Třiatřicátý ročník festivalu duchovní hudby, který nese název Svatováclavské slavnosti, přinese kromě akcí spojených s filmovým promítáním ještě čtveřici koncertních eventů. Přehlídka, která se uskutečňuje už od 21. září a završí se až 11. prosince, má ve své nabídce nejdříve hudební produkci při liturgii 1. listopadu v kostele sv. Prokopa na pražském Žižkově.…
Krásy Barokní noci v Českém Krumlově
„Jde o koncepčně široce založenou akci spočívající v komplexní evokaci dobové zámecké zábavy.“
„Umělecky hodnotové meritum Barokní noci ovšem představuje stylově autentická rekonstrukce historické opery v historicky jedinečném divadle.“
„Mimořádně vydařený byl letos výběr reprezentantů jednajících a zpívajících postav.“
Festival komorní hudby Český Krumlov, každoročně pořádaný na přelomu června a července, měl tento rok obzvlášť pestré, stylově vyhraněné a také tropickými vedry umocněné zahájení. Vše začalo o víkendu opakovanou Barokní nocí 28. a 29. června, aby pokračovalo nedělním varhanním koncertem 30. června a posléze bylo následováno úterním večerem nazvaným Jazz nad Vltavou 2. července, od něhož se začala odvíjet celotýdenní řada stylově svébytných festivalových koncertů v historicky vzácném prostředí jihočeského města.
Komorní hudba v Českém Krumlově v různých podobách. Zavítá i kytarista Lukáš Sommer
V termínu od 28. června do 7. července se uskuteční 38. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov. Tradičně vykazuje silnou dramaturgickou vazbu k tamnímu regionu a zahájí jej reprízovaná Barokní noc, historicky věrná obdoba zámeckých barokních slavností. Festivalová dramaturgie se dlouhodobě orientuje na hudbu s prokazatelnou vazbou k českokrumlovskému regionu a k hudebnímu životu někdejších majitelů…
ČtenářiPlus: Antonín Pešek pětasedmdesátiletý
V neděli 27. srpna 2023 oslavil 75. narozeniny germanista, dramaturg, hudební manažer, publicista a spisovatel PhDr. Antonín Pešek. Jako většina velkých osobností prožil současně více úspěšných profesních životů a jeho vědomosti nejen o kultuře a historii jsou vskutku renesanční. Do české hudební kultury přispěl zejména prací pro Českou filharmonii, Pražský filharmonický sbor a Pražský komorní…
Budějovický festival staré hudby Musica ad confluentem s mnoha zahraničními hosty
Slavnostní nekoncertní zahájení Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem, v překladu Hudba na soutoku, lokalizovaného v Českých Budějovicích a okolí, se koná 1. září opět v Galerii Rabenštejnská. V září a říjnu se v jihočeské metropoli uskuteční už šestý ročník akce. Dramaturgie festivalu pro své návštěvníky přichystala sedm koncertů. Zahajovací koncert 8. září provede Capella Regia pod vedením…
Pohledem Petra Vebera (50)
Milan Munclinger a baroko
„Byl nadšencem, který osobním kouzlem a uměleckou autentičností dokázal přitahovat i natrvalo přitáhnout k barokní hudbě širokou veřejnost.“
„Neznamená to, že by hrál nepoučeně, bez znalostí. Estetika jeho interpretačního názoru nicméně nesledovala stejné zákruty jako ta Harnoncourtova nebo Gardinerova.“
„´Plamenně hovořil,´ popsal Munclingerův popularizační styl Václav Luks.“
Interpretace staré hudby ušla od poloviny dvacátého století do dnešních dnů neuvěřitelně zajímavou a dlouhou cestu. Oba konce této cesty se od sebe liší stejně, jako se třeba liší fotografie kteréhokoli světového města z roku 1953 od fotografií z roku 2023. Barokní hudba se hrávala dost podobně jako romantická, hrávala se jen na moderní nástroje a určitě i vznešeněji, odtažitěji, masivněji a vesměs pomaleji než dnes…
Barokní noc v Českém Krumlově s operou, která kdysi zastínila Mozarta
„Hodnotovým středobodem Barokní noci ovšem bývá uvedení původní opery z 18. století v podobě novodobé premiéry přímo na scéně zdejšího historicky jedinečně zachovaného barokního divadla, které se řadí ke světovým unikátům svého druhu.“
„Celkové vnitřně mnohotvárné založení a pojetí díla i jeho inscenace se příkladně ´našlo´ v pěvecky i herecky individualizovaných výkonech sólistů.“
„Za dynamismus i soustavnou pozornost ke koncepci i k vyloženým detailům v celkovém kontextu posuzované inscenace rádi pochválíme mladého režiséra Adama Borna.“
Červnové dny následující po letním slunovratu bývají v Českém Krumlově nerozlučně spojeny s pořádáním Festivalu komorní hudby. Letos jsme svědky jeho již 37. ročníku, opět – v porovnání s předchozími – v poněkud modifikovaném rozvrhu. Zatímco začátek festivalu se jako vždy odehrával v podobě dvojí realizace Barokní noci během posledního červnového víkendu (23. a 24. 6.), pak vlastní festivalové dění tentokrát začne po týdenní pauze v podobě souvislé řady osmi koncertů na začátku července… A který operní titul měl nyní o Barokní noci premiéru? Vzácná věc neboli Krása a ctnost z pera Vicente Martína y Soler.
ČRo D-dur: Česká kvarteta a Gardinerovy osmdesátiny
„Dvořák na nové supraphonské nahrávce Pavel Haas Quartetu s Borisem Giltburgem.“ „Bude možné slyšet unikátní mladistvou nahrávku Magdaleny Kožené v oratoriu Jana Dismase Zelenky Kajícníci u hrobu Vykupitelova.“ „Víkendové dopolední programy budou patřit Gardinerovi. V sobotu se začíná připomínkou jeho operetních snímků, ale důležitější bude samozřejmě Bach.“ Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku,…
Hana Blažíková: Vždy se samozřejmě snažím podat co nejlepší výkon
„S Brucem Dickeym jsem se seznámila někdy kolem roku 2007 v Collegiu Vocale Gent, poté jsme spolu v průběhu let odehráli několik koncertů.“
„Barbora přišla s nápadem zhudebnit texty trubadúrek – takzvaných trobairitz, básnířek a skladatelek 12. a 13. století.“
„To, že se o Šimonu Brixim nedochovalo mnoho informací, rozhodně neznamená, že by to byl hudebně druhořadý skladatel! Spíš měl v kontextu doby smůlu.“
Hana Blažíková patří k naším nejvýraznějším sopranistkám specializovaným na středověkou a barokní hudbu. Koncertuje se špičkovými světovými soubory po celém světě. S Japonci zpívala ve slavné Carnegie Hall, pod taktovou Johna Eliota Gardinera vystoupila v hlavních rolích tří Monteverdiho oper na Salcburském festivalu, slyšeli ji i návštěvníci slavného benátského Teatro La Fenice. Roky se účastní jako interpret Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V letošním roce v nové funkci uměleckého garanta. A samozřejmě s několika koncerty.
Triumf baroka v Českém Krumlově
„Celkový dojem z provedení díla jednoznačně určovala vševládnoucí spontaneita, vřelá dynamika sólových árií či dvojzpěvů hojně střídaných mluveným slovem, pohybově intenzivní dění sólistů i kolektivních scén.“
„Všestranně excelovala sopranistka Marie Fajtová. Hlavně pěvecky jí byl důstojným protějškem Ivo Hrachovec.“
„Baroko se letos zvlášť nápadně přelilo i do programu některých dalších festivalových dnů.“
Málokterý regionální festival se může chlubit takovou stylovou vyhraněností, čistotou a pestrostí jako Festival komorní hudby Český Krumlov, pořádaný každoročně na prahu léta, v desetidenním rozmezí na přelomu června a července. Zahajuje ho v pozitivním smyslu slova velkolepá a barvitá show – Barokní noc na zámku Český Krumlov. Letos – v rámci už šestatřicátého festivalového ročníku – jako obvykle připadla na pátek a sobotu (24. a 25. 6.), aby zalidnila a rozzářila vlastně celý zámecký exteriér včetně zahrady i některé zvláště cenné zámecké interiéry. Pro tento rok byla vybrána opera La fausse magie Andrého Grétryho, kterou provedly soubory Alla Danza Brno Baroque a Capella Regia pod vedením Roberta Huga.
MHF J. C. F. Fischera se chýlí ke konci
Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera před závěrečným koncertem, který se uskuteční 1. října, nabídnou ještě tři projekty. Kostel svatých Petra a Pavla v Krajkové bude tuto neděli, 29. srpna, od 18 hodin místem koncertu souboru Orchestrina Pangea, varhanice Kateřiny Málkové, violoncellisty Tomáše Strašila a houslisty Štěpána Ježka. Ti společně zahrají…
Michaela Káčerková: Připomínáme Johanna Caspara Ferdinanda Fischera
„Boží Dar je moc hezký a je kousek od německých lázní Oberwiesenthal, takže publikum bude určitě hodně namixované.“
„Festival se drží posledních pár let standardního počtu osmi koncertu. To, že letos trvá až do října, je dáno pandemickou situací.“
„I letos bude koncert s účastí hráčů Karlovarského symfonického orchestru v areálu Diany nad městem. Koncerty tam mají krásnou atmosféru. A jsou navíc přínosné v tom, že se hráči dostanou k baroknímu repertoáru.“
Na Božím Daru v Krušných horách se otevře dnešním podvečerním koncertem další ročník Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera. Má v názvu jméno barokního skladatele, rodáka z Krásna na Chebsku, který působil v Ostrově nad Ohří a později v bádenském Rastattu, a zasazuje se o oživení jeho tvorby. Koncerty se konají na zajímavých místech v karlovarském regionu a pravidelně se mezi nimi objevují i varhanní programy…
Českokrumlovský Festival komorní hudby opět s unikáty z archivu
Celkem deset koncertů nabídne letošní 35. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov. Zahajovací koncert týdenního cyklu se koná už dnes, od 17 hodin rozezní 1. zámecké nádvoří Jazzband Schwarzenberské gardy a od půl deváté večer pak naváže Nokturno s číší vína, na kterém zahraje Česká dechová harmonie. Během dalších večerů pak vystoupí…
Celodenní barokní slavnosti na zámku ve Valticích
Šestý ročník celodenního festivalu barokních slavností Feste Teatrale oživí v sobotu 29. srpna areál valtického zámku. Nabídne koncerty, prohlídky zámku, kaple a zámeckého divadla, projížďky na koních, zápůjčky historických kostýmů, čtení pro děti i ochutnávky vína. Tradičním vrcholem bude noční barokní ohňostroj na hudbu Franze Xavera Richtera v rámci Hradozámecké noci. Hudební program barokních…
Velkolepá Barokní noc na zámku v Českém Krumlově
„Barokní noc je široce pojatý večer o několika pomyslných dějstvích, jehož se účastní obrovská spousta aktérů.“ „V sálech zní taneční hudba epochy baroka, na čtyřech zámeckých nádvořích očekává diváky po vstupu do zámku řada atrakcí.“ „Provedení Arbesserova díla neslo pečeť hluboké znalosti stylu ve smyslu autentické interpretace.“ 34. ročník Festivalu komorní…
Festival komorní hudby oživí schwarzenberské sbírky
Festival komorní hudby v Českém Krumlově má před sebou 34. ročník. Jeho koncerty jsou rozvrženy na dny mezi 28. červnem a 5. červencem a pak ještě na 24. a 25. července. V několika programech se uplatní hudba oživená z hudebních pramenů ze schwarzenberských sbírek. V novodobých premiérách zazní například skladby schwarzenberského hudebníka Franze Arbessera (1719-1794). Nejprve…
Jak italští mistři k české opeře přišli aneb Vivaldi a kněžna Libuše
„Eduardo Garcia Salas a Marek Štryncl udělali čistě vivaldiovskou verzi opery Praga nascente. Na celkovém velmi vysokém dojmu z představení má velkou zásluhu orchestr.“ „Velmi mile překvapila Lucia Knoteková v dvojroli Gustava a Přemyslovy služky Děvíry.“ „Jen Vivaldi by se asi divil, co dělá v jeho barokním orchestru cimbál.“ Svého času bylo docela běžné, že…
Rybovka bez nánosů a s nimi
„Uši mi otevřela až nahrávka Roberta Huga z roku 1999. Komorní orchestřík se krásně doplňoval s dřevěnou barvou dobových varhan a sólisté předváděli umění, které do té doby česká hudební pedagogika skoro neznala: frázování.“
„„Rybovka se nezkouší“, dozvěděl jsem se při domlouvání termínu na zkoušku.“
„Kolik Čechů dokáže plně vnímat komplexní hodnotu Novosvětské nebo Mé vlasti? Ale Rybovka je tu pro všechny.“