalitě, dodekafonii…
Dechové hody a interpretační posvícení v barokním refektáři
„Souhrnně vzato, vskutku úctyhodná přehlídka rodiny klarinetů.“
„Interpretační stránka večera byla na odpovídající, tedy vysoké úrovni.“
„I tak lze Janáčka hrát a i tak je jeho hudba originální.“
Na koncert komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia, uspořádaný v barokním refektáři Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy…
PKF – Prague Philharmonia doprovodí oceněné v soutěži Talent Prahy 5
Pátý koncert komorního cyklu a koncert laureátů 17. ročníku soutěže Talent Prahy 5. Takový je program chystaný orchestrem PKF – Prague Philharmonia na příští týden, a to hned na jeho úvod. V pondělí 29. ledna se představí Prague Philharmonia Wind Quintet v dílech českých autorů. Ocenění zmiňované soutěže den poté vystoupí v doprovodu orchestru, který…
ČRo D-dur: Slavný i unikátní Karajan. Pak návštěva u Aleny Hönigové
„Pondělí začíná Beethovenovou Devátou symfonií na nahrávce Herberta von Karajana s Berlínskými filharmoniky. Je to nahrávka z roku 1962 a pochází z jeho kompletu všech devíti symfonií, který vešel do dějin gramofonového průmyslu, protože se ho záhy prodalo přes milion kusů.“ „Zvláštní pozornost pravidelně věnuje D-dur nahrávkám ze zdrojů Evropské vysílací unie.“ „Ve 14:54…
Filmy, hudba… a filmy. Karlovarský festival křížem krážem
„Uskutečnila se světová premiéra nově zrestaurované verze celovečerního režijního debutu Evalda Schorma Každý den odvahu z roku 1964. Hudební složka Jana Klusáka je velmi eliminována, jak ostatně bývalo ve filmech české nové vlny častým zvykem, aby dílo působilo syrově a autenticky.“
„Velmi důležitou roli hraje zvláště výrazný leitmotiv, který opakovaně zaznívá jako připomínka romantického vztahu hlavních protagonistů, do něhož se začíná plíživě vkrádat deziluze.“
„Geniálně prokomponovaná hudba Franka Churchilla je nedílnou součástí celé pohádky, a to nejen díky ústřední melodii, z níž se stal evergreen, ale také jako nezbytný dějotvorný prvek. Ve filmu se totiž neobjeví ani vteřina bez hudebního doprovodu.“
Ohlédnutí za Mezinárodním filmovým festivalem (MFF) Karlovy Vary se detailněji věnuje těm filmům a událostem, které autora obzvláště zaujaly, včetně jejich hudební složky. Oslovil také letošní laureátku Ceny prezidenta festivalu Danielu Kolářovou, laureáta téže Ceny za rok 2019 Vladimíra Smutného a dále herce, režiséra a hudebníky Janu Švandovou, Ondřeje Nováka, Karla Smyczka, Vilmu Frantovou, Jana Andra, Jana Smigmatora a Josefa Vejvodu, kteří patří k pravidelným festivalovým návštěvníkům, aby v krátkých interview sdělili, co pro ně tato událost znamená a jak hledí na filmovou hudbu.
ČRo D-dur: Na „živý“ koncert do koncertní síně, nebo k domácímu krbu?
„V rozhlasové řadě Živě ze studia 1 to v pondělí 28. 11. od 20 hodin bude klavírní trio Dechberoucí a Epoque Quartet.“ „Plný symfonický zvuk nabídne středeční vysílání pondělního abonentního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.“ „Zkuste se sami vžít do kůže hudebního analytika a srovnejte různé typy sonát, které v tomto týdnu na stanici…
Marek Kopelent inspirativní a srozumitelný
„Koncert věnovaný Marku Kopelentovi posluchače seznámil s mnoha polohami skladatelovy tvorby, která oslovuje dosud, protože je nadčasová.“
„Večer otevřel hobojista Vilém Veverka, Kopelentovi blízký interpret, který skladatelovým dílům rozumí.“
„Čtvrtý kvartet předneslo Kvarteto FAMA Quartet s velkou emocionální silou a hráčskou erudicí, v posluchačích přetrval znepokojující až drtivý pocit…“
Patří k nejrespektovanějším a nejpozoruhodnějším českým skladatelům. Marek Kopelent se letos 28. dubna dožil devadesáti let. Na oslavu tohoto jubilea se v Anežském klášteře v Praze uskutečnil před prázdninami koncert, jehož dramaturgie přinesla to nejzajímavější z komorní a sólové skladatelovy tvorby. Gratulační večer, ke kterému se s odstupem vracíme, uspořádali Kopelentovi přátelé ze sdružení Ateliér 90 s vydatnou pomocí Jarmily Tauerové.
V sobotu začne čtrnáctý Mezinárodní hudební festival Kutná Hora
V termínu 21. až 29. srpna se uskuteční čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora zaměřeného na komorní hudbu. Kromě pozapomenutých děl a klasického repertoáru uvede také mezižánrový projekt s názvem Kantáta a kompletní provedení všech dvaatřiceti klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze. Řada koncertů se bude konat v prostorách, jakými jsou…
Mozart a ti druzí. Pocta klasikům
„Mistrovský kus. Aniž by se uchýlil k postupům blízkým neoklasicismu, vyhmátl Jan Klusák něco jedinečného.“ „Marian Lapšanský zahrál Mozarta introvertně, mírně, neokázale a nenápadně.“ „Beriova skladba stojí na pomezí epoch, zajímavě rozkročena mezi dva světy.“ Pátý abonentní koncert orchestru PKF-Prague Philharmonia měl promyšlenou dramaturgii. Publikum i hráči sice v jejím důsledku setrvali v Rudolfinu o půl…
Mozartovské inspirace a Beriovo Rendering v podání PKF – Prague Philharmonia
V programu inspirovaném tvorbou Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta vystoupí PKF – Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villauma. V neděli 9. února provedou soudobou skladbu Stesk po Mozartovi Jana Klusáka, Mozartův Klavírní koncert č. 20 d moll se slovenským sólistou Marianem Lapšanským, Čajkovského Suitu č. 4 G dur „Mozartiana“ a Rendering…