Jediná filharmonie v Jihočeském kraji a filharmonie, jež plní hlavní úlohu v projektu Evropského města kultury 2028, totiž Jihočeská filharmonie, představila příští 44. sezónu. Těleso povede jako první šéfdirigentka stálého symfonického tělesa v historii samostatné České republiky Alena Hron. Její inaugurační koncert je v Českých Budějovicích v plánu 26. září. Zahajovací koncert sezony se ale uskuteční…
Dvě vdovy. Dvě veselé vdovy
„Dvě vdovy, dílo z roku 1874, jsou krásné, hudebně skvostné. Suverénně napsaná konverzační komedie.“
„Libreto obsahuje řadu dodnes svižných replik a slovních hříček.“
„Lada Bočková byla ve čtvrtek večer v Litomyšli jako Karolina pěvecky suverénní a herecky naprosto uvolněná.“
Kompletní uvedení oper Bedřicha Smetany na letošním festivalu Smetanova Litomyšl otevřela dva roky stará ostravská inscenace Dvou vdov. Rozmarná, vtipná. Režisér a scénograf Rocc si v ní s diváky v závěru však záludně pohrává. Po šťastném rozuzlení zápletky se Ladislav, právě označený jako budoucí ženich, Anežce kamsi ztratí – a slaví se svatba Toníka a Lidky. Z libreta nicméně zůstává základní fakt: na začátku opery byla jedna mladičká vdova bezstarostně veselá a druhá truchlící a smutná. Na konci už jsou veselé a zřejmě i šťastné obě.
Program úvodní fáze Smetanovy Litomyšle
Sotva skončil jeden velký festival, už začíná druhý. 3. června, symbolicky ve Smetanově síni Obecního domu, uzavřelo svůj letošní příběh Pražské jaro, 8. června rozepíše svůj netradičně delší, totiž měsíční, Národní festival Smetanova Litomyšl. Zahajovací koncert nápadně připomínající ten závěrečný z Drážďanského hudebního festivalu nabídne Česká filharmonie pod vedením dnes již…
Národní divadlo moravskoslezské uvede roztančené Příhody lišky Bystroušky
Národní divadlo moravskoslezské připravilo poslední operní premiéru své převážně smetanovské sezóny. České hudbě zůstane věrné i v tomto případě, Smetanu však vystřídá Leoš Janáček a jeho 101leté Příhody lišky Bystroušky, které se na ostravskou scénu vrací po třech dekádách. Premiéra je na programu ve čtvrtek 6. června od půl sedmé večer na scéně…
Pár slov k houslovému finále soutěže Pražského jara
„Hulot potěšila lyrickým až vlídným výrazem v kadencích a suverénně a s klidem zvládala technické pasáže.“
„Do úvodní zdvihající se harmonické mlhoviny se nevtíravě přidružil tón houslí, který pak Sasaki strhla do pádivého tempa.“
„Jan Novák zapůsobil pěkným tónem, zručně vedenou melodickou linkou a technickou bravurou levé ruky.“
Koncertní finále Mezinárodního hudební soutěže Pražského jara v oboru housle zabralo dlouhý večer v úterý 14. května. Orchestr Prague Philharmonia s koncertní mistryní Barborou Kolářovou, který řídil Marek Šedivý, doprovázel trojici finalistů. Na pódium přišli v pořadí Marie-Astrid Hulot z Francie, Tsukushi Sasaki z Japonska a Jan Novák, reprezentant České republiky. Hrály se tři houslové koncerty od Brahmse, Sibelia a Beethovena s přestávkami. Tu nejdelší si vybrala porota, než vynesla prořídlému auditoriu svůj verdikt. Palma vítězství putuje do Japonska.
Ostrava se o Smetanu postarala královsky
„Národní divadlo moravskoslezské v čele s Jiřím Nekvasilem přijalo hozenou rukavici bez nejmenšího zaváhání.“
„Smetanovskému opernímu cyklu v Ostravě se podařilo demytizovat Smetanu jako především národního skladatele a představit jej jako výsostného hudebního dramatika.“
„Největší krajíc si pochopitelně ukrojili členové divadelního orchestru, sboristé a sólisté v angažmá ostravské opery.“
Málokterému českému skladateli se v letošním Roce české hudby dostává takové pozornosti jako Bedřichu Smetanovi. Dvousté výročí narození geniálního umělce se promítá do života společnosti, ať už to je prostřednictvím koncertů, inscenací, besed, dokumentů nebo vydáním nových publikací. Nejvelkolepější oslavu Smetanova jubilea připravilo Národní divadlo moravskoslezské, které dvakrát uvedlo všechny dokončené opery skladatele.
Proměny, zázraky a konstanty. Národní divadlo moravskoslezské ve sté šesté sezóně
První ostravská divadelní scéna odhalila své plány na příští sezónu. Pro své příznivce připravuje s ročníkovým mottem Proměny a konstanty pět operních a dvě baletní premiéry. Řadu novinek představí Národní divadlo moravskoslezské i v činohře a muzikálu. Tematickým svorníkem bude divadelní umění jako takové, v dialogu své proměnlivosti a trvanlivosti. „Proměny (a tedy i zázraky, zázraky proměny) jsou podstatou…
Soutěž Pražského jara. Rekordní počty zájemců slibují atraktivní klání
Letošní jubilejní 75. ročník soutěže Pražského jara se věnuje oborům housle a lesní roh, první kola začínají už 7. května v Národním domě na Vinohradech pro obor lesní roh a 8. května na HAMU pro obor housle. Finálová kola se odehrají v samotném úvodu festivalu v Rudolfinu, přesně 13. a 14. května. Na přelomu roku se…
Juan Manuel Araque-Rueda se vrací k Jihočeské filharmonii. V hlavní roli tiple
Abonentní sezóna Jihočeské filharmonie bude v dubnu pokračovat dvojicí koncertů, které spojuje hispánský temperament a hudební nástroj zvaný tiple. Českobudějovický orchestr uvede pod taktovkou Marka Šedivého skladby Gabriela Faurého, Manuela de Fally, Enriqua Granadose a Joaquina Rodriga. Sólistou bude ve dnech 24. a 25. dubna v sedm hodin večer v kostele sv. Anny kolumbijský tiplista Juan…
Lada Bočková: Co poradit začínajícím pěvcům? Keep calm and carry on
„Mahlerova Čtvrtá mě vždy dovede k velmi hlubokým myšlenkám.“
„Pěveckou techniku má zpěvák jenom jednu.“
„Dirigent Marek Šedivý je plný inspirace a nápadů a já se moc těším na nové obzory, které spolupráce s ním otevře.“
Sopranistka Lada Bočková se 6. dubna po předchozí covidové komplikaci poprvé představí na pražské scéně Národního divadla. V plánu je její debut v roli Paminy v rámci už zavedené inscenace Mozartovy Kouzelné flétny. S klavíristou Ahmadem Hedarem k tomu připravuje recitál, který 16. dubna s dvořákovsko-smetanovským repertoárem podá v Sukově síni Rudolfina. V Praze se teď tedy vyskytuje častěji než dřív – na začátku března se navíc s Pražskými symfoniky představila i koncertně při produkci Mahlerovy Čtvrté.
V Litomyšli otevřel Rok české hudby a smetanovské oslavy bál
Rok české hudby v Litomyšli začal netradičně, ale charakteristicky – Slavnostním smetanovským bálem. Měsíc před skladatelovým dvoustým jubileem ožil Smetanův dům hudbou a tancem. Na začátku večera v historizujícím duchu, včetně slavné České besedy, později v noci i však mnohem modernějším zvukem. První únorový sobotní večer patřil v Litomyšli, rodišti Bedřicha Smetany, společenskému a hudebnímu programu. Slavnostní…
Hobojista Martin Daněk ústřední postavou dvojice koncertů Jihočeské filharmonie
Dokonce dva hobojové koncerty během jednoho večera přednese Martin Daněk na koncertech Jihočeské filharmonie 17. a 18. ledna. První je z pera Bohuslava Martinů, druhý zkomponoval prakticky neznámý Ludwig August Lebrun, neměcký autor období klasicismu. Na programu obou večerů bude ještě předehra k opeře Semiramis Vojtěcha Jírovce, současníka Lebruna, a na závěr zazní také…
Přehled hudebních akcí k oslavě Nového roku
Utiší se ohňostroje, nadměrné silvestrovské pití se vstřebá, bolehlav pomine a v mnoha případech bezprostředně poté – i když leckde si dávají raději trochu odstup – už mnohému hudbymilovnému člověku opět přijde chuť na o něco vyšší formu zábavy. Silvestrovské dění už přinesl, nyní portál KlasikaPlus.cz nabízí přehled novoročních koncertů po republice. 1.…
Čertova stěna v Ostravě
Smetanova komicko-romantická opera o třech dějstvích Čertova stěna bude v obnovených premiérách 14. a 16. prosince po deseti letech uvedena v Národním divadle moravskoslezském (NDM), přesněji v Divadle Antonína Dvořáka. Hudební nastudování řídí hudební ředitel operního souboru NDM Marek Šedivý, režie je Jiřího Nekvasila, ředitele celého NDM. Inscenace je nastudována pro uvedení kompletního cyklu Smetanových…
Adventní čas ve zlínské filhamonii i s Nedočkavým Mikulášem
Filharmonie Bohuslava Martinů se chystá na nabitý závěr roku. Její 78. koncertní sezona v měsíci prosinci pokračuje pěticí různých pořadů, přičemž myslí i na nejmenší diváky a dojde i na tradiční Rybovku. Zajímavostí je dvojité promítání pohádky Šíleně smutná princezna s živým hudebním doprovodem. 3. prosince je zejména nejmladším věnovaný koncert s názvem Nedočkavý Mikuláš a zatoulaný…
Dušičkový koncert Českého filharmonického sboru přinesl soudobé skladby i Mozartovo Rekviem
„Studie pro smyčce je skladba, kterou Haas napsal v Terezíně. Dirigoval ji tam také zachránil Karel Ančerl.“
„Druhým číslem byl Koncert pro trubku a smyčcový orchestr dalšího brněnského skladatele, Petra Fialy.“
„Po přestávce zaznělo Rekviem d moll Wolfganga Amadea Mozarta, na které se publikum především těšilo. V podání Jihočeské filharmonie znělo v sále Besedního domu úměrně prostředí.“
Český filharmonický sbor Brno má za sebou rušnou zahraniční sezónu, ale ve svém městě nezapomíná na abonenty. Na druhém abonentním koncertě, který se konal v neděli 5. listopadu v Besedním domě, se představil sbor spolu s Jihočeskou filharmonií z Českých Budějovic, kterou řídil Marek Šedivý, dirigent opery Národního divadla moravskoslezského.
Janáček Brno 2024 ve znamení Roku české hudby. Tedy nejen Janáček
Motto devátého ročníku bienále Janáček Brno v termínu 1. až 24. listopadu 2024 nese motto Bez hranic!… Inspirovala ho Janáčkova opera Výlety páně Broučkovy, kde se s hlavním hrdinou divák vydá na Měsíc i na cestu časem do 15. století. Právě tímto dílem bude festival slavnostně zahájen. Režie se chopí Robert Carsen, tvůrce inscenací po celém světě ceněných pro jejich…
Vilém Veverka, Pavel Šporcl i Český filharmonický sbor v rámci série Klasika Viva
Cyklus koncertů odehrávající se zejména v městech Šumperku a Jeseníku s názvem Klasika Viva očekává zahájení sezony. V šumperském klášterním kostele se 6. listopadu rozezní skladby velikánů hudební historie. Další koncerty cyklu se konají 4. a 22. prosince a poslední 2. ledna. První ze čtyř (pod)zimních zastavení řady se odehraje již v pondělí 6. listopadu v klášterním kostele…
Varhanní Vysočina přivítá amerického virtuoza Nathana Laubeho
Třetí ročník festivalu Varhanní Vysočina chystá na neděli 24. září druhý koncert. Nese podtitul Do nikam a koná se k poctě Hanuše Bartoně v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Začátek je v 16 hodin. Texty z poémy Jany Štroblové přednese herečka Radka Fidlerová, na varhany zazní hudba Hanuše Bartoně v podání Alfreda Habermanna. Festival představuje…
Wagnerův Tannhäuser v Ostravě propojuje soupeřící principy dobra a zla v opulentním provedení
„Soubor si za inscenaci zaslouží obdiv, s jakou pokorou a houževnatostí se do realizace opery ponořili. Je to dílo monumentální, největší tíha odpovědnosti leží na orchestru a sboru, jakkoli jsou stěžejní role obtížné.“
„Sbor byl neustále v pohybu, nastupoval za zpěvu přes hlediště, aby dozpívával za scénou a na jevišti zpěváci neustále přecházeli, aby narušovali statičnost scény. Přesto byl jeho zvuk stále vyrovnaný a to jak v dynamice, tak v jednotlivých hlasech, přičemž výkon sboru byl obdivuhodný.“
„Hvězdou večera byla bezesporu německá sopranistka Maida Hundeling, s plným, silným, poněkud tmavším kulatým sopránem, kterého mnohdy zbytečně nadužívala, ale místy prokázala, že dokáže podat i krásná nosná piana. Zastala obě exponované role, roli Alžběty i roli Venuše.“
V opeře divadla Moravskoslezského se uskutečnila ve čtvrtek 27. dubna předposlední premiéra v sezóně, Tannhäuser Richarda Wagnera. Režie se ujal Jiří Nekvasil, hudebního nastudování a provedení Marek Šedivý, autorem scény byl Daniel Dvořák, kostýmy připravila Marta Roszkopfová a sbormistrem byl Jurij Galatenko. V titulní roli Tannhäusera vystoupil Gianiuca Zampieri, Alžbětou i Venuší byla Maida Hundeling, Hermanna, durynského lanckraběte zpíval Martin Gurbaĺ a Wolframa von Eschenbach vytvořil Jiří Hájek. Dílo je uváděno v německém originále a po stranách jeviště jsou k dispozici české a anglické titulky.
Tannhäuser v Ostravě
Na jeviště Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě se po deseti letech vrací dílo Richarda Wagnera. Volba tentokrát padla na Tannhäusera, velkou romantickou operu o třech dějstvích a čtyřech obrazech. Premiéru má nové nastudování Národního divadla moravskoslezského ve čtvrtek 27. dubna, druhé obsazení přijde na řadu v sobotu 29. dubna. V hlavních rolích se představí renomovaní sólisté Gianluca Zampieri…
Česká televize představila cyklus Dirigenti
„Viděli jsme šest necelých půlhodinových portrétů našich dirigentů.“
„Jednotlivé díly se od sebe nelišily příliš svým zpracováním, ale především tím, že každý z portrétovaných dirigentů je nezaměnitelnou osobností.“
„Nezbývá než doufat, že Česká televize na svůj šestidílný záslužný cyklus v budoucnu naváže a připraví další dirigentské profily.“
Od 25. ledna do 1. března odvysílala Česká televize šestidílný dokumentární cyklus o našich dirigentských osobnostech, a sice pod jednoduchým názvem Dirigenti. Viděli jsme portréty umělců různých zaměření: od specialisty na historicky poučenou interpretaci staré hudby přes dirigenty zabývající se operou až po dirigenty působící především v zahraničí. Režie byla svěřena šesti režisérům (Markéta Ekrt Vílková, Miroslav Janek, Jakub Sommer, Petra Všelichová, Šimon Šafránek, Slobodanka Radun), kteří vytvořili velice zdařilé portréty daných osobností, v nichž jsme mohli nahlédnout i do soukromí a podívat se na jejich dirigentskou práci u nás i v zahraničí.
Rachmaninovova Druhá a juniorský klavírista
„Dílo vzniklo na objednávku Chopinovy mezinárodní klavírní soutěže. Premiéru mělo v roce 2015 a svým názvem evokuje Chopinův kompoziční zájem o polonézu, která zazněla hned po skladbě Pendereckého.“
„Konečně po přestávce přišlo klíčové dílo večera Symfonie č. 2 e moll Sergeje Rachmaninova.“
„Zdálo se tedy, podle značného ohlasu publika, že Rachmaninovova Druhá se vydařila.“
Ke svému dalšímu abonentnímu koncertu, který proběhl 20. března ve Dvořákově síni Rudolfina, pozval Symfonický orchestr Českého rozhlasu jako sólistu s hostujícím dirigentem Markem Šedivým teprve sedmnáctiletého interpreta. Byl jím slovensko-australský klavírista Ryan Martin Brandshaw. Ryan, student vídeňské Universität für Music und darstellende Kunst, jak praví oficiální materiály, je laureátem osmnácti mezinárodních soutěží a jeho umělecký životopis je v tomto ohledu vskutku imponující.
SOČR s Ryanem Martinem Bradshawem a Markem Šedivým
Klavírista Ryan Martin Bradshaw, vítěz rozhlasové soutěže Concertino Praga z roku 2021, zahraje v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Markem Šedivým Andante spianato a Velkou brilantní polonézu Fryderyka Chopina. Celý večer otevře polonéza dalšího klasika polské hudby Krzystofa Pendereckého. Koncert uzavře Druhá symfonie Sergeje Rachmaninova. Hudební večer se bude ve Dvořákově síni…
ČRo D-dur: Dětské sbory a hudba 20. století, včetně výročí Sergeje Rachmaninova
„Hurníkovu Kantátu Missa Vinea Crucis natočil jeden z našich nejlepších dětských sborů Jitro.“ „Pilným skladatelem pro dětské sbory je Jiří Teml. Jeho skladby často uvádí další špičkový dětský sbor s dlouhatánskou tradicí – Kühnův dětský sbor.“ „Celý svět si zejména v těchto dnech připomíná dvojité výročí Sergeje Rachmaninova – 150 let od narození…
Filmharmonie a slavní zvířecí hrdinové v koncertu filmové hudby
Na dalším koncertě Filmové filharmonie s podtitulem Zvířátka zaznějí skladby z filmů, ve kterých ztvárňují jedny z hlavních postav zvířecí hrdinové. Filmharmonie pod vedením Marka Šedivého uvede první koncert tohoto roku v neděli 19. února v pražském Rudolfinu. S pěveckým sborem hudební čísla nastudovala Lenka Dandová. „Co mají společného filmy Fantastická zvířata, Jurský park, Lví král,…
Prodaná nevěsta jako horký hit v opeře Národního divadla moravskoslezského
„Je to klasické a české, tak, jak to Smetana napsal, a přece je to jiné. Plné půvabu, hravosti, osvěžené vtipnými gagy a skvěle interpretovanou kouzelnou hudbou.“
„Šest párů mladých tanečníků je nejen technicky precizních, ale jsou i skvělými herci, vytvářejícími malé pantomimické etudy na dané téma.“
„Vesnici dominuje tyrkysová, kroje jsou stylizované.“
V opeře Národního divadla moravskoslezského uvedli ve čtvrtek 15. prosince inscenaci Prodané nevěsty. Tato česká operní „srdcovka“ se vrací do Ostravy po dvanácti létech. Inscenace už byla hrána v koprodukci ve slovinském národním divadle v Lublani od roku 2019 a nyní se přesunula do Ostravy. Nastudoval ji režisér Jiří Nekvasil spolu s dirigentem Markem Šedivým, scénografem Danielem Dvořákem, v kostýmech Sylvy Zimula Hanákové. Choreografie se ujal Lukas Zuschlag, za pohybové spolupráce Jany Tomsové a gagmana Števa Capka, sbormistrem byl Jurij Galatenko. V budově Divadla Antonína Dvořáka vyznělo dílo klasicky, přesto překvapilo svěžestí, humorem a půvabem. Mařenkou byla Veronika Rovná, Jeníkem Martin Šrejma, Kecalem Martin Gurbaľ, Vaškem Václav Čížek, principálem Václav Morys.
Nová Prodaná nevěsta v Národním divadle moravskoslezském
Na novou inscenaci nejhranější české opery láká diváky Národní divadlo moravskoslezské těsně před Vánoci. Premiéra Prodané nevěsty Bedřicha Smetany v režii Jiřího Nekvasila se bude v Divadle Antonína Dvořáka konat ve čtvrtek 15. prosince, druhé obsazení se pak představí v sobotu 17. prosince. Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského…
Belle Epoque na Smetanově Litomyšli 2023
„Krásné časy končí, když přestaneme vnímat harmonii zázraků kolem sebe.“ „Operní inscenace na nádvoří ani příští rok kvůli částečné rekonstrukci zámku v programu nebudou. Nahradí je operní galakoncerty.“ „Posluchači se vedle hvězd mohou těšit na pořad Gala Puccini nebo na koncertní průřez dvěma operami Bohuslava Martinů – Řecké pašije a Hry o Marii.“…
Krásovy Zásnuby ve snu a návrat Schulhoffových Plamenů
Cyklus Musica non grata, který pořádá Národní divadlo, nabídne zajímavou konfrontaci dvou operních titulů, které spojuje stejné období vzniku a podobný životní osud jejich autorů. Národní divadlo moravskoslezské uvede v neděli 20. listopadu ve Státní opeře Zásnuby ve snu Hanse Krásy a na stejné jeviště se vrátí v posledních dvou reprízách ve čtvrtek 17.…