neděle, 02 říjen 2022 13:02

Festival Den architektury s Poctou Josipu Plečnikovi – mimořádný koncert Emila Viklického

Autor:

V letošním roce uplynulo sto padesát let od narození významného slovinského architekta Josipa Plečnika. Festival Den architektury připomíná toto výročí mimo jiné koncertem nazvaným Pocta Josipu Plečnikovi, na kterém v úterý 4. října od 19:30 hodin v autentickém prostoru Plečnikova Kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech zazní unikátní hudební dílo Emila Viklického z roku 1996 Dopisy Plečnikovi. Suitu pro mezzosoprán a sedm nástrojů autor vytvořil na základě dopisů dcery Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masarykové právě jmenovanému architektovi.

 

800

 

Na koncertě se k Emilu Viklickému připojí přední osobnosti jazzu i vážné hudby – mezzosopranistka Michaela Zajmi, flétnista Jiří Válek, harfistka Jana Boušková, houslista Jakub Janský, jazzový kontrabasista František Uhlíř, Liběna Séquardtová bude střídat hoboj a anglický roh a složku bicích obstarají Jiří Stivín Jr. a David Řehoř za marimbou. „Jsem ráda, že skladba zazní po tak dlouhé době, je to nejen hold Emila Viklického Josipu Plečnikovi, ale i propojení vynikajících umělců a hudby a architektury napříč časem a prostorem,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Dílo Dopisy Plečnikovi bylo vydáno na albu Pocta Josipu Plečnikovi v roce 1996 u příležitosti výstavy Josip Plečnik – Architektura pro novou demokracii na Pražském hradě na objednávku tehdejšího hradního architekta Bořka Šípka. Emil Viklický na něm potvrdil svoji schopnost úspěšně podnikat hudební výpravy mimo oblast jazzu. Pěvecké party na nahrávce svěřil tehdy začínající mezzosopranistce Magdaleně Kožené a album bylo kritiky označováno za událost sezóny.

 

810

 

Den architektury je nejrozsáhlejším festivalem o architektuře u nás a ve dnech 30. září až 6. října nabízí stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Jedním z hlavních témat letošního ročníku je připomenutí tvorby, ale i odkazu Josipa Plečnika. Festivalový program tak upozorní na tvorbu jeho žáků a následovníků Josefa Fuchse, Ludvíka Hilgerta, Karla Řepy nebo Otto Rothmayera. Důležitým tématem letošního Dne architektury jsou rekonstrukce a obnovy, program nabídne příklady zdárných řešení rekonstrukcí či obnov od nejrůznějšího zaměření a rozsahu. Den architektury vzdá také hold první dámě české poválečné architektury Aleně Šrámkové, která zemřela v březnu letošního roku. Více se dočtete zde.

 

857

 

Foto: Wikipedia (Palickap - CC BY-SA 4.0), archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.