sobota, 18 leden 2020 18:38

Druhá polovina ledna v České filharmonii

Autorka:

Šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov vybral na program abonentních koncertů 22. -24. ledna skladby, ke kterým má silný osobní vztah. Jejich společným tématem jsou hudební dvojice. Na konci ledna se pak k orchestru vrátí po Silvestrovském a Novoročním koncertu hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša. Program sestavený z českých autorů doplní klavírní koncert Bély Bartóka. Jako sólisté vystoupí Marielle Labèque, Katia Labèque, Ivo Kahánek, Michael Kroutil a poprvé v Praze s orchestrem i Piotr Anderszewski.

 

4

 

Trojici koncertů pod vedením Semjona Byčkova zahájí Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů. Dvojkoncert je vůbec první českou skladbou, kterou Byčkov uvedl na pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele České filharmonie. Stejně jako tehdy se sólových partů ujmou Ivo Kahánek a Michael Kroutil. Koncert pro dva klavíry a orchestr Bohuslava Martinů uvede Byčkov se svou manželkou Marielle Labèque a její sestrou Katiou. Sestry Labèqueovy tvoří vyrovnané klavírní duo, jsou zvány na prestižní světová pódia, kde hrají se špičkovými orchestry i dirigenty. Věnují se různým hudebním žánrům od baroka po soudobou hudbu. V Sále Walta Disneyho v Los Angeles uvedly například v roce 2015 světovou premiéru Glassova nového Dvojkoncertu spolu s Losangeleskou filharmonií a dirigentem Gustavem Dudamelem. Vrcholem koncertů bude Symfonie „Le Double“. Byčkov ji konzultoval s jejím autorem a svým blízkým přítelem Henrim Dutilleuxem a nahrál v roce 1994 společně s Orchestre de Paris. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od středy 22. do pátku 24. ledna. Koncert 24. ledna bude vysílán živě na Mezzo Live HD.

 

2

 

Hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša vybral na program svých koncertů Fantastické scherzo op. 25 Josefa Suka, Scherzo triste op. 5 Pavla Haase a rapsodii pro orchestr Taras Bulba Leoše Janáčka. V Koncertu pro klavír a orchestr č. 3 Bély Bartóka se poprvé v Praze s orchestrem představí polský sólista Piotr Anderszewski. S Českou filharmonií vystoupil už dvakrát v Bad Kissingenu pod vedením Manfreda Honecka a také s Jakubem Hrůšou spolupracuje pravidelně. Koncerty se konají od středy 29. do pátku 31. ledna ve Dvořákově síni Rudolfina od půl osmé. Ve středu 29. ledna je možné navštívit od deseti hodin veřejnou generální zkoušku.

 

1

 

Foto: Archiv ČF

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.