KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

ČRo D-dur: Na „živý“ koncert do koncertní síně, nebo k domácímu krbu? english

„V rozhlasové řadě Živě ze studia 1 to v pondělí 28. 11. od 20 hodin bude klavírní trio Dechberoucí a Epoque Quartet.“

„Plný symfonický zvuk nabídne středeční vysílání pondělního abonentního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.“

„Zkuste se sami vžít do kůže hudebního analytika a srovnejte různé typy sonát, které v tomto týdnu na stanici D dur zaznějí. Bude to téměř doslova ‚od Bacha po…‘.“

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem „samé hudby“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 28. 11. do 4. 12. 2022?

Nastávají zimní časy, venku sychravo a plískanice, a tak hudební fanoušek rozmýšlí, zda se studenými ulicemi vydat na koncert do koncertních síní, navíc s nebezpečím, že vzhledem k energetické krizi nebudou řádně vytopeny, nebo dát přednost domácímu pohodlí a vychutnat si hudební lahůdky ve spojení s lahůdkami kulinářskými a se sklenkou vína či horkého čaje u krbu s praskajícím dřívím… či v pohodlí domácího křesla s rozsvícenými svíčkami.

Stanice Český rozhlas D-dur nabízí v tomto týdnu kompromis, dva záznamy z „živých“ koncertů takříkajíc vlastní provenience. V rozhlasové řadě Živě ze studia 1 slýcháváme většinou skladby méně známé a v interpretaci zajímavých komorních těles. V pondělí 28. 11. od 20 hodin to bude klavírní trio Dechberoucí (podobné názvy jsme zvyklí slýchat u ansámblů populární hudby, že?) a dnes velmi oceňovaný Epoque Quartet. Obě tělesa se ráda zabývají soudobou hudbou, a tak moderátorka Jana Trojanová představí přímo ze studia skladby Otmara Máchy, Jana Kučery, Rolfa Kühna, Vladimira CosmyMateusze Smoczyńského.

Plný symfonický zvuk nabídne středeční vysílání pondělního abonentního koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu ve Dvořákově síni v rámci šestadevadesáté sezóny. Americký dirigent John Axelrod provede s rozhlasovými symfoniky dvě skladby Ericha Wolfganga Korngolda, jehož kořeny sahají do Brna, kde se v rodině právníka a současně hudebního kritika v roce 1897 narodil. Byl zázračným dítětem, v jedenácti letech napsal pantomimu Sněhulák, kterou o dva roky později dokonce nastudoval Vídeňský dvorní balet. Ve Vídni studoval na konzervatoři, ve dvaceti se stal dirigentem Dvorní opery. Byl skvělým klavíristou, dirigentem, skladatelem, také profesorem vídeňské Státní akademie, koncertoval a dirigoval po celém světě. Zlomovým byl pro Korngolda rok 1934, v němž odjel do USA a našel uplatnění ve filmovém průmyslu – ve spolupráci se studiem Warner Brothers složil sedmnáct filmových hudeb, z nichž dvě získaly ocenění Filmové akademie Oskar. Během války přestává komponovat pro film – byl to jeho osobní protest proti nacismu a pronásledování Židů. Píše pouze symfonickou a koncertantní hudbu. Pokusy o poválečný návrat do koncertního života v Evropě příliš úspěšné nebyly, byl definitivně zafixován jako představitel hollywoodské filmové hudby. Zemřel v roce 1955, dva roky po svém návratu do USA. Jeho hudba se ale v současné době znova objevuje na koncertních pódiích. SOČR si vybral nejprve hudbu k filmu Dobrodružství Robina Hooda a poválečnou Symfonii Fis dur. Program doplní Burleska pro klavír a orchestr d moll Richarda Strausse, v níž sólistou bude Ivo Kahánek (středa 30. 11., 20:00 hodin).

Když se žáček dostane na základní umělecké škole k pojmu sonáta, obvykle se zalekne, ačkoliv by po několika letech už měl být na záludnosti hudební nauky zvyklý. Ještě celkem lehce pochopí, že sonáta je tří- až čtyřvětá hudební skladba, v níž (většinou) první věta má sonátovou formu. Tady už ale zbystří i konzervatorista, protože rozbor forem bývá jeho postrachem a hledat v sonátové větě expozici s hlavním a vedlejším tématem, vysvětlit jejich provedení a pak v repríze se pokusit ještě najít závěrečné téma bývá radostným zadáním poťouchlých pedagogů, kteří se s chutí pasou na nevědomosti nezdárných studentů. Jenomže najděte tyhle atributy v moderních sonátách, které svůj název dostávají od autorů spíše proto, aby zdůraznily jistou závažnost skladby (protože kdo napíše sonátu, už prostě musí být „pan skladatel“)! Trochu to zlehčuji, ale zkuste se sami vžít do kůže hudebního analytika a srovnejte různé typy sonát napsaných pro nejčastější dvojici sólových nástrojů, klavír a housle, které v tomto týdnu na stanici D dur zaznějí. Bude to téměř doslova „od Bacha po…“ – nikoliv, pan Vlach žádnou houslovou sonátu nenapsal, zato řada soudobých skladatelů ano. Takže: Carl Philipp Emanuel Bach (sobota 3. 12., 21:11), Wolfgang Amadeus Mozart (pondělí 28. 11., 13:30; středa 30. 11., 22:00), Ludwig van Beethoven (čtvrtek 1. 12., 8:17), Leoš Janáček (pátek 2. 12., 12:00) a k tomu navrch dvě téměř rarity: jednovětá Sonáta pro housle a dechové nástroje soudobého českého skladatele Jana Klusáka (sobota 3. 12., 23:20), kterou se Sebastian orchestrem řízeným Liborem Peškem zahraje Ivan Štraus, a orchestrální verze proslulé houslové sonáty g moll zvané „Ďáblův trylek“ Giuseppa Tartiniho (neděle 4. 12., 12:49) v podání virtuosky Anne-Sophie Mutter s doprovodem Vídeňských filharmoniků za řízení Jamese Levina.

A když budete zachumlaní do hřejivé deky v teple svého pokoje, můžete si kdykoliv (ale pozor, jen do 29. 11.) dle libosti pustit on-line Matoušovy pašije se Simonem Rattlem na audioportálu Českého rozhlasu. Nahrávka pochází z listopadu minulého roku, kdy Matoušovy pašije provedl Sir Simon Rattle v Herkulově sále v Mnichově se Symfonickým orchestrem a sborem Bavorského rozhlasu – soubory, které bude od sezóny 2023/24 řídit. Představitelem ústřední role Evangelisty, který pašijové dění vypráví a sám je s ním vnitřně spjat, byl britský tenorista Mark Padmore, mezzosopránový part zpívala Magdalena Kožená.

Foto: Jiří Kučera, Facebook, Monika Höfler, Marco Borggreve

Ilja Šmíd

Ilja Šmíd

Muzikolog, hudební manažer, pedagog, publicista

Je absolventem Pedagogické fakulty v Plzni (český jazyk a hudební výchova), hudební vědu vystudoval na Karlově univerzitě. Zabýval se zejména českým folklorem (krátce působil v Akademii věd), kterému se věnoval i prakticky – upravoval lidové písně, natáčel je v Českém rozhlase, působil jako zpěvák, sbormistr a dirigent. Má bohaté zkušenosti z řízení uměleckých těles. V roce 1994 byl u zrodu Pražské komorní filharmonie (a působil v ní dvanáct let jako ředitel), byl ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK či uměleckým šéfem opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Jako dlouholetý předseda Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR byl současně i zástupcem ČR v mezinárodní asociaci živého umění PEARLE se sídlem v Bruselu. V roce 2018 byl krátce ministrem kultury. Je dlouholetým spolupracovníkem Českého rozhlasu, zejména stanice Vltava, v letech 2013-2014 byl dramaturgem Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu, od vzniku stanice D-dur je jejím externím spolupracovníkem. Od roku 2015 je pedagogem na Katedře arts managementu Fakulty podnikohospodářské VŠE, kde vyučuje předměty výkonného umění. Má zkušenosti z podnikatelské činnosti v hudebním průmyslu, založil hudební vydavatelství Clarton, v němž vydával hudební nosiče s klasickou hudbou včetně velkých orchestrálních titulů ve světových CD premiérách, nyní je spolumajitelem hudební agentury AuraMusica, která od roku 2015 pořádá koncertní sezónu Břevnovská hudební setkání. Pedagogickou a teoretickou činnost vyvažuje uměleckými tvůrčími aktivitami, věnuje se hudební kompozici, výrazně se zabýval popularizační činností, vytvářel a moderoval hudební pořady pro děti a mládež, má za sebou osm sezón v Rudolfinu s Pražskou komorní filharmonií, šest sezón s FOK, napsal přes 60 scénářů a uvedl na 200 koncertů po celé ČR. Ve volném čase sportuje (je vášnivým tenistou, dříve závodním volejbalistou), v poslední době propadl malování a má radost ze své vnučky, které rád předává svoji lásku k hudbě.Příspěvky od Ilja ŠmídVíce z této rubriky