Vilém Vlček vítězem mezinárodní violoncellové soutěže Krzysztofa Pendereckého
Český violoncellista Vilém Vlček na soutěži v Krakově získal první cenu a zároveň cenu za nejlepší provedení koncertu Krzysztofa Pendereckého. Kromě finanční odměny ze soutěže věnované Krzysztofu Pendereckému odváží i četná pozvání k hostování s polskými orchestry, jako jsou např. NOSPR v Katowicích, Krakowska Filharmonie, Sinfonietta Cracovia a další. Violoncellová soutěž Krzysztofa Pendereckého se koná každých pět let a šíří odkaz a jméno polského skladatele, jednoho z nejvýraznějších představitelů hudební avantgardy druhé poloviny 20. století.
Porota v sestavě Elzbieta Penderecka (čestná předsedkyně), Zdzisław Łapiński, Arto Noras, Ivan Monighetti, Anne Gastinel, Julius Berger, Amit Peled, Kangho Lee, Csaba Onczay a Liwu Ji pozvala do prvního kola 42 cellistů ze šestnácti zemí, do finále pak postoupili čtyři hráči. Podmínkou posledního kola bylo uvedení jednoho z koncertů Josepha Haydna, Koncertu C dur Antonína Krafta nebo koncertu D dur Luigiho Boccheriniho. Povinnou skladbou finále byl také violový koncert v úpravě pro cello od Krzysztofa Pendereckého. Právě za jeho provedení získal Vilém Vlček speciální cenu.
„Bylo pro mě fascinující poslouchat, jak rozdílně se moji kolegové vypořádávali s interpretací notového zápisu, který je v případě Krzyzstofa Pendereckého často velmi strohý a tudíž ponechává velký prostor osobní interpretaci,“ komentuje účast v soutěži mladý violoncellista. „Mimořádně jsem si užil spolupráci s orchestrem Sinfonietta Cracovia. Bylo to mé první veřejné provedení tohoto velmi komplikovaného koncertu a mám velkou radost, že tato má premiéra proběhla ve spolupráci s orchestrem, který ho mnohokrát hrál pod taktovkou samotného Pendereckého. O to více si vážím, že jsem obdržel i cenu orchestru, která byla udělena nezávisle na porotě.“
Vilém Vlček je absolventem Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy ve třídě Mirka Škampy a Martina Škampy, od roku 2018 studuje na Musik Akademie Basel ve třídě Danjulo Ishizaky jehož asistentem je na UdK v Berlíně. Je čerstvým držitelem Ceny Jiřího Bělohlávka 2023, jako sólista vystupuje s řadou orchestrů, např. Českou filharmonii, Basilejským symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, Basilejským komorním orchestrem, Lucernským symfonickým orchestrem nebo Kaunaskou filharmonií. Představil se publiku ve více než třech desítkách států Evropy a Asie, Afriky a Ameriky. Stal se držitelem první ceny na Mezinárodní soutěži v Markneukirchenu (2023), na Soutěži Bohuslava Martinů (2021) a je držitelem švýcarského ocenění Rahn Music Prize 2022.
Foto: Piotr Markowski
Příspěvky redakce
- Ensemble Damian představí Choceňský manuskript
- Čuj, Miko, čuj! V Brně uvedou Moravskou mši vánoční
- Pardubický Ryba
- Scénická Rybovka znovu v Plzni
- Folklórní ozvěny v klasice. Zemlinského kvarteto završuje letošní sérii 4plus
Více z této rubriky
- Soutěž Antonín Dvořák mladým ocenila počtvrté klavírní mládí
- Kontrabasové sólo pro Lukáše Holubíka
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Hudba mezi obrazy. Prosincová setkání s mladými hudebníky
- Adventní koncerty symfoniků Prahy 8 s Tomášem Jamníkem
- Soutěž Pražského jara hlásí opět rekordní počet zájemců
- Josef Kurfiřt: Ne že dítě se baví a rodič nudí, jihočeský Pinocchio mluví ke všem
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Tatiana Hajzušová: Nečekala jsem, že Taťánu budu zpívat tak brzy