Varhanní Vysočina přivítá amerického virtuoza Nathana Laubeho
Třetí ročník festivalu Varhanní Vysočina chystá na neděli 24. září druhý koncert. Nese podtitul Do nikam a koná se k poctě Hanuše Bartoně v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Začátek je v 16 hodin. Texty z poémy Jany Štroblové přednese herečka Radka Fidlerová, na varhany zazní hudba Hanuše Bartoně v podání Alfreda Habermanna. Festival představuje zajímavé nástroje Kraje Vysočina a letos připomíná 300. výročí Jana Blažeje Santiniho, výročí Bedřicha Antonína Wiedermanna nebo soudobého skladatele Luboše Sluky. Hvězdou je americký varhaník Nathan Laube, který zahraje 8. října a povede také mistrovské kurzy.
Nathan Laube je považován za jednoho z nejlepších varhaníků současnosti. V rámci festivalu Varhanní Vysočina povede mistrovské kurzy pro studenty konzervatoří a vysokých uměleckých škol ve dnech 5. až 7. října. Na závěr se pak všichni představí na společném koncertě 7. října od 16 hodin v humpoleckém kostele sv. Mikuláše. Sólový recitál Nathana Laubeho je na programu o den později, 8. října od 16 hodin v kostele sv. Martina v Třebíči a celý festival tak uzavře. Závěrečný koncert nabídne skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Batholdyho nebo Petra Ebena.
300. výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho připomene koncert 1. října v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Restaurované varhany z dílny Dalibora Michka ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Jakoba Frobergera nebo Johanna Caspara Ferdinanda Fischera představí přední česká varhanice Michaela Káčerková.
Festival také nabídne 4. listopadu od 18 hodin Benefiční koncert v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Na programu bude Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta. Pod taktovkou Marka Šedivého zahraje Jihočeská filharmonie a spojené sbory Pěvecké sdružení Campanula Jihlava a pěvecký sbor Differo. Sólových partů se ujmou zahraniční hosté i přední čeští umělci, Frédérique Friess, Michaela Zajmi, Josef Moravec a Jiří Přibyl. Výtěžek tohoto koncertu poputuje na opravu varhan do Vysokých Studnic.
Cílem festivalu Varhanní Vysočina je představit zajímavé varhany a místa Kraje Vysočina. Festival vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, kteří pocházejí z Vysočiny. Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné, s výjimkou benefičního.
Foto: Joseph Routon, Tomáš Rasl, Facebook / Ciclo Internacional de Órgano
Příspěvky redakce
- Dirigent Mario Klemens obdrží in memoriam cenu Český lev
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- Petr Dvořák novým náměstkem sloučené olomoucké organizace pro Moravskou filharmonii
Více z této rubriky
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků
- Smetanovské dny slaví půlkulatiny. Zahájí s violoncellistou Müller-Schottem
- Na janáčkovské soutěži v Brně porovnají své schopnosti houslisté a kvartetisté
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z Met
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních